ماموریت وزارت علوم در زمینه ارائه گزارش خرید تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها به دولت

به گزارش تایمر سرگرمی، مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه وزارت علوم موظف است بر خرید تجهیزات آزمایشگاهی از سوی دانشگاه ها نظارت داشته باشد، گفت: ما باید در این زمینه به دولت گزارش ارائه دهیم؛ از این رو این نظارت از دانشگاه های تهران آغاز شده و به سایر دانشگاه ها تسری خواهد یافت.

ماموریت وزارت علوم در زمینه ارائه گزارش خرید تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها به دولت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران،ششمین کارگاه معرفی خدمات و سامانه شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) با حضور دکتر عبدالساده نیسی مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای امور آزمایشگاه ها و کارگاه ها و کاربران تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به صورت آنلاین از سوی دانشگاه شیراز برگزار گشت.

نیسی در این کارگاه به بحث نظارت از خرید تجهیزات آزمایشگاهی اشاره کرد و گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است در این راستا به دولت و دولت نیز باید به صندوق توسعه گزارش دهد و هم اکنون با همکاری سازمان بازرسی و بازرسان دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم، تجهیزات خریداری شده از سوی دانشگاه ها برای آزمایشگاه ها چک و اسناد مثبته جمع آوری و صورتجلسه می شود.

وی با بیان اینکه این نظارت از دانشگاه های تهران آغاز شده و به سایر دانشگاه ها تسری می یابد، اظهار کرد: سامانه شاعا به منظور شناسایی، شبکه سازی و به اشتراک گذاری تجهیزات و توانمندی های آزمایشگاه های علمی کل کشور طراحی شده است و با استفاده از این سامانه تمامی پژوهشگران قادر خواهند بود تا در کوتاه ترین زمان ممکن به تجهیزات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

نیسی، سامانه شاعا را بستری مناسب به منظور تحقق اهدافی چون تهیه شناسنامه و ایجاد بانک اطلاعاتی آزمایشگاه ها و فضاهای کالبدی آنها (اعم از نیروی انسانی متخصص، امکانات، تجهیزات و ...)، بهره گیری حداکثری از ظرفیت ها، منابع و توانمندی های آزمایشگاهی و بهره برداری بهینه اقتصادی از آنها اعلام کرد.

مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم، فراهم آوردن امکان ارزیابی آزمایشگاه های شبکه و رتبه بندی آنها (رتبه بندی درون شبکه ای) به منظور توسعه متوازن، تلاش برای استاندارد کردن فعالیت های آزمایشگاهی در سطح ملی و بین المللی و همکاری با دستگاه های استانداردسازی ملی و بین المللی، تجهیز و تکمیل آزمایشگاه های موجود و زنجیره های ناقص آزمایشگاهی، شناسایی و رتبه بندی شرکت های واردکننده و تولیدکننده تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی و ساماندهی تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی در قالب آزمایشگاه های مرکزی را از دیگر اهداف ایجاد شبکه شاعا نام برد.

وی خاطر نشان کرد: برقراری نظام تعمیر و نگهداری تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی مراکز آموزش عالی و همچنین تشویق اعضای شبکه جهت تدوین نظام ارائه خدمات به مراکز تحقیقاتی و محققان و متخصصان از دیگر اهداف ایجاد این شبکه است.

در ادامه این نشست، مهندس احمدپور، کننده کنسرسیوم شرکت های نرم افزاری پارک علم و فناوری کردستان درخصوص چگونگی ثبت نام شرکت ها در سامانه شاعا توضیحاتی ارائه داد و گفت: در این راستا باید اطلاعات، پرسنل، مدارک و مستندات، داشبورد و کنندگی و اطلاعات فروش شرکت ها ثبت شوند تا در مرحله آینده مورد بررسی قرار گیرد.

وی به اقدامات لازم برای عملیاتی کردن گرنت خدمات اشاره کرد و اضافه کرد: هر دانشگاه باتوجه به اسناد بالادستی و سیاست های دانشگاه باید ماموریتش را تعریف کند و با توجه به هر ماموریت دانشگاه ها بایستی پروژه هایی را در سامانه ثبت کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1957

به "ماموریت وزارت علوم در زمینه ارائه گزارش خرید تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها به دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت وزارت علوم در زمینه ارائه گزارش خرید تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها به دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید