طرح 13 سؤال از وزیر اقتصاد در راستای افت بی سابقه بورس

به گزارش تایمر سرگرمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از طرح سؤال از وزیر اقتصاد و امور دارایی پیرو نابسامانی بازار بورس خبر داد.

طرح 13 سؤال از وزیر اقتصاد در راستای افت بی سابقه بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل میزان ، حسینعلی حاجی دلیگانی از تهیه طرح سؤال از وزیر اقتصاد و امور دارایی پیرو نابسامانی بازار سهام خبر داد.

متن این طرح به شرح زیر است:

خلاصه سؤال: علت عدم حمایت حقوقی بانک ها و شرکت های تأمین سرمایه صندوق های سرمایه گذاری و… علی رغم فروش بیش از 76 همت در سقف قیمتی شاخص و توافقات صورت گرفته در جلسات و همچنین معاملات مدیریت نشده سهام عدالت، فروش های خارج از روال حقوقی ها در بازار منفی، چیست؟

شرح سوال: جناب آقای وزیر

بازار سرمایه کشور از 20 مرداد تا سوم آبان از شاخص00000، 21 واحد به 1374000 واحد سقوط 32 درصدی را تجربه کرده است سوالات به وجود آمده ذیل ناشی از چیست؟

1. عدم صدور مجوز سبدگردانی و مشاوره سرمایه گذاری چیست؟

2. عدم افزایش سقف صندوق های درآمد ثابت چیست؟

3. علت ناتوانی سازمان بورس در مجاب کردن شرکت ها برای بازارگردانی و خرید سهام خزانه و بیمه سهام از کجا ناشی می گردد؟

4. سیستم معاملاتی هنوز کارایی لازم را ندارد و باعث ضرر و زیان سهامداران شده است تا کی قرار است این مشکل ادامه داشته باشد؟

5. سیستم کارگزاری ها خصوصاً کارگزاری های بزرگ با توجه به رشد تعداد سهامداران ارتقا پیدا نکرده است چرا نظارت درستی بر آن ها نیست؟ ضرر و زیان حاصل از دو مورد فوق را چه کسی یا کسانی باید پاسخگو باشند؟

6. چرا علیرغم رشد تعداد سهامداران و ارزش معاملات، زیرساخت های معاملاتی شرکت فناوری اطلاعات (هسته معاملات) پاسخگوی نیاز فعالین بازار سرمایه نبوده و در زمان معاملات دچار اختلال و سرگردانی مردم می گردد؟

7. چرا با توجه به درخواست سهامداران و فعالان بازار Eps (پیش بینی عملکرد سود سالانه شرکت) بازنگشته است؟

8. با توجه به مصوبه شورای عالی بورس در خصوص رفع ممنوعیت خرید و سرمایه گذاری بانک ها در بازار بورس چرا چیزی در این خصوص مشهود نیست؟

9. در بیشتر مواقع در پیش گشایش عده ای با سفارشات کاذب به بازار جهت و سو می دهند. چرا راهکاری برای این منظور اندیشیده نشده؟ آیا بهتر نیست پیش گشایش حذف و زمان آن به ساعت معاملات اضافه گردد؟

10. در بعضی از روز ها در ساعت و دقیقه خاصی بازار یکباره منفی می گردد که این اتفاق به دو دلیل امکان دارد اول اینکه معاملات الگوریتمی در جریان است یا اینکه حقوقی ها هماهنگ شده با هم این کار را می کنند. چرا تا الان فکری به حال آن نشده است؟

11. با توجه به افت شاخص در دو ماه گذشته و افت بیش از 60 درصدی قیمت در بیشتر سهام چرا از ابزار دامنه نوسان نامتقارن جهت تعادل بازار استفاده نگردیده است؟

12. علت برخورد های سلیقه ای ناظر بازار در بازگشایی های سهام چیست؟

13. با توجه به گسترش و نفوذ بازار سرمایه در ابعاد مختلف، لزوم بازنگری در قانون بورس و اوراق بهادار در ابعاد مختلف آن لازم و ضروری به نظر می رسد به خصوص مبانی شاخص کل، دامنه نوسان، حجم مبنا، تعهدات ناشران، وظایف ناظر آموزش بورس و چرا اقدامی نشده است؟

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1296

به "طرح 13 سؤال از وزیر اقتصاد در راستای افت بی سابقه بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح 13 سؤال از وزیر اقتصاد در راستای افت بی سابقه بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید