هدف گذاری برای دستیابی به تجارت 30 میلیارد دلاری میان ایران و ترکیه

به گزارش تایمر سرگرمی، مهرداد سعادت، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه با بیان اینکه حجم تجارت ایران و ترکیه در سال 2020 میلادی کاهش بسیاری را تجربه کرد، گفت: در این سال 2 میلیارد دلار صادرات و 2 میلیارد و 254 میلیارد دلار واردات اجرا شده، این در حالی است که پیش از این مبادلاتی 15 میلیارد دلاری را با این کشور تجربه نموده بودیم.

هدف گذاری برای دستیابی به تجارت 30 میلیارد دلاری میان ایران و ترکیه

او گفت: عوامل بسیاری در تجارت دو کشور تاثیر داشته که شیوع ویروس کرونا و افزایش تحریم ها از مهمترین مسائل محسوب می گردد و بر اساس آن در یک سال گذشته کمتر صادرات و بیشتر واردات اجرا شده است.

سعادت توضیح داد: آنالیز های اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه نشان می دهد که با توجه به مزیت های صادراتی به این کشور ظرفیت 15 میلیارد دلاری برای مبادلات تجاری در صورت بهبود اوضاع برای تجارت وجود دارد.

او با بیان اینکه اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه به دنبال ترسیم نقشه راهی برای بهبود مبادلات دو کشور است، گفت: به همین دلیل سال گذشته به موضوع اخلاق تجارت میان دو کشور پرداخته و شاخصه هایی در این زمینه انتخاب شد، زیرا در صورتی که خواهان اصلاح حجم تجارت و تحقق اهداف باشیم باید نسبت به حل مسائل ریشه ای اقدام کنیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه تاکید نمود: آنالیز های اولیه نشان داد بسیاری از مسائل ناشی از اخلاق تجارت است که باید در شرایطی قرار بگیرد تا از مسائلی که تجار با آنها دست و پنجه نرم می نمایند، کاسته گردد و در سال گذشته به این موضوع پرداخته شد و امیدواریم به نتیجه مطلوب آن دست پیدا کنیم.

او با بیان اینکه در امسال اقتصاد جوابگو موضوع مورد اهمیت برای حل مسائل تجارت ایران و ترکیه در نظر گرفته شده است، گفت: بر اساس آن به سوالاتی که در خصوص اقتصاد دو کشور وجود دارد پاسخ داده خواهد شد.

سعادت با بیان اینکه تجارت 30 میلیارد دلاری از اهداف اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه است، توضیح داد: این ارقام برای حجم تجارت دور از انتظار نیست زیرا در سال های گذشته 21 میلیارد دلار مبادله میان دو کشور اجرا شده است.

او با بیان اینکه برای افزایش تجارت احتیاج به بهبود زیرساخت ها داریم، تاکید نمود: به دنبال آماده سازی زیرساخت های تجاری هستیم تا با افزایش تجارت ایران و ترکیه با مسئله ای روبرو نشویم.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه گفت: از سوی دیگر بعضی شرکت های ترک علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند که در صورت تغییر در فرایند تحریم یا کاهش آن از این ظرفیت نیز می توانیم بهره مند شویم.

او با بیان اینکه برای ورود تجار ایرانی به بازار ترکیه در آستانه افتتاح نمایشگاهی دائمی در این کشور هستیم، گفت: اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه توانسته پروژه ای را به مرحله اجرایی برساند که در آن با راه اندازی نمایشگاهی دائمی در این کشور می تواند اقدام به عرضه و معرفی کالاهای خود کند.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه با بیان اینکه این نمایشگاه می تواند به تجار ایران خدمات رسانی کند، گفت: معرفی کالاهای ایرانی به تجار ترک برای افزایش مبادلات دو کشور از دیگر فعالیت های این نمایشگاه خواهد بود.

او اضافه کرد: این نمایشگاه به شرکت هایی که به تنهایی نمی توانند فعالیت نمایند خدمات رسانی نموده و مجموعه ای را برای تسهیل تجارت فراهم می نماید.

به گفته سعادت، این مجموعه در فضای مجازی نیز فعالیت خواهد داشت و به اعضای اتاق بازرگانی ایران و مراجعان جدید خدمات ارائه می دهد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1598

به "هدف گذاری برای دستیابی به تجارت 30 میلیارد دلاری میان ایران و ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف گذاری برای دستیابی به تجارت 30 میلیارد دلاری میان ایران و ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید