دکوراسیون داخلی دلنشین و مجذوب کننده با اینترنت اشیا در سال 2022

به گزارش تایمر سرگرمی، دکوراسیون داخلی را همواره به عنوان یکی از فرآیندها و مشاغل مجذوب کننده و خلاقانه می شناسیم. اما تصور کنید به فرآیندهای دکوراسیون داخلی، تکنولوژی به روزی مثل اینترنت اشیا نیز اضافه گردد!

دکوراسیون داخلی دلنشین و مجذوب کننده با اینترنت اشیا در سال 2022

اینترنت اشیا به شکل ساده، همانطور از نام آن تعیین است یک نوع فناوری است که یاری می نماید اشیا مختلف پیرامون ما به اینترنت و شبکه ای از داده ها متصل شده و به صورت یکپارچه کار نمایند. اینترنت اشیا یا IOT مدت هاست تبدیل به یکی از مجذوب کننده ترین تکنولوژی های روز شده است.

جالب است بدانید که در هر جایی می توانید از این تکنولوژی بهره ببرید؛ در منزل، در اتاق زندگی خود، در محل کار و … حتی یک نسخه صنعتی هم از این تکنولوژی طراحی و اجرا شده است که به آن اینترنت اشیا صنعتی یا IIOT می گویند.

خانه برای همه افراد، جایی باید باشد که آنها آرامش خود را پیدا کرده و بتوانند از لحظات زندگی خود بیشترین لذت را ببرند. اینجاست که اینترنت اشیا در حوزه دکوراسیون داخلی و طراحی های مرتبط با منازل نیز پا به عرصه گذاشته است تا خانه را تبدیل به مکان مجذوب کنندهتر و دلنشین تری کند.

به طور کلی همزمان با بازار رو به رشد دکوراسیون داخلی، این صنعت هم با پیشنهادهای مجذوب کننده خود وارد شده و سرمایه گذاری های عظیمی را انجام کرده است. واژه خانه هوشمند به همین شکل، تعریف شده و بر سر زبان ها افتاده است. پیش بینی شده که تعداد کل خانه های هوشمند جهان تا سال 2023 به مقدار 300 میلیون خانه خواهد رسید!

خانه های قرن بیست و یکم با فضای داخلی آرام بخش، نورپردازی دلنشین، پرده های اتوماتیک، بهینه سازی اتوماتیک دمای اتاقها، و … تبدیل به خانه های لوکس شده اند.

خانه های هوشمند

یک تعریف بسیار ساده از خانه هوشمند، خانه ای است که در آن دستگاه ها، امکانات دکوراسیون داخلی و حتی لوازم خانگی به طور اتوماتیک و اتوماسیونی و از راه دور کنترل می شوند. این فرآیند به وسیله اتصال به اینترنت اجرا شده و کل سازوکار نیز به وسیله تکنولوژی اینترنت اشیا صورت می پذیرد.

اما در حیطه دکوراسیون داخلی، این تکنولوژی به شکلی برنامه ریزی می گردد که یک فضای شخصی را با توجه به خلق و خوی افراد تنظیم کند. ساکنین اجازه دارند فضایی بسیار سازگار با علایق خود ایجاد نموده و آن را به شکل دلخواه خود شخصی سازی نمایند. مثلاً نورپردازی مد نظر خود را در فضای اتاق داشته باشند یا موزیک های مد نظر خود را در زمانهای تعیین به طور اتوماتیک بشنوند.

نورپردازی انسان-محور در اینترنت اشیا و دکوراسیون داخلی

روشنایی خوب قطعا یکی از الزامات اولیه در هر خانه ای است. گاهی اوقات نورپردازی ها اغلب نادیده گرفته می شوند چون افراد غرق ویژگی ها و سایر جنبه های خانه می شوند. شما اگر وارد یک اتاق با نور کم شوید می توانید بلافاصله متوجه تفاوت ها و واکنش های بدنی خودتان شوید. درست است که روشن کردن لامپ به صورت دستی شاید زمان زیادی را از شما نگیرد اما اتوماتیک بودن این فرآیند به وسیله IOT بسیار مجذوب کننده است.

شما در تلفن همراه خود به سادگی و با استفاده از دستیارهای صوتی گوگل، یا سیری اپل، یک دستور به سیستم می دهید که روشنایی اتاق شما کم شده یا خاموش گردد. یا همزمان با تاریک شدن هوا سیستم را به نحوی برنامه ریزی می کنید که اتوماتیک، نور اتاق شما را بیشتر کند. این کار به وسیله چراغ های هوشمند انجام می گردد که اکنون هر طراح داخلی، استفاده از آنها را توصیه می نماید. شما می توانید حتی رنگ مورد خود را نیز برای روشنایی برای این سیستم تعریف کنید.

موضوع وقتی جالب تر می گردد که این سیستم از خود هوشمندی نیز نشان دهد! اینکه بر اساس رصد عادات، رفتار و فعالیت های گذشته شما، بتواند تصمیم گیری های مناسبی را مثلا برای روشنایی اتاق شما، رنگ و شدت آن، از خود نشان دهد. تا در نهایت برترین فضا را برای شما ایجاد کند. این بسیار عالی است!

در عمل مجموعه ای از چراغ های هوشمند، به همراه سیستم اصلی اینترنت اشیا و برنامه های تعیینی که به آن داده شده است، مجذوب کنندهیت دکوراسیون داخلی خانه و نورپردازی آن را بیشتر می نماید. مهم ترین ویژگیهای این فناوری به توضیح زیر است:

  • مجموعه لامپ های هوشمند: کاربر کنترل کامل دستی بر سطح روشنایی دریافتی از آنها دارد و البته پلن های اتوماتیک نورپردازی نیز در دسترس است.
  • استایل های سفارشی: کاربر می تواند کاملاً صحنه های سفارشی مد نظر خود را ایجاد کند. نورپردازی های متناسب با هر موقعیتی، مثلا شام های عاشقانه و نورپردازی رمانتیک، مهمانی های رسمی و محبت آمیز، گردهمایی های خاص و …
  • روتین های حرکتی: با به کار بردن سنسورهای حرکتی در راهرو، می توانید به شکلی سیستم را تنظیم کنید که وقتی شخصی در راهرو آغاز به حرکت می نماید لامپ های تعبیه شده به شکل اتوماتیک و منظمی روشن یا خاموش شوند. این موضوع می تواند از لحاظ صرفه جویی برق هم بسیار موثر باشد.

پرده های هوشمند

تا اینجا از اثر نورپردازی خانه ها گفتیم؛ اما پرده های اتاق و پنجره ها، تاثیر عمیقی بر روحیه، فکر و رفتار انسان دارد. نور طبیعی تاثیر بسیار زیادی بر خلق و خوی افراد دارد؛ و اینجاست که زمانبندی مناسب و عملکرد صحیح باز و بسته شدن پرده ها، می تواند تاثیر فوق العاده ای بر آرامش و روان انسان بگذارد.

پرده های هوشمند اینجا اهمیت خود را نشان می دهند. این پرده ها با توجه به زمان طلوع یا غروب آفتاب، به صورت اتوماتیک تنظیم و باز-بسته می شوند. حضور یا عدم حضور افراد در خانه نیز می تواند در این ساز و کار لحاظ گردد. مثلاً اگر ساکنین خانه در تعطیلات باشند، پرده ها تا زمان بازگشت آنها بسته می مانند.

سیستم تفریح داخلی

سیستم های اینترنت اشیا خانه های هوشمند امروزی مجهز به سیستم موسیقی داخلی هستند. خانه ها دیگر نیازی به باکس های بزرگ صوتی ندارند؛ چیزی که اغلب در گذشته کابوس طراحان داخلی بوده است.

موسیقی چنداتاقه در کل فضای خانه با ریتم طراحی شده و معینی پخش می گردد و حالِ ساکنین و مهمانان را بسیار خوب می نماید. این سیستم حتی به دستگاه های صوتی-تصویری و میکروفن نیز متصل شده و امکان اجرای موسیقی زنده را در خانه فراهم می نماید.

تنظیم دمای داخل ساختمان

جایی که صحبت از صرفه جویی در مصرف برق و هزینه ها به میان می آید، لوازم خانگی هوشمند با تنظیم دمای گرمایش و سرمایش در خانه، به یاری می آیند. ترموستات های قابل برنامه ریزی وجود دارد که می توانند انعطاف پذیری بالایی برای تنظیم دمای خانه و با سنجش دمای بیرون و پیروی از دستورالعمل های شما ارائه دهند.

مثلا با آغاز فصل زمستان، می توانید با اعمال پیکره بندی های این سیستم روی دمای داخلی نسبتاً گرم و متعادل، دما را تنظیم کنید. شما می توانید همه این فرآیند را به وسیله گوشی هوشمند خود انجام داده و از تعامل خود با اینترنت اشیای خانگی و مجذوب کننده، لذت ببرید!

گجت های خانه هوشمند

هوشمندسازی لوازم خانگی به ساکنین این امکان را می دهد تا زندگی دلنشین تری را تجربه نمایند. مثلا شما می توانید فرآیند تهیه قهوه را از اتاقتان در بیرون از آشپزخانه و به وسیله گوشی همراه خود انجام دهید. و پس از آماده شدن آن به آشپزخانه بروید.

یخچال های هوشمند و سایر لوازم خانگی میتوانند به وسیله دوربین های مدار بسته داخلی و در زمان عدم حضور شما در خانه، روشن یا خاموش شوند.

همه این کارها به لطف تکنولوژی فوق العاده اینترنت اشیا امکان پذیر شده است. در ایران نیز این فناوری به خوبی مورد پذیرش واقع شده و به طراحان داخلی و دکوراسیون یاری بسیاری کرده است.

برگرفته از وب سایت مرجع اتوماسیون صنعتی: ایران اتوماسیون

منبع: اتاق
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1908

به "دکوراسیون داخلی دلنشین و مجذوب کننده با اینترنت اشیا در سال 2022" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوراسیون داخلی دلنشین و مجذوب کننده با اینترنت اشیا در سال 2022"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید