برخی افراد قدرتمند هنوز املاک شهرداری را پس نداده اند

به گزارش تایمر سرگرمی، خبرنگاران آنلاین:یک عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از رویه نادرست بازپس گیری املاک شهرداری تهران گفت که متاسفانه برخی افراد قدرتمند یا وابسته به جریان های قدرت هنوز املاک تحت اختیارشان را تحویل نداده اند.

برخی افراد قدرتمند هنوز املاک شهرداری را پس نداده اند

به گزارش ایسنا، حجت نظری در دیدار با معاونان امور اجتماعی و فرهنگی مناطق شهرداری تهران با اشاره به حضورنیافتن معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران در این جلسه گفت: انتظار داشتم آقای دکتر جوادی یگانه امروز اینجا حضور داشته باشند چراکه جلسه ای مهم تر از این جلسه برای معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار وجود نداشت. قطعا اطلاع ایشان از مسائل و دغدغه های مدیران و معاونان می توانست کار و مدیریت خودشان را هم راحت تر کند که متاسفانه این گونه نشد.

او با اشاره به واگذاری و برون سپاری اماکن ورزشی اظهارکرد: بارها گفته ام که ما این آمادگی را داریم که بتوانیم مجموعه ها را در اختیار سازمان ورزش نگه داریم و از نگهداشت این مجموعه ها بخشی را در اختیار مناطق قرار دهیم اما الان بزرگترین مشکل ما این است که مجموعه ها یکی پس از دیگری برون سپاری می گردد و این مساله در دوره آقای رباطی متاسفانه شتاب گرفته است به طوری که حتی مجموعه ای که 10 سال برون سپاری نشده بود در این دوره هم در حال برون سپاری است.

نظری با بیان این که در شرایط فعلی مدیریت شهری تهران، برون سپاری کار عقلانی نیست، گفت: نه فقط در حوزه ورزش بلکه در سایر حوزه ها هم برون سپاری کار درستی نیست چرا که امروز شهرداری تهران بالغ بر 65 هزار نیرو و 110 هزار حقوق بگیر دارد و ما باید از ظرفیت آنان استفاده کنیم. در همین سازمان ورزش به اذعان آقای رباطی بالای 3000 نیرو داریم که به راحتی می توان کارها را به این نیروها واگذار کرد و من اصلا دلیل برون سپاری را نمی دانم.

رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران ادامه داد: وقتی مجموعه ای برون سپاری می گردد، ما نمی توانیم به بهره بردار بگوییم این تعداد سانس را در اختیار منطقه و ... قرار دهد. همین الان قرارداد خیلی از پیمانکاران با سازمان ورزش برای برون سپاری ها از همان اول سود ندارد، من مکررا از آقای جوادی یگانه خواستم که جلوی برون سپاری ها گرفته گردد که او هربار قول داد اما هربار هم استنکاف کرد و نمی دانم چرا پاسخگو نیست.

او ادامه داد: از طرف دیگر وقتی مجموعه ای برون سپاری می گردد، بعد از تمام قرارداد اصطلاحا لاشه مجموعه به مدیریت شهری بازمی گردد و ما باید هزینه زیادی را صرف کنیم که آن مجموعه دوباره تعمیر و تجهیز گردد.

نظری با تاکید براین که در صورت واگذاری مجموعه های ورزشی به مناطق باز هم نباید اقدام به برون سپاری گردد، گفـت: امکانات ورزشی شهر برای مردم است. مصوبه ای در شورای شهر تهران وجود دارد که زمین های چمن مصنوعی باید رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد. همین حالا بگویید چند زمین چمن در محلات رایگان در اختیار مردم قرار گرفته است؟ درآمدهای آن ها چطور است و چگونه است که هم پول می گیرند و هم وضعیت امکانات و تجهیزات در این زمین ها نامناسب است. این درآمدها صرف چه اموری می گردد؟

رئیس کمیته مشارکت های شورای شهر تهران با اشاره به مراکز بهاران اظهارکرد: در مورد بهاران هم واگذاری به بهزیستی درست نیست. اگر بناست بهزیستی برون سپاری کند، خودمان برون سپاری می کنیم و آن را در اختیار سازمان های مردم نهاد قرار خواهیم داد.

او در بخش دیگری از سخنان خود از بی توجهی به وضعیت پارک آبی آزادگان در جنوب شرق تهران انتقاد کرد و گفت: در دوسال اخیر بنده دست کم سه بار مستقیما از این پارک بازدید و تاکید کردم که باید فکری به حال این پارک گردد. اخیرا هم آقای محسن هاشمی از این پارک بازدید و مواردی مشابه را تاکید کردند. سوال این است که چرا کاری انجام نمی گردد و باید با چه لحن و ادبیاتی با برخی از مدیران صحبت گردد تا کاری را پیش ببرند؟

نظری با تاکید بر این که مدیران و معاونان شهرداری باید دغدغه بیشتری نسبت به موضوعات و مطالبات شهروندان داشته باشند، ظهارکرد: کارها را باید از دست جایی که پاسخگوی به مردم نیست، خارج کنیم واین اتفاق خوبی است. در مورد سرای محلات از زمانی که سراها دست مناطق افتاد وضعیت بهتر شده است و الان در حساب سراها موجودی هم هست اما آیا واقعا دنبال این هستیم که از حساب سراها بی حساب و کتاب برداشت گردد؟ یکی از بدترین کارهای مدیریت شهری در دوره قبل، خودکفا کردن سراهای محلات بود چرا که عملا سراها از کسب مشارکت های مردمی دور شدند و به رقابت با یکدیگر افتادند. برخی از سراهای ما درآمد بسیار بالایی دارند که ما نمی دانیم کجا صرف می گردد.

او با اشاره به دستورالعمل مدارس نیز گفت: باید اداره کل آموزش شهروندی خیلی زود پیش نویس را ارائه می داد، نه حالا که سه هفته تا بازگشایی مدارس باقی مانده است. بسیاری از مناطق و مدارس این انتظار را داشتند که بتوانند زودتر با یکدیگر همکاری کنند و من امیدوارم که خیلی زود این دستورالعمل اجرایی گردد.

این عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران به مساله بازپس گیری املاک شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: در مورد املاک ما یک چالش اساسی داریم و شورا هم برای بازگشت این املاک مصوبه دارد. در مورد برخی از املاک مانند سرای محلات، مراکز بهاران و ... هم هیچ سیاست واحدی وجود ندارد و مکررا گزارش هایی دریافت می کنیم که معاونت پیگیر است این املاک را پس بگیرد تا احتمالا فروخته شوند و حقوق کارکنان را پرداخت کنند. در این حوزه باید کارگروهی داشته باشیم که به این موضع بپردازیم.

نظری ادامه داد: شش ماده 55 قانون شهرداری ها به بدترین شکل ممکن در حال اجراست. متاسفانه در بازپس گیری املاک کسانی که به قدرت وصل هستند یا دارای قدرت بودند، املاکشان تخلیه نشده اما املاک را از سمن ها و ... که دستشان به هیچ جا بند نبوده و زور و صدایی هم نداشتند، پس گرفته اند. در این زمینه سازمان املاک باید عادلانه برخورد کند و من تقاضا دارم کمیسیون در مورد املاک ورود جدی پیدا کند.

او با اشاره به نامه یک ماه پیش خود به معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران در مورد فضاهای مورد نیاز سازمان های مردم نهاد گفت: در این مورد حدود یک ماه پیش به آقای جوادی یگانه، نامه زدم و خواستم تا لیستی از تمام سمن هایی که درخواست فضا و یا تمدید فضای در اختیار برای فعالیت را داشتند، به ما بدهند تا ما در کمیسیون فرهنگی اجتماعی این موضوع را تعیین تکلیف و رسیدگی کنیم اما متاسفانه تا کنون هیچ پاسخی نیامده است در حالی که پاسخ همین نامه می تواند بسیاری از مسائل در این زمینه را حل و فصل کند.

بنا بر اعلام روابط عمومی شورای شهر، عضو شورای شهر تهران از بی توجهی به نظر شورا و شهردار تهران در مورد مراکز بهاران نیز گلایه کرد و گفت: متاسفانه آقای جوادی یگانه در مورد مراکز بهاران چنان ورود می کنند که مدیریت شهری وارد چالش می گردد؛ کار را به جایی کشاندند که خود شهردار تهران به مساله ورود کرد. سه عضو از پنج عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در این مورد موضع گیری کردند و آقای یگانه اصلا توجهی به این مساله نداشتند تا این که شخص شهردار تهران به موضوع واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی ورود کرد و واگذار موقتا متوقف شد، اما گویا همچنان اراده واگذاری این مراکز وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 286

به "برخی افراد قدرتمند هنوز املاک شهرداری را پس نداده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی افراد قدرتمند هنوز املاک شهرداری را پس نداده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید