وزارت خارجه برای حل مسائل صادرکنندگان غیرنفتی ورود کرد

به گزارش تایمر سرگرمی، چگونگی صادرات محصولات کشاورزی مازاد استان ها ازسوی دفتر وزارت امور خارجه به استانداری های البرز، اردبیل، ایلام، چهار محال و بختیاری، فارس، سمنان، کرمان، گیلان، لرستان و مازندران ابلاغ شد. ورود وزارت امور خارجه برای فعال کردن کشورهایی که ایران در آنها رایزن مالی دارد و تسهیل هرچه بیشتر صادرات محصولات کشاورزی و ورود به بازارهای منطقه ای و همچنین پایدار شدن فرایند صادرات محصولات کشاورزی و باغی از جمله مطالباتی است که همیشه از سوی فعالان این بخش مطرح می گردد؛ خواسته ای که اجرایی شدن آن می تواند رشد صادرات را به همراه داشته باشد. در این زمینه وزارت امور خارجه پا به میدان گذاشته و خواهان آن شده تا استان های مذکور نسبت به ارائه فهرست فراوری مازاد بر احتیاج محصولات کشاورزی اقدام نمایند تا جهت صادرات آنها به وسیله سفارتخانه های ایران در کشورهای اتریش، ترکیه، بلغارستان، هند و پاکستان هموار گردد. در نامه ارسالی بر این نکته نیز تاکید شده است که اگر به ظرایف صادراتی توجه نگردد و نکاتی همچون بسته بندی مناسب، اطلاعات لازم و ادبیات مناسب برای معرفی کالا، استانداردهای مناسب و وفای به عهد توسط طرف ایرانی مدنظر قرار نگیرد، نمی توان حضور درازمدت صادرات محصولات ایرانی را تضمین کرد.

وزارت خارجه برای حل مسائل صادرکنندگان غیرنفتی ورود کرد

چگونگی صادرات محصولات کشاورزی مازاد استان ها از سوی دفتر وزارت امور خارجه به استانداری های البرز، اردبیل، ایلام، چهار محال و بختیاری، فارس، سمنان، کرمان، گیلان، لرستان و مازندران ابلاغ شد. ورود وزارت امور خارجه برای فعال کردن کشورهایی که ایران در آنها رایزن مالی دارد و تسهیل هرچه بیشتر صادرات محصولات کشاورزی و ورود به بازارهای منطقه ای و همچنین پایدار شدن فرایند صادرات محصولات کشاورزی و باغی از جمله مطالباتی است که همیشه از سوی فعالان این بخش مطرح می گردد؛ خواسته ای که اجرایی شدن آن می تواند رشد صادرات محصولات کشاورزی را به همراه داشته باشد. در این زمینه وزارت امور خارجه نیز پا به میدان گذاشته و خواهان آن شده تا استان های مذکور نسبت به ارائه فهرست فراوری مازاد بر احتیاج محصولات کشاورزی اقدام نمایند تا راستا صادرات آنها به وسیله سفارتخانه های ایران در کشورهای اتریش، ترکیه، بلغارستان، هند و پاکستان فراهم گردد.

در نامه وزارت امور خارجه آمده است: پیرو نامه های شماره 416282 مورخ 10/ 2/ 99 و 249047 مورخ 24/ 2/ 99 درخصوص ارائه فهرست فراوری مازاد بر احتیاج محصولات کشاورزی و لزوم معرفی نماینده ذی ربط استان، سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای اتریش، ترکیه، بلغارستان، هند و پاکستان ضمن ارزیابی مثبت از کوشش های اجرا شده در این خصوص، نظرات مفید و کاربردی را جهت بهره گیری بهینه از اطلاعات مربوط به ظرفیت های مازاد محصولات کشاورزی و باغی استان ها ارائه نموده اند که مطمئنا می تواند در تسهیل هرچه بیشتر صادرات این محصولات و ورود به بازارهای منطقه ای و همچنین پایدار شدن فرایند صادرات محصولات کشاورزی و باغی کشورمان مثمر ثمر باشد.

توجه به ظرایف صادرات

در نامه ارسالی از سوی این دفتر بر این نکته تاکید شده که سعی و اهتمام بسیاری برای رونق صدور محصولات کشاورزی در تمامی استان ها صورت گرفته و استان ها به صورت جداگانه مورد تشویق قرار گرفته اند و اقدامات مقتضی به عمل آمده است، اما مسوولان استانی باید این نکته را مورد توجه قرار دهند که اگر به ظرایف صادرات توجه نگردد و نکاتی همچون بسته بندی مناسب و مشتری پسند، اطلاعات لازم و ادبیات مناسب برای معرفی کالا، استانداردهای مناسب معرف کیفیت خوب کالای ایرانی، وفای به عهد توسط طرف ایرانی در ارسال درست، به موقع، صحیح و دقیق کالای توافق شده و دیگر نکات مدنظر قرار نگیرد، نه تنها حضور درازمدت صادرات محصولات ایرانی را نمی توان تضمین کرد، بلکه حتی اشتباهاتی کوچک ولو از یک صادرنماینده جزء، ضربه ای سخت به بقیه صادرنمایندگان وارد خواهد نمود و شهرت خوب بازار همه محصولات ایرانی تخریب خواهد شد. امری که توجه و نظارت درست مقامات استانی را طلب می نماید. ذکر این مثال را مفید می داند که به خاطر عدم توجه به نکات مذکور توسط یک شرکت ایرانی، شاهد توقف و اختلال چندماهه در صادرات بسیار خوب و وسیع محصولات لبنی همه شرکت های ایرانی به یکی از کشورهای همسایه شدیم در حالی که وزارت متبوع به سختی به دنبال رفع آن است و می توان این مسائل را با رعایت بعضی جزئیات و ظرایف صادراتی رفع کرد.

پیشنهاد به استان ها

در این نامه بر این نکته نیز تاکید شده است که با توجه به همکاری های خوب و مثبت استانداری های البرز، اردبیل، ایلام، چهار محال و بختیاری، فارس، سمنان، کرمان، گیلان، لرستان و مازندران، جهت ارسال اطلاعات درخواستی برای تسهیل صادرات محصولات مازاد کشاورزی و باغی، پیشنهادهایی در خصوص تسهیل صادرات مازاد محصولات کشاورزی و باغی در نظر گرفته شده که صادرنمایندگان با رعایت این پیشنهادها می توانند علاوه بر تسهیل صادرات، شاهد رشد صادرات محصولات خود نیز باشند.

از جمله پیشنهادهای مطرح شده می توان به آشنایی با قوانین گمرک کشورها و اطلاع از تعرفه های موجود محصولات صادراتی کشاورزی و باغی اشاره نمود. این پیشنهاد از جمله مواردی است که باید به دقت مورد توجه صادرنمایندگان قرار گیرد. این اطلاعات در وب سایت های مربوط به گمرک، اتاق بازرگانی یا وزارت تجارت کشورهای مختلف قابل دسترسی است و صادرنمایندگان باید به آنها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

از سوی دیگر توصیه می گردد، بعد از یافتن شریک تجاری و قبل از هرگونه تصمیم برای صادرات کالا با در نظر دریافت تمامی نکات از جمله تهیه پیش فاکتور، مشخص پیش پرداخت وجه، نوع قرارداد (FOB-CIF و...)، شرایط ارسال محموله صادراتی (با کانتینرهای یخچال دار برای اقلام فاسدشدنی و...) نسبت به انعقاد قرارداد اقدام گردد. در این راستا کسب مشاوره از دیگر فعالان مالی در این حوزه برای جلوگیری از تحمل خسارت ناشی از سوء استفاده، فریبکاری، کلاهبرداری و خلف وعده های احتمالی طرف خارجی در عمل به تعهدات مربوطه قویا توصیه می گردد. مواردی که رعایت آنها موجب می گردد تا محصولات صادراتی با کیفیت بالاتری صادر گردد و صادرنمایندگان از این راه بتوانند صندلی خود را در کشورهای مقصد تثبیت نمایند.

از دیگر موارد پیشنهادی در این نامه می توان به تعامل مقامات استانی و اتاق های بازرگانی هر استان در شناسایی و معرفی فهرست صادرنمایندگان و شرکت های صادراتی توانمند و خوشنام هر استان اشاره نمود، گروهی که با رویه های صادراتی آشنایی دارند و استفاده از توانمندی این گروه ها احتیاج برای پیروزیت در امر صادرات محصولات کشاورزی و باغی محسوب می گردد.

در این نامه به یکی از گروه های تجاری پیروز مستقر در استان البرز اشاره شده، شرکتی که به عنوان یکی از شرکت های پیروز امور مربوط به واردات و صادرات میان صادرنمایندگان و واردنمایندگان دو کشور ایران و هند شناخته شده است. ضمن توجه به این تجربه، این گروه می تواند راهنمای مناسبی برای تجار، صادرنماینده و واردنماینده ایرانی برای کار با هند باشد. به همین دلیل باید این شرکت ها شناسایی و در مراکز استان ها معرفی شوند تا سایر صادرنمایندگان نیز بتوانند از تجربه های آنها استفاده نمایند.

علاوه بر موارد پیشنهادی به صادرنمایندگان پیشنهاد شده تا با توان بیشتری در بازارهای صادراتی شرکت نمایند و حضور در نمایشگاه های سالانه بین المللی در کشورهای هدف صادراتی به عنوان فرصتی مناسب برای شناخت هر چه بیشتر بازار، یافتن مشتریان و واردنمایندگان کشورهای هدف صادراتی، بسیار با اهمیت جلوه داده شده است. در این راستا، وزارت امور خارجه این پیشنهاد را مطرح نموده که مسوولان مالی استان ها با هماهنگی اتاق های بازرگانی، زمینه حضور شرکت های فعال در نمایشگاه های مختلف ذی ربط در کشورهای موردنظر را فراهم نمایند. برای تحقق این هدف، وزارت امور خارجه این نکته را نیز مورد توجه قرار داده که اطلاعات مربوط به محصولات و سایت های شرکت های تخصصی صادراتی به زبان انگلیسی قابل بهره برداری است و چنانچه اطلاعات به زبان فارسی باشد، نمی تواند مفید فایده باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1107

به "وزارت خارجه برای حل مسائل صادرکنندگان غیرنفتی ورود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه برای حل مسائل صادرکنندگان غیرنفتی ورود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید