ماجرای بنزین 11 هزار تومانی چیست؟

به گزارش تایمر سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس هفته گذشته گفته بود طرحی را به جریان انداخته که بر اساس آن، حذف یارانه های نقدی و یارانه های پنهان به رفراندوم گذاشته گردد.

ماجرای بنزین 11 هزار تومانی چیست؟

طرحی که احتمالا در کوشش است تا یارانه پنهان انرژی (یارانه سوخت و به خصوص بنزین) را حذف و به یارانه های نقدی اضافه کند. این طرح هنوز به صحن مجلس هم نرسیده و امضاهای بسیاری احتیاج دارد. اما اگر اجرا گردد، قیمت بنزین و مبلغ یارانه چقدر می گردد؟ بعضی می گویند باید منتظر بنزین 11 هزار تومانی باشیم. این گفته درست است؟

ماجرای بنزین 11 هزار تومانی چیست؟

اولین چیزی که در این طرح اسم شده است، ماجرای حذف یارانه های پنهان است. اگر قرار بر حذف یارانه پنهان انرژی باشد، باید قیمت بنزین واقعی گردد.

قیمت واقعی بنزین در منطقه خلیج فارس حدود 38 تا 40 سنت است که با قیمت دلار آزاد به حدود 10 تا 11 هزار تومان می رسد. اگر قرار بر واقعی شدن قیمت بنزین باشد، هر لیتر بنزین باید حدود 10 تا 11 هزار تومان گردد.

این در حالی است که اکنون قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای در ایران 1500 تومان و قیمت بنزین آزاد سه هزار تومان است. یعنی دولت روی هر لیتر بنزین سهمیه ای حدود 9 هزار تومان و روی قیمت بنزین آزاد حدود 8 هزار تومان یارانه پنهان می دهد.

سهمیه ماهانه بنزین خودروها 60 لیتر است. یعنی در این حالت، مالک هر خودرو ماهانه 560 هزار تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می گیرد. اگر خانواده ای سه خودرو داشته باشد، ماهانه 1.5 میلیون تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می گیرد. یارانه ای که افراد فاقد خودرو از آن محروم هستند.

با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند، قیمت بنزین باید به حدود 10 تا 11 هزار تومان برسد. چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می نمایند که خودرو دارند.

اما مساله این است که سال 98 قیمت بنزین آزاد به سه هزار تومان رسید و باعث اعتراضات گسترده شد. حالا معین نیست که آیا جامعه بنزین 11 هزار تومانی را می پذیرد یا نه.

یارانه 2 میلیونی در راه است؟

البته مجلس گفته در قبال واقعی شدن قیمت بنزین می خواهد یارانه ها را هم افزایش دهد. اگرچه معین نیست که مبلغ یارانه ها چه تغییری کند و به چه کسانی پرداخت گردد.

اما یک محاسبه نو برای مبلغ یارانه وجود دارد. اینکه دولت کل یارانه پنهانی را که سالانه پرداخت می نماید، حذف کند و معادل آن را به خانوارها یارانه نقدی بدهد.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی ایران سالانه حدود 86 میلیارد دلار (معادل حدود 2 هزار تریلیون تومان) یارانه مصرف سوخت پرداخت نموده است. این عدد به این معناست که سهم هر ایرانی از یارانه پنهان انرژی روزانه 65 هزار تومان است و در ماه به عددی نزدیک دو میلیون تومان می رسد. یعنی بنزین 11 هزار تومانی باید با یارانه ماهانه دو میلیون تومانی همراه گردد.

محمد باقر نوبخت هم چندی پیش گفته بود دولت سالانه 1400 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می دهد. اگر مبنا گفته نوبخت باشد، سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه 45 هزار تومان است. یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است. مجموع ماهانه یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک میلیون و 350 هزار تومان است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1769

به "ماجرای بنزین 11 هزار تومانی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای بنزین 11 هزار تومانی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید