آستارا؛ از اینجا آهسته بگذرید

به گزارش تایمر سرگرمی، آستارا یکی از شهرهای مرزی ایران در غرب دریای خزر به شمار می رود. این شهر در امتداد رود مرزی آستاراچای و محل رسیدن این رود به دریای خزر واقع شده است. در آن سوی آستاراچای و در کشور آذربایجان نیز شهری به همین نام وجود دارد.

آستارا؛ از اینجا آهسته بگذرید

کد شهر: 013

جمعیت: حدود 45،000 نفر شهر بندری آستارا در شمالی ترین نقطه استان گیلان و در مجاورت مرز کشور آذربایجان واقع شده است و دارای ساحلی وسیع و چشم اندازی بی نظیر به جنگل های زیبا و مسحورنماینده دامنه کوه های تالش است. در کنار جاذبه های طبیعی، بازارهای مرزی آستارا نیز محبوبیت زیادی دارند و گردشگران را از سراسر ایران و کشورهای همسایه به این شهر جذب می نمایند.

وجه تسمیه

گفته می شود که درگذشته، وقتی که کاروان ها و مسافران به این منطقه ساحلی مردابی و صعب العبور می رسیدند، به اجبار آهسته حرکت می کردند. به همین دلیل این شهر اوسته رو یا هوسته رو (آهسته رو در لهجه تالشی) نامیده می شد که همین نام به مرور تبدیل به آستارا شده است. (منبع: کتاب بستان الساحه).

برای اقامت در آستارا گزینه های متنوع در اختیار گردشگران وجود دارد. از جمله هتل های لوکس، معمولی یا مهمان پذیرهای مقرون به صرفه. در خیابان حکیم نظامی شهر آستارا که تنها 150 متر با پست مرزی کشور آذربایجان فاصله دارد، می توان با هزینه متوسط مکان هایی مناسب برای اقامت پیدا کرد، ازجمله هتل بلال واقع در حاشیه میدان معلم که چندین نوع اتاق و سوئیت با قیمت های متنوع دارد. گزینه مالی تر، مهمان پذیر آسمان در نزدیکی میدان شهرداری سابق است. مهمان پذیر آسمان یا به گفته گردشگران آذربایجانی آسیمان میهمان خاناسی، محلی با حال و هوای مسافرخانه های سنتی ایرانی و حداقل امکانات رفاهی است که به وسیله یک بازارچه لباس در مجاورت بانک ملی واقع در میدان شهرداری سابق می توان به آن دست پیدا کرد. اگر تمایل دارید در محلی لوکس و دارای امکانات رفاهی کامل اقامت کنید، هتل بین المللی اسپیناس انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. این هتل در 8 کیلومتری جنوب آستارا و کنار یک دریاچه زیبا واقع شده است و چشم اندازی خیره نماینده و امکانات تفریحی عالی مثل جت اسکی و ... در اختیار گردشگران قرار می دهد.

مناطق دیدنی آستارا

در فاصله آستارا به رضوانشهر، می توان چند نمونه از زیباترین جلوه های طبیعت بکر حاشیه دریای خزر را مشاهده کرد. شالیزارهای وسیع و چشم نواز در طول این جهت به خصوص در شهرهای لوندویل، خطبه سرا و سوست چشم انداز مبهوت نماینده ای دارند و بعد از اسالم (دوراهی خلخال) جنگل های زیبا و چشم نوازی مشاهده می شود. یکی از جاذبه های گردشگری این جهت، ویرانه های قلعه صلصال یا قلعه لیسار است که در بالای یک تپه سنگی سرسبز، در جنوبی ترین نقطه روستای لیسار (خیابان صلصال) واقع شده است و تنها با 5 دقیقه پیاده روی از جاده اصلی می توان از آن بازدید کرد. البته بیشتر محدوده این قلعه حصارکشی شده و فقط بازدید از طاق زیبای دروازه قلعه و چشم انداز بی نظیر آن به دریا برای گردشگران امکان پذیر است. در حاشیه میدان مرکزی شهر هشتپر در شهرستان تالش که مجسمه ای زیبا (یک درشکه و دو اسب سرکش) در وسط آن به چشم می خورد، یک عمارت کلاه فرهنگی متعلق به دوره قاجار وجود دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

آثار تاریخی

قدیمی ترین بنای فعلی منطقه متعلق به دوره ایلخانی و تعداد دیگری از آثار تاریخی دوران صفویه و قاجاریه نیز در این منطقه وجود دارند. شایان ذکر است که بناها و آثار دوران اسلامی آستارا اکثرا شامل قبرهای قدیمی و بقعه ها و آرامگاه هایی است که به صورت متروک در دامنه کوه ها و جنگل ها قرار دارند و حتی بعضی بدون تاریخ و از لحاظ فیزیکی دارای شرایط نامناسبی اند.

قلعه شیندان

قلعه شیندان (به ترکی آذربایجانی: شیندان قالاسی) قلعه های تاریخی و مرتفع در مرز جمهوری آذربایجان و ایران است، که قدمتی درحدود 2 هزار سال است. دژ و قلعه تاریخی در ارتفاع 1850 متر بر فراز کوه شیندان، در منطقهحیران و جاده آستارا به اردبیل، بالای روستای ونبین و آنسوی مرز واقع شده است. قدمت این قلعه به دوران پیش از اسلام بازمی شود. نام این قلعه به معنای محل نور است و در آن آتشکدهایی قرار داشت. از اتفاقات مهم این قلعه می توان به قیام حمزه خان تالش (حاکم آستارا) در عهد شاه عباس صفوی اشاره نمود که حاکم اردبیل مدت 9 ماه آنجا را به محاصره در آورده و در نهایت حمزه خان با کشتی به شیروان متواری شد.

دبیرستان حکیم نظامی

پایه گذاری مدرسه حکیم نظامی بیش از یک قرن پیش در شهر آستارا از این عمق فرهنگ و ادب در این شهر حکایت می نماید. این مدرسه در سال 1287بنیان گذاشته شده ، و در این مدت فرهیختگان زیادی را پرورش داده است. از جمله افتخارات این مدرسه تدریس خسرو گلسرخی و نیما یوشیج، بنیانگذار شعر معاصر ایران، در سال های ابتدایی 1300 در این دبیرستان است. این مدرسه قدیمی دارای حیاطی بزرگ و بامی سفالین با در و پنجره های چوبی و همچنین شومینه های چدنی است. که همه این نمادها در کنار هم نشان دهنده معماری سنتی و بومی این منطقه از گیلان است. دبیرستان حکیم نظامی باتوجه به قدمت ساخت آن، هم اکنون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و بخش های قدیمی این دبیرستان تبدیل به موزه شده است.

امامزاده ابراهیم و قاسم سیبلی

از فرزندان امام موسی کاظم بوده اند که در 5 کیلومتری آستارا - تالش واقع دفن شده اند. شبستان، کاروان سرا، بازار و... از ویژگیهای خاص این امامزاده می باشد که از مجهزترین مراکز مذهبی گیلان به حساب می آید. هر ساله هزاران زائر برای زیارت و پرداخت نزورات به این امامزاده مراجعه می نمایند. این امامزاده در سال 1386 با همکاری سازمان اوقاف و یاری های مردمی بازسازی شد.

مدرسه شهیدمدنی

قدمت ساختمان مدرسه شهیدمدنی (داریوش سابق) به بیش یک قرن می رسد اما مدرسه شهیدمدنی کار خود را در جهت تعلیم وتربیت دانش آموزان از سال 1319 و پس از خریداری ساختمان از مرزبانی آستارا، شروع کرد.

این مدرسه در بدو تأسیس یکی از مراکزنظامی شهر بود، و پس از مدتی به یکی از مراکز مشهور آموزشی آستارا تبدیل شد. نمای ساختمان این مدرسه بسیار زیبا و منحصر به فرد است و تا اواسط دهه هشتاد کاربری آموزشی داشت، اما بعدها در زمین مدرسه ساختمان جدیدی بنا نهادند و ساختمان قدیمی مدرسه در لیست آثار ملی ثبت گشت.

قلعه تک آغاج

این قلعه که بقایای آن در ارتفاعات اسپیناس نهاده شده به دوران سلجوقیان مربوط است. در آن موقع تیمور لنگ در این قلعه اتراق نموده و به سنجر آباد قشون برده است. این قلعه طی سال های 1326 تا 1329 مرکز نور افکن مرزبانی آستارا بوده است.

طرق مظفری

مظفرالدین شاه قاجار در هشتمین سال سلطنت خود جاده ای شوسه از آستارا به اردبیل کشید که به طرق مظفری معروف شد. دیدنی ترین قسمت این جاده در بالای پل زیبای بهارستان و متشکل از چندین پیچ تند و خطرناک است. در آن موقع پاسگاهی را نیز برای حفاظت از این مکان احداث می نمایند. یک کیلومتر بالاتر از این پاسگاه چشمه ای از دل کوه می جوشد که برای نوشیدن آب آن صفی طولانی تشکیل می شود.

بقعه سیدمحمد دوست

این آرامگاه و بقعه متعلق به اواخر قرن هشتم هجری قمری که اکنون به زیارتگاهی تبدیل شده، در روستای چلوند واقع شده است. این آرامگاه در جنگ جهانی اول یکبار توسط کشتی روس ها مورد اصابت گلوله توپ نهاده شد و قسمتی از دیوار آن مخروب شد.

اماکن گردشگری

آبشار لاتون

آبشار لاتون در 15 کیلومتری جنوب شهر آستارا، شهر لوندویل و روستای کوته کومه جای گرفته است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون 105 متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع ترین آبشار گیلان و ایران محسوب می شود.

تله کابین حیران

جهت تله کابین حیران از جاده آستارا به اردبیل و در منطقه حیران شروع شده و وارد جنگل فندقلو می شود. طول جهت این تله کابین هزار و 500 متر است.

گردنه حیران

گردنه حیران در جهت راه ارتباطی آستارا - اردبیل نهاده شده است. این گردنه که به همراه روستای ونه بین، حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین از مناطق حفاظتی سیاسی و جغرافیایی استان گیلان می باشد، از یک طرف مشرف به کوه های پوشیده از جنگل های انبوه است و از سویی مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می نماید که معین نماینده مرز استان گیلان ایران و جمهوری آذربایجان است. این گردنه در بیشتر زمانها زیر پوششی از مه واقع شده است و از نظر طبیعی دره ها و کوهپایه های آن، پوشیده از گل ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند.با این که این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح آبهای آزاد تنها حدود 1500 متر است، علت اصلی مه تقریبا دائمی گردنه حیران رطوبت دریای خزر است، نه ارتفاع زیاد این آن. از خوانندگان عزیز خبرنگاران درخواست می شود که اگر عکس و اطلاعاتی درمورد این منطقه دارید با خبرنگاران در میان بگذارید تا به شناخت بیشتر ایران یاریی نموده باشیم.

جهتهای رفت و برگشت

برای مسافرت به شهرهای دیگر می توان از تاکسی های بین شهری یا اتوبوس های پایانه آستارا واقع در خیابان امام خمینی استفاده کرد که 5 کیلومتر با هتل اسپیناس فاصله دارد، با اتوبوس می توان به تهران، تبریز (6 ساعت، 3 بعدازظهر)، رشت (10 ساعت، 10 صبح و 1 بعدازظهر) و قزوین (4 بعدازظهر) مسافرت کرد. تاکسی های بین شهری که در 200 متری جنوب میدان بزرگ لاله (شهدای گمنام) توقف می نمایند، راحت و سریع هستند و در مدت دو ساعت و نیم به رشت و در مدت 40 دقیقه به اردبیل می رسند ولی طبیعتا کرایه بیشتری دریافت می نمایند.

منبع: خبرنگاران

منبع: کجارو
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 711

به "آستارا؛ از اینجا آهسته بگذرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آستارا؛ از اینجا آهسته بگذرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید