مؤلفه های مدیریت کارآمد در نظام تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه

به گزارش تایمر سرگرمی، تهران (پانا) - معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در اولین نشست شورای معاونین سازمان در سال 1400 به تبیین و تشریح مؤلفه های مدیریت کارآمد در نظام تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه پرداخت.

مؤلفه های مدیریت کارآمد در نظام تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، سید جواد حسینی در این نشست که با حضور اعضای شورای معاونین و اعضای شورای راهبری برگزار شد با بیان نقش و پایگاه های اجتماعی افراد در جامعه اظهار کرد: افراد نقش های متعددی در جامعه دارند اما مهم ترین نقش در جامعه، نقش کاری افراد است که انسان ها بر اساس آن نقش در جامعه مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: مهم ترین نقش حوزه ستادی آموزش و پرورش نقش مدیریت در تعلیم و تربیت است و سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز نقش تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه که بسیار تخصصی است را برعهده دارد.

حسینی با بیان اینکه چگونگی انجام نقش و وظایف موجب ارزیابی جامعه می شود که آن را منزلت می نامند، اظهار کرد: مهم ترین بخشی که نقش را برجسته می کند کارآمدی و اثربخشی است و افراد برای سنجش کارآمدی نقش خود باید به دو سؤال اساسی پاسخ دهند. میزان توان و قدرت حل مسئله و میزان حرکت در جهت تحقق اهداف و مأموریت ها دو سؤال اساسی برای سنجش کارآمدی نقش ها است.

وی گفت: افراد به میزانی که بتوانند مسائل را حل کنند، کارآمد و اثربخش هستند و حرکت صحیح در جهت تحقق مأموریت و اهداف بر کارآمدی تأثیر زیادی دارد. تمام هدف در نظام تعلیم و تربیت باید تحقق بهینه تعلیم و تربیت دانش آموزان باشد و باید تمامی برنامه ها در جهت تحقق این هدف تدوین شوند.

معاون وزیر با بیان خطاهای استراتژیک در سنجش کارآمدی نقش ها و مأموریت های سازمانی اظهار کرد: نداشتن درک روشن از اهداف مبتنی بر مأموریت ها و مسائل و مسائل رسیدن به هدف، افراد را در رسیدن به هدف با مشکل روبرو می کند بسیاری از انسان ها قدرت تبدیل مشکل به مسئله را ندارند و این در حالی است که با تبدیل مشکل به مسئله روش حل آن نیز به دست می آید.

حسینی با بیان اینکه انتقال مشکل به سطوح بالاتر روش حل آن مشکل نیست بلکه باید با تبدیل آن به مسئله در صدد رفع آن برآمد اظهار کرد: گاهی اوقات افراد در ارزیابی از حل مسئله و رسیدن به هدف نیز دچار مشکل می شوند که باید در جهت رفع آن اقدام کنند.

وی اضافه کرد: رسیدن به هدف، نیازمند همکاری شرکا و همچنین همکاری بین بخشی است اما گاهی اهداف به گونه ای تدوین می شود که شرکای درون و برون سازمانی در رسیدن به هدف و حل مسئله دیده نمی شوند. در فقدان چنین نگرش های مدیریتی توفیقی در جهت رسیدن به اهداف نخواهیم داشت.

معاون وزیر با بیان اینکه مسئولیت معمولاً دارای محدودیت ها و موانعی است و گاهی اختیارات هم محدود است اضافه کرد: زمانی مدیر کارآمد است که مسئله را برای بالادستی ها به گونه ای باز کند که مشارکت آنان را جلب و جذب نماید و این به معنی هم راستا کردن همه ذی نفعان، شرکا و مدیران است.

حسینی با تشریح خطاهایی که باعث می شود این هم راستایی ایجاد نشود گفت: گاهی اوقات هدفی ترسیم می شود اما شرکای بیرونی و درونی در نظر گرفته نمی شوند و طرحی نیز برای هم راستایی و هماهنگی مدیران وجود ندارد. محدود کردن کار به مکاتبات اداری و خارج از صلاحیت دیدن برخی از مأموریت ها نیز از جمله خطاهایی است که جلوی هم راستایی را می گیرد.

حسینی تعارض را بزرگ ترین آسیب تحقق اهداف سازمانی دانست و گفت: گاهی اوقات بر اقدامات و فعالیت های رسیدن به هدف تمرکز زیادی می شود و از رسیدن به خود نتایج و هدف غفلت می شود که این نیز یکی از چالش ها است. تمام اقداماتی که در سازمان ها انجام می شود، اقداماتی است که برای رسیدن به اهداف انجام می شود اما گاهی اوقات این اقدامات مهم تر از خود اهداف می شوند و بجای ارزیابی اهداف، این اقدامات مورد ارزیابی قرار می گیرند. امید است اصلاح این نگرش ها در مدیریت منجر به حل بهینه مسائل شود.

حسینی در ادامه با بیان اینکه در تعیین اولویت های کاری 1400 باید دو موضوع مد نظر قرار گیرد گفت: دولت در سال پایانی است و کمتر از پنج ماه دیگر به اتمام مأموریتش باقی مانده است لذا باید به اموری بپردازیم که در این مدت قابل تحقق باشد و جهت گیری هایی را در برنامه لحاظ کنیم که از پایداری برخوردار باشد و کمتر مورد مناقشه و مجادله باشد تا دولت بعدی در جهت استمرار آنها تلاش کند.

وی اضافه کرد: آسیب های آموزش های مجازی و کاستن آسیب ها، تدوین نظام ارزیابی و نظارت بر آموزش های فضای مجازی، تدوین طرح چگونگی آموزش های پساکرونا، کیفیت بخشی طرح تلفیقی فراگیر، افزایش تعداد گروه های تحت پوشش سازمان و ایجاد مراکز جدید از جمله پارک های توان بخشی از جمله برنامه هایی است که نیازمند پیگیری در سال 1400 است. کیفیت بخشی به فعالیت های مراکز مشاوره و راهنمایی خانواده، تدوین آیین نامه ایجاد مراکز جامع توان بخشی، آموزشی و مشاوره ای پیگیری احداث 70 مدرسه باقیمانده در طرح از خشت تا بهشت از دیگر برنامه های قابل پیگیری در سال 1400 است.

حسینی خواهان توجه به اولویت های وزیر محترم آموزش و پرورش برای سال 1400 شد و گفت: وزیر آموزش و پرورش در سخنان ابتدای سال خود بر اجرایی سازی سند تحول بنیادین با اولویت قرار دادن ساماندهی نیروی انسانی، ارتقای کیفیت مدیریت مدارس، بهبود نظام ارزشیابی و سنجش، تحول در برنامه درسی پیگیری و اجرای بسته های تحولی تأکید کردند. ارتقای توانمندی های نظام آموزشی در شرایط کرونا با رویکرد دسترسی همگانی به آموزش مجازی، کاهش آسیب های مجازی و اطمینان بخشی از میزان یادگیری دانش آموزان از دیگر برنامه های اعلامی وزیر برای سال 1400 است.

وی گفت: سند دار کردن املاک آموزش و پرورش، یکپارچه سازی سامانه های تحت وب آموزش و پرورش، استقرار کامل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک و مستند سازی یافته و دستاوردها از دیگر اولویت های وزیر آموزش و پرورش برای سال 1400 است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1560

به "مؤلفه های مدیریت کارآمد در نظام تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مؤلفه های مدیریت کارآمد در نظام تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید