خانه دهدشتی اصفهان ، چشیدن طعم غذای ایرانی در دوره قاجار

به گزارش تایمر سرگرمی، به جرات اصفهان را می توان مهد هنر و فرهنگ ایران دانست و دوره صفویان را نیز می توان نقطه عطفی در تاریخ اصفهان دانست؛ دوره ای که این شهر زیبا مرکز ایران بود و به همین علت پیشرفت و توسعه کم نظیری را در این دوران تجربه کرد. جاهای تماشای اصفهان آنقدر متنوع هستند که در یک سفر کوتاه نمی توان از پس تماشا همه آنها بر آمد. از سی و سه پل گرفته تا پل خواجو و تالار چهل ستون، هر کدام زیبایی منحصر به فرد خود را دارند که حتما باید دید. اما از جاذبه های معروف و بزرگ که بگذریم، حتی در مکان های تاریخی نسبتا کوچک هم می توان خاطره های زیبایی ساخت. خانه دهدشتی اصفهان یکی از همین مکان های تاریخی زیبا است که حتما باید دید. خانه ای که امروزه تغییر کاربری نموده و تبدیل به یک مکان گردشگری، اقامتی و رفاهی شده است. با خبرنگاران همراه شوید تا این خانه قجری را بهتر بشناسید.

خانه دهدشتی اصفهان ، چشیدن طعم غذای ایرانی در دوره قاجار

خانه دهدشتی اصفهان ، خانه ای قجری با آرامشی شبیه خانه مادربزرگ

خانه ای قجری با آرامشی شبیه خانه مادربزرگ

خانه دهدشتی اصفهان یادگاری به جای مانده از دوران قاجار است. معماری آن دوران کمی تحت تاثیر معماری غرب بوده اما باز هم می توان رگه های معماری اصیل ایرانی را در آن مشاهده کرد. حیاطی بزرگ و ایوانی دل باز به همراه حوض آبی که دقیقا نمادی از معماری ایرانی هستند. این خانه زیبا در بیستم اسفند ماه سال 1385، در فهرست آثار تاریخی مهم دنیا به ثبت رسید.

جالب است بدانید که پس از کوشش شهرداری و بازسازی و بازسازی، این خانه حال و هوای گذشته خود را دوباره پیدا کرد. از حدود همین چند سال پیش، یعنی سال 1395، رستوران و کافی شاپ زیبایی با نام کافه هوگو در خانه دهدشتی اصفهان مستقر شد. این یعنی شما می توانید طعم دمنوش ها و غذاهای سنتی اصفهان را در خانه ای قجری بچشید. صرف غذا و نوشیدنی در این مجموعه، در کنار حوض و گلدان های سفالی، تجربه ای نیست که بتوانید به این سادگی فراموش کنید.

نوع معماری خانه دهدشتی اصفهان

معماری خانه دهدشتی اصفهان، دقیقا مشابه خانه های سنتی ایرانی است که هر کسی آرزوی زندگی کردن در آن را دارد. حیاطی بزرگ به همراه بنایی با اتاق های دلباز و در و پنجره چوبی، دقیقا همانجایی که انسان دوست دارد مابقی عمرش را در آنجا سپری کند. آنالیز معماری خانه های تاریخی ایرانی، به خودی خود بسیار مجذوب نماینده و تماشای است. اتاق های کوچک و بزرگ مختلفی در اطراف حیاط به چشم می خورند. اما نمای اصلی و بخش مهم ساختمان را می توان درِ جبهه شمالی مشاهده کرد.

بخش شمالی ساختمان

بخش شمالی ساختمانِ خانه دهدشتی اصفهان

در بخش شمالی ساختمان، تالاری بزرگ به چشم می خورد که در دو طرف آن اتاق های سه دری زیبایی قرار دارند. بخش شاه نشین خانه دهدشتی اصفهان نیز دقیقا پشت همین تالار واقع شده. دو ایوانچه زیبا جلوی اتاق های گوشواره ای را گرفته اند تا زیبایی مجموعه را دو چندان نمایند. تمام این اتاق ها به واسطه درب های چوبی قدیمی به یکدیگر راه پیدا می نمایند و تشکیل یک فضای بزرگتر را می دهند.

یکی از بخش های ممتاز معماری این خانه، پنجره ارسی زیبایی است که به روی حیاط باز می گردد. همانطور که می دانید، پنجره های ارسی همچون اثر انگشتی از معماری ایران به شمار می آیند. در این پنجره ها از شیشه های رنگی کوچکی استفاده شده که زیبایی چشم انداز ها را دو چندان می نمایند.

بخش جنوبی ساختمان

بخش جنوبی

تقارن در معماری ایران به کرات دیده می گردد. در نتیجه باید انتظار این را داشته باشید که بخش جنوبی ساختمان نیز نمایی مشابه بخش شمالی داشته باشد. در این بخش سه اتاق سه دری دیده می گردد اما خبری از تالار بزرگ نیست. بین این سه اتاق دو دالان بزرگ قرار گرفته است. یکی از این دالان ها به خانه کناری راه پیدا می نماید و دالان دیگری محلی برای ورود به خانه محسوب می گردد. در گذشته فضای ورودی یک هشتی مشترک با خانه مجاور داشته که متاسفانه امروزه تخریب شده است.

بخش غربی ساختمان

بخش غربی ساختمان

در جبهه غربی خانه دهدشتی اصفهان ، می توان دو اتاقِ سه دری، یک اتاق پنج دری و چند دالان را مشاهده کرد. یکی از بخش های ممتاز معماری، بخش غربی ساختمان، ایوان ستون دار یکپارچه ای است که به صورت سر تا سری ساخته شده است. این ایوان از جلوی اتاق پنج دری و اتاق های سه دری عبور می نماید. در پشت اتاق پنج دری و اتاق های سه دری همین بخش از ساختمان، حیاط خلوت، حوضخانه و مطبخ واقع شده اند. دالان های جبهه غربی نیز برای ارتباط به حوض خانه، مطبخ و حیاط خلوت تعبیه شده اند.

بخش شرقی ساختمان

بخش شرقی

در بخش شرقی ساختمان خبری از اتاق های تو در تو نیست. جبهه شرقی تنها از دو اتاق سه دری و یک ایوان ستوان دار تشکیل شده است که عمق زیادی هم ندارد. اما با این حال گچ بری های روی ستون های ایوان مشابه جبهه غربی بوده و بسیار زیبا هستند. در گذشته از این بخش برای پذیرایی از مهمانان استفاده می کردند.

خانه دهدشتی اصفهان ، از گذشته تا امروز

خانه دهدشتی اصفهان ، از گذشته تا امروز

متاسفانه در خصوص کاربرد و تاریخ خانه دهدشتی اصفهان ، اطلاعات زیادی در دست نیست. اما بعضی از محلی ها بر این باور هستند که در گذشته، خانواده ای با اصل و نسب در آن زندگی می کردند. اما به هر صورت در حال حاضر خانه دهدشتی اصفهان، تبدیل به کافه رستورانی شده است که همه عاشقان آثار تاریخی را کنار هم جمع می نماید.

قطعا صرف غذا در باغی دلباز، بسیار لذت بخش خواهد بود. حال تصور کنید که این باغ به دوره قاجار تعلق داشته و همزمان با میل کردن غذای خود، می توانید از معماری زیبایی آن دوران نیز لذت ببرید. چه چیزی بهتر از اینکه غذایی خوشمزه و ایرانی را با چشم انداز تالاری سفید و با قدمت چند صد ساله میل کنید؟ صدای موسیقی سنتی در این باغ طنین انداز است و شما می توانید در خنکای هوا و بوی عطر گل های باغچه، عصرانه ای قجری را نوش جان کنید.

شاید تصور کنید که تبدیل کردن خانه ای باستانی و زیبا به یک کافه رستوران، اصلا کار درستی نباشد. اما از نظر شما چند درصد از گردشگر ها و گردشگران حاضر هستند که تنها به خاطر تماشا ظاهر ساختمان، بهای ورودی پرداخت نمایند؟ در حقیقت از زمانی که کافه هوگو داخل خانه دهدشتی اصفهان مستقر شد، نام این خانه بر سر زبان ها افتاد. با این کار هم به معروفیت خانه دهدشتی یاری شده و هم منبع درآمدی برای بازسازی و بازسازی خود ساختمان به وجود آمده است. انگار که این کار یک تیر و دو نشان بوده و هم مسئولین اصفهان و هم بازتماشامایندگان حسابی راضی هستند.

کافه هوگو ، یکی از لذت بخش ترین غذاهایی که در سفرتان می چشید

کافه هوگو ، لذت بخش ترین غذایی که در عمرتان خواهید چشید

لذت و هیجان شما از همان زمانی که وارد کوچه خانه دهدشتی می شوید، شروع خواهد شد. تصور کنید که برای ورود باید از یک درب چوبی قدیمی عبور کنید. دقیقا همانطور که انتظار می رود، بعد عبور از درب چوبی، وارد دالانی بزرگ خواهید شد. این دالان بزرگ شما را به حیاط خانه راهنمایی می نماید. تصور کنید ناگهان از دالانی که بدون چرخاندن گردن خود می توانید دو طرف آن را ببینید، وارد یک حیاط بزرگ با چشم انداز حوضی قدیمی شوید.

حیاط این عمارت قدیمی بسیار زیبا و دلباز است. درختان کاج قدیمی و گل های شمعدانی کنار حوض، حسابی خودنمایی می نمایند. کمی سر خود را که برگردانید، شاهد عمارتی زیبا و مجلل به رنگ سفید خواهید بود. میز های چوبی قدیمی در جای جای این باغ قرار داده شده اند تا مسافران در این چشم انداز زیبا بنشینند و کمی از گرسنگی خود کم نمایند.

شاید قیمت منوی کافه هوگو نسبت به رستوران های مشابه چند درصدی گران تر باشد. اما انگار شما هزینه بازدید از این همه زیبایی را پرداخت می کنید. لذت صرف غذا در چنین فضایی، با هیچ مبلغی قابل قیاس نیست. در منوی این کافه رستوران، غذاهای سنتی ایرانی و اصفهانی زیادی به چشم می خورند. شما می توانید از کشک بادمجان تا بریونی و ته چین را در این منو بیابید. بعد از غذا هم نوبت به سفارش یک چای لب سوز و لب دوز خواهد رسید.

اقامت در خانه دهدشتی اصفهان

اقامت در خانه دهدشتی اصفهان

مگر می گردد کسی بنایی به این زیبایی را ببیند و نخواهد که حداقل یک شب را در آن سپری کند؟ تصور کنید در اتاق های قدیمی با سقف های بلند و در و پنجره های چوبی، یک شب را سحر کنید. زمانی که آفتاب طلوع کند، نور از لا به لای پرده قدیمی روی پنجره، به چشمان شما خواهد رسید. پرده را کنار بزنید، چشم انداز حوضی آبی رو به روی شماست. شال و کلاه می کنید و راهی حیاط می شوید. حیاطی که درختان سرسبز بر آن سایه افکنده اند. روی یک میز چوبی قدیمی می نشینید و چای و هل می نوشید. کمی پنیر محلی را لای نان سنگک تازه قرار می دهید و نوش جان می کنید. چه لذت بیش از این می تواند باشد؟

اگر شما نیز عاشق این نوع از اقامت شدید، باید بدانید که خانه دهدشتی با هشت اتاق خواب زیبا، آماده پذیرایی از مهمانان عزیز خود است. شما می توانید از سایت های اینترنتی یا شماره تلفن های مجموعه، پیش از سفر، این اتاق ها را رزرو کنید.

بخش هایی از خانه دهدشتی که حتما باید از آنها بازدید کرد

بخش هایی از خانه دهدشتی که حتما باید از آنها بازدید کرد

این عمارت آنقدر بزرگ و دلباز است که هر بخش از آن زیبایی منحصر به فرد خود را دارد. اتاقک های کوچک و پستو های کنار حیاط که در سمت چپ واقع شده اند، فضایی دنج را تشکیل داده اند که می توانید در آنها از شلوغی اطراف دور شوید. این اتاقک ها برای مواقعی که رستوران بسیار شلوغ است، عالی خواهند بود. اگر از کسانی که تجربه بازدید از خانه دهدشتی اصفهان را داشته اند بپرسید، حتما بازدید از نارنجستان را به شما توصیه خواهند کرد.

نارنجستان بخشی از خانه است که در جبهه غربی واقع شده و کمی پایین تر از اتاقک های کوچک قرار گرفته است. یک درخت نارنج قدیمی در این بخش حضور دارد و هوای اطراف را در هر فصل سال دلپذیر می نماید. در این بخش اتاقک های چوبی ساخته شده اند که با میز های دو نفره آماده پذیرایی از مهمانان عزیز هستند. اگر در فضایی رمانتیک می خواهید گپی دو نفره داشته باشید، بهتر از نارنجستان هیچ جا را نمی توانید پیدا کنید. اگر برای ماه عسل خود اصفهان را انتخاب نموده اید، حتما با همسر خود نوشیدن چای در نارنجستان را تجربه کنید.

اما اگر جمع شما بیش از دو نفر است و ترجیح می دهید زیر آسمان آبی غذای خود را میل کنید، می توانید به حیاط عمارت بروید. کنار حوض آبی وسط حیاط، میز های بزرگی قرار داده شده اند که مخصوص خانواده ها است. لازم نیست که برای دورهم بودن، میز های اطراف را به هم بچسبانید. این میز ها گنجایش افراد زیادی را دارند و می توانید به صورت خانوادگی از خوردن غذا لذت ببرید.

چه فصلی را برای بازدید از خانه دهدشتی اصفهان در نظر بگیریم؟

چه فصلی را برای بازدید از خانه دهدشتی اصفهان در نظر بگیریم؟

اصفهان شهری چهار فصل است و هر فصل هم زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد. اما به صورت کلی این شهر از نظر جغرافیایی، در حاشیه کویر واقع شده است. به همین علت تابستان های این شهر، گرم و طاقت فرسا خواهد بود. اما حتی در تابستان هم می توان شب های بسیار زیبایی را تجربه کرد. زندگی شبانه و تفریحات مردم اصفهان در تابستان بسیار زیبا و خاطره انگیز است.

اگر شش ماه اول سال را برای سفر خود به اصفهان انتخاب کردید، بهتر است شب را برای چشیدن طعم غذای کافه هوگو انتخاب نمایید. اما از طرف دیگر، شش ماه دوم سال، مخصوصا شب های زمستان، فضای باز حیاط و کنار حوض بسیار سرد خواهد بود. البته می توانید یک پتوی مسافرتی همراه خود بیاورید و یک آش داغ که بخار از آن بلند می گردد، سفارش دهید.

جاذبه های اطراف خانه دهدشتی اصفهان

بازارچه حاج محمد علی

در نزدیکی خانه دهدشتی، بازارچه ای قدیمی و سنتی به نام بازارچه حاج محمد علی وجود دارد. بیشتر افراد بعد از بازدید از خانه دهدشتی، پیاده به سراغ بازارچه حاج محمد علی می فرایند. اصفهان یک شهر باستانی است و هر گوشه از آن یک مکان تماشای انتظار شما را می کشد. بازدید از بازارچه های سنتی چنین شهر هایی، از واجبات سفر به شمار می آید.

این بازارچه کوچک کاملا خشتی است و در حقیقت یک جهت دالانی شکل و واصل بین خیابان چهار باغ اصفهان و کوچه دنیا نما محسوب می گردد. کسبه این بازار جزء ساکنین قدیمی اصفهان هستند و با لهجه شیرین خود، شما را به داخل مغازه دعوت می نمایند. بعلاوه داخل این بازارچه، یک هتل رستوران با نام جمشید وجود دارد که می توانید برای اقامت در محله ای سنتی آن را انتخاب نمایید.

اطلاعات بازدید و دسترسی به خانه دهدشتی اصفهان

آدرس خانه دهدشتی اصفهان: چهار باغ عباسی، دروازه دولت، خیابان مسجد باب الرحمه، کوچه دنیا نما

ساعات بازدید: همه روزه از ساعت 13 تا 23

اگر قصد دارید از وسایل نقلیه عمومی بهره ببرید، می توانید خودتان را به مترو رسانده و در ایستگاه میدان امام حسین از قطار پیاده شوید. از پل عابر پیاده و عرض خیابان چهار باغ عبور کنید. سپس در خیابان باب الرحمه، وارد اولین کوچه شوید. این کوچه دنیا نما نام دارد، کوچه ای که عرض کمی دارد و سنگ فرش شده است.

اما اگر با وسیله نقلیه شخصی خود قصد بازدید از خانه دهدشتی را دارید، می توانید خودروی خود را داخل پارکینگ ارگ دنیا نما رها نموده و راهی کوچه دنیا نما شوید.

خب خبرنگاران ی عزیز، نظر شما در خصوص تغییر کاربری ابنیه تاریخی چیست؟ آیا به نظر شما باعث معروفیت بیشتر و افزایش بازدید می گردد یا اینکه به آن ابنیه آسیب وارد می نماید؟ آیا شما از خانه دهدشتی اصفهان بازدید نموده اید؟ به نظر شما آیا باید این رستوران به کار خود ادامه دهد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. نباید فراموش کنید که ما عاشق شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم!

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2087

به "خانه دهدشتی اصفهان ، چشیدن طعم غذای ایرانی در دوره قاجار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه دهدشتی اصفهان ، چشیدن طعم غذای ایرانی در دوره قاجار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید