کرسی یونسکو در ترویج علم افتتاح شد

به گزارش تایمر سرگرمی به نقل از وزارت علوم، وحید احمدی ترویج علم را رسالت عمومی جامعه دانست و گفت: چشم انداز کرسی یونسکو در ترویج علم گفتمان سازی در عرصه ترویج علم و شبکه سازی گفتمان ها است.

کرسی یونسکو در ترویج علم افتتاح شد

وی با بیان اینکه ترویج علم یک بحث اساسی است، به خصوص زمانی که توسعه علمی مطرح می گردد، گفت: وقتی کشورها توسعه علمی پیدا می نمایند تازه مرز بین دانشمندان و جامعه شکل می گیرد و جامعه نیازمند این است که رابطه علما و جامعه را تعریف نموده و مرزها برداشته گردد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ترویج علم را رسالت عمومی جامعه و همه آحاد جامعه دانست و اضافه نمود: ترویج علم یک مسئولیت ملی و بین المللی است.

وی اظهار امیدواری کرد به وسیله این کرسی پایه محکمی برای ارتباط علم و جامعه و افزایش سواد مردم به وجود آید.

احمدی با اشاره به اینکه افتتاح هفدهمین کرسی یونسکو در ایران منفعت ها و مسئولیت های زیادی را به همراه دارد و نیازمند مجموعه ای از فعالیت های شبکه ای است، گفت: منفعت این کرسی این است که به وسیله آن می توانیم از مجاری و محمل های بین المللی استفاده نموده و صدای خود و مخاطبان مان را به جهان اعلام کنیم. همچنین پیغام ها و ارتباطات بین المللی را به مجموعه های داخلی برسانیم.

مشاور وزیر علوم، ترویج علم را پذیرش درک مشارکت همگان در علم و کاهش شکاف بین علم و لایه های مردم تعریف کرد و اضافه نمود: باید دانست که ترویج علم از کسانی که تامین نماینده بودجه هستند و مصرف نمایندگان این بودجه و همچنین خواص را هم شامل می گردد و هدف، این است که علم به صورت عمودی و افقی به تمام لایه های جامعه و طبقات آن رسوخ کند.

وی با اشاره به چند تعریف دیگر از ترویج علم یکی از این تعریف ها را کاربرد علم در سطوح مختلف زندگی اجتماعی عنوان نمود و ضمن تاکید بر نقش رسانه ها، موزه ها، آسمان نماها و … در ترویج علم، اضافه نمود: در قرن بیستم ترویج علم به یک پروژه اجتماعی تبدیل شد که اندیشمندان فراتر از ارتباطات فردی خود به آن پا گذاشتند. این در حالی است که اینترنت و گسترش رسانه های ارتباطی نیز ترویج علم را بهتر و گسترده تر کرد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور یادآور شد: همچنان که با افزایش رشد علمی روبرو هستیم، فاصله طبقات عمومی با نخبگان نیز بیشتر می گردد. از جمله اهداف ترویج علم، تغییر نگرش و باور عمومی نسبت به علم، آموزش عمومی، برقراری ارتباط بین ارزش های فردی و اجتماعی، یاری به تحقق عدالت جنسیتی، حفاظت از محیط زیست و افزایش همبستگی و انسجام اجتماعی است.

احمدی تاکید نمود: باید در میان مخاطبان و عالمان زبان مشترک ایجاد کنیم که این موضوع نیازمند مجموعه ای از برنامه هاست و چشم انداز کرسی یونسکو در ترویج علم نیز گفتمان سازی در این عرصه و شبکه سازی گفتمان ها است.

اکرم قدیمی، رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم و معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز در این مراسم گفت: این فصلی است که علی رغم تمام مسائل با تداوم امید و فعالیت توفیق دریافت مجوز کرسی یونسکو در ترویج علم برای اولین بار در منطقه به جمهوری اسلامی ایران اعطا شده است.

وی با اشاره به اینکه این امر رسالت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور را در این زمینه سنگین تر می نماید، اضافه نمود: افتتاح این کرسی در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور فرصتی برای کل جامعه علمی کشور است تا با استفاده از ظرفیت های علمی پژوهشی کشور و منطقه در راستای عمومی سازی علم گام بردارد.

رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم ضمن ابراز امیدواری برای آنکه توفیق همکاری همراه با همدلی به منظور دستیابی به اهداف بلند مدت توسعه کشور در این کرسی به دست آید، گفت: امیدوار هستیم با خردورزی بتوانیم از جمع به مجموع تبدیل شویم و در نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق علمی مشارکت کنیم.

قدیمی اضافه نمود: ساختار این کرسی شامل 12 کارگروه مختلف با موضوعات ارتباط دانشگاه با جامعه، انجمن های علمی و… است و همچنین اولین کارگروه با عنوان زن و علم کار خودش را شروع نموده است.

وی خاطر نشان کرد: همچنین درصدد هستیم مراسمی به مناسبت روز جهانی زنان و دختران در علم به میزبانی دانشگاه الزهرا (س) و با همکاری دکتر الهه حجازی رئیس دانشکده روان شناسی دانشگاه تهران و دکتر ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا (س) برگزار کنیم که این برنامه گفتمان پیشروی علمی نام دارد و 28 بهمن ماه برگزار خواهد شد.

در انتها نیز کرسی یونسکو در ترویج علم رسماً در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور شروع به کار کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 12 اسفند 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 691

به "کرسی یونسکو در ترویج علم افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرسی یونسکو در ترویج علم افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید