فقر اطلاعات فعالان مالی، همکاری های ایران و زیمبابوره را محدود نموده است

به گزارش تایمر سرگرمی، سفیر زیمبابوه در تهران در دیدار با رئیس اتاق ایران ضمن نگاهی به محدودیت های ناشی از تحریم هایی که سال ها بدون هیچ دلیل مشخصی بر این کشور اعمال شده به ذخایر معدنی، گاز و زمین های مساعد این کشور برای کشاورزی اشاره و خواهان همکاری با ایران در این حوزه ها شد.

فقر اطلاعات فعالان مالی، همکاری های ایران و زیمبابوره را محدود نموده است

جهت دریافت مشاوره خدمات آموزش طراحی کاتالوگ حرفه ای از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

در ابتدای این نشست، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با توجه به اطلاعات موجود، آماده بودن زیرساخت های عمرانی در کشور زیمبابوه را مبنای خوبی برای تکمیل فرایند توسعه در این کشور عنوان نمود و گفت: کشورهای آفریقایی و به ویژه زیمبابوه همیشه فشارهای ناشی از تحریم را تحمل نموده اند و این موضوع اثر زیادی روی فعالیت های توسعه ای آنها داشته است. ناروایی های اعمال شده علیه این کشورها یک حقیقت بوده که این درد مشترکی بین ایران و زیمبابوه است.

وی به برقراری تعامل سازنده این کشور با جامعه جهانی نیز اشاره و توضیح داد: این تعاملات می تواند مبنای خوبی برای فعالیت های مالی زیمبابوه باشد. هرچند در حال حاضر مناسبات مالی دو کشور در سطح پایینی واقع شده است و از سال 2015 تا به امروز هنوز نشست کمیسیون مشترک بین دو کشور برگزار نشده است. باید هر چه سریع تر این نشست را برگزار کنیم چراکه می تواند روی برقراری همکاری های مالی اثر مثبت داشته باشد.

رئیس مجلس بخش خصوصی زمینه های همکاری بین دو کشور را متنوع خواند و ادامه داد: ایران و زیمبابوه می توانند در بخش های کشاورزی، معدن، انرژی، مشتقات نفتی، خدمات فنی مهندسی و ماشین آلات کشاورزی با یکدیگر همکاری نمایند.

او پیشرفت ایران در حوزه صنایع تبدیلی و صنایع معدنی را نیز مورد تأکید قرار داد.

شافعی فقر اطلاعاتی فعالان مالی دو کشور نسبت به یکدیگر را یکی از عوامل سطح پایین روابط بین دو کشور دانست و پیشنهاد داد: برای برطرف این مسئله، اتاق ایران آمادگی دارد، روز اقتصاد زیمبابوه را با همکاری سفارت این کشور در تهران برگزار کند. این مراسم، فرصتی برای معرفی ظرفیت های مالی این کشور برای فعالان مالی ایران خواهد بود.

وی علاوه بر برگزاری چنین مراسمی، تأکید کرد: اعزام و پذیرش هیات با همکاری سفارت خانه ها و اتاق های بازرگانی می تواند به آشنایی بیشتر فعالان مالی دو کشور از یکدیگر یاری کند.

به باور رئیس اتاق ایران همیشه تجارت از سیاست جلوتر بوده و می توان به یاری روابط تجاری، مراودات پایدار سیاسی را ایجاد کرد. بنابراین کوشش برای مبادلات تجاری و سرمایه گذاری های مشترک، یک ضرورت غیرقابل انکار است.

توسعه مناسبات ایران و زیمبابوه در حوزه کشاورزی و معدن

کریستوفر ماپانگا، سفیر زیمبابوه در تهران نیز با اشاره به فشارهای ناشی از تحریم که هم بر ایران و هم بر زیمبابوه وارد می گردد، گفت: زیمبابوه سال هاست که انواع فشارها و محدودیت ها را تحمل می نماید و امروز تصمیم گرفته مقابله با این شرایط را از ایران بیاموزد. اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این شرایط نقش بسزایی داشته و توانسته به یاری آینده نگری و پیش بینی اتفاقات پیش رو سیاست ها و برنامه هایی را تدوین و در اختیار دولت خود قرار دهد که کارساز بوده است.

وی از احتیاج این کشور به تبادل اطلاعات تجاری با ایران و ایجاد راهکاری جامع برای روابط مالی بین دو کشور سخن گفت و ادامه داد: حدود 70 درصد زمین های این کشور قابلیت کشاورزی دارند اما دست نخورده باقی مانده اند چراکه به ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی احتیاج داریم. ایران در این زمینه می تواند به زیمبابوه یاری کند. علاوه بر این، معادن بسیار غنی از انواع فلزات در این کشور نهفته است که قابلیت فراوری آنها را نداریم. از طرف دیگر ذخایر گاز این کشور نیز بسیار غنی است اما از نظر فراوری برق و الکتریسیته ضعیف هستیم.

ماپانگا ضمن تأکید بر لزوم همکاری اتاق های بازرگانی دو کشور با یکدیگر یادآور شد: اتاق ها این قابلیت را دارند که به یاری آینده نگری و جامع نگری خود، به دولت هایشان در راستای توسعه مالی یاری نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 704

به "فقر اطلاعات فعالان مالی، همکاری های ایران و زیمبابوره را محدود نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فقر اطلاعات فعالان مالی، همکاری های ایران و زیمبابوره را محدود نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید