لاغری با10 هزار قدم؟!

به گزارش تایمر سرگرمی، پژوهشگران در انتها این پژوهش دریافتند وزن این دانشجویان به طور متوسط حدود یک کیلو و 600 گرم افزایش یافته است، تقریباً همان وزنی که معمولاً دانشجویان سال اول به گواه پژوهش های قبلی اضافه می نمایند.

لاغری با10 هزار قدم؟!

نظریه روزی 10 هزار گام به یکی از عناصر کلیدی حفظ سلامت و کاهش وزن در میان عموم مردم تبدیل شده است

در چند سال اخیر نظریه روزی ده هزار گام به یکی از عناصر کلیدی حفظ سلامت و کاهش وزن در میان عموم مردم تبدیل شده است. اما پژوهش جدیدی نشان می دهد روزی ده هزار گام پیاده روی در واقع از افزایش وزن جلوگیری نمی نماید و باعث کاهش وزن هم نمی شود.

پژوهشگران بخش علوم ورزشی دانشگاه بریگهام یانگ با همکاری بخش های علوم تغذیه، رژیم و صنایع غذایی این دانشگاه برای این که ببینند آیا چندهزار گام در روز واقعاً اثری بر وزن افراد دارد یا نه پژوهشی روی دانشجویان سال اولی انجام دادند.

در بخشی از این پژوهش محققان 120 دانشجوی زن سال اولی را در شش ماه اول ورود به دانشکده در آزمایش گام شماری شرکت دادند و از آنان خواستند به مدت 24 هفته، شش روز هفته 10 هزار، 12 هزار و 500 یا 15 هزار گام در روز پیاده روی نمایند.

این پژوهشگران علاوه بر گام شماری، میزان کالری مصرفی و وزن این دانشجویان را نیز تحت نظر گرفتند. با توجه به این یافته ها که در نشریه Journal of Obesity منتشر شد، شمار گام ها مانع افزایش وزن دانشجویان نشد، حتی در کسانی که 15 هزار گام در روز راه رفته بودند.

برعکس، پژوهشگران در انتها این پژوهش دریافتند وزن این دانشجویان به طور متوسط حدود یک کیلو و 600 گرم افزایش یافته است، تقریباً همان وزنی که معمولاً دانشجویان سال اول به گواه پژوهش های قبلی اضافه می نمایند.

این پژوهشگران نوشته اند: کم نشدن وزن دانشجویان در هیچ یک از گروه ها با شمار گام های مختلف تعجب آور بود، زیرا فعالیت جسمی با پیاده روی بیشتر می شود و با افزایش فعالیت جسمی فرد انرژی بیشتری صرف می نماید و تعادل انرژی در بدنش دستخوش تغییر می شود.

بروس بیلی استاد علوم ورزشی دانشگاه بریگهام یانگ و سرپرست این پژوهش از این یافته ها نتیجه گرفت: ورزش به تنهایی همواره مؤثرترین راه کاهش وزن نیست. شاید گام شماری در افزایش فعالیت جسمی اثرگذار باشد، اما پژوهش ما نشان داد این کار باعث ثابت نگه داشتن وزن یا جلوگیری از افزایش وزن نمی شود..

اما این محققان گوشزد نموده اند که افزایش شمار گام ها در مجموع بر الگو های فعالیت جسمی دانشجویان اثر مثبتی داشت و گفتند: ممکن است برای سلامت عاطفی یا جسمی نیز مفید باشد.

بیلی نوشت: عظیم ترین فایده گام شماری تغییر سبک زندگی بی تحرک افراد است. این روش شاید به تنهایی باعث کاهش وزن نشود، اما پیاده روی بیشتر، همواره برای سلامتی آدم بهتر است. تحقیقات پیشین راجع به روزی ده هزار گام نیز نشان داده بود این روش اثری بر وزن افراد ندارد و انواع دیگر ورزش اغلب مفیدتر است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1392

به "لاغری با10 هزار قدم؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاغری با10 هزار قدم؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید