افزایش ظرفیت فراوری گاز در نیروگاه ها به 65 میلیارد مترمکعب در سال

به گزارش تایمر سرگرمی، تهران (پانا) - در حالی که گازرسانی به نیروگاه ها در ابتدای دولت، سالانه 34 میلیارد متر مکعب بوده، این میزان با توجه به توسعه شبکه گاز و افزایش ظرفیت فراوری، اکنون به 65 میلیارد متر مکعب در سال رسیده است.

افزایش ظرفیت فراوری گاز در نیروگاه ها به 65 میلیارد مترمکعب در سال

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش ایرنا، گازرسانی را می توان یکی از اقدامات پیروز دولت تدبیر و امید دانست. گازرسانی در حالی در کشور طی 7 سال گذشته رشد داشته که وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران برای توسعه آن هیچ بودجه دولتی دریافت نکرده و این فعالیت ها تنها با تکیه بر درآمدهای حاصل از صرفه جویی در مصرف سوخت مایع به دست آمده است.

ایران در این سال ها توانسته تقریبا به تمامی روستاهای بالای20 خانوار گاز برساند و در حال حاضر 95 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار دارند.

اما توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید تنها محدود به شهرها و روستاها نبوده است.

تعداد نیروگاه های گازرسانی شده در ابتدای دولت تدبیر و امید 65 نیروگاه بوده اما امروز 83 نیروگاه به شبکه گاز متصل هستند و تنها دو نیروگاه چابهار و کنارک باقی مانده که با تکمیل خط لوله ایرانشهر به چابهار، این دو نیروگاه نیز تا انتها سال آینده گازدار خواهند شد.

همچنین در ابتدای دولت توسعه زیادی در گازرسانی اجرا شده بود اما چون فراوری گاز به آن سرعت رشد نکرده بود مجبور بودیم در فصول سرد سال گاز را به بخش خانگی اختصاص دهیم و نیروگاه ها از سوخت مایع استفاده نمایند. تا آنجا که در سال 92 تقریبا معادل 62 میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه ها مصرف می شد که 28 میلیارد لیتر آن سوخت مایع بود و 34 میلیارد متر مکعب نیز گاز به مصرف می رسید.

حتی سال جاری که هوا سرد بود و مصرف خانگی به دلیل کرونا افزایش داشت، معادل 80 میلیارد لیتر فرآورده در نیروگاه ها مصرف کردیم که 15 میلیارد لیتر آن تا سوخت مایع است و مابقی به گاز اختصاص دارد. بنابراین در این سال ها هم رشد در تامین گاز داشتیم و هم مصرف سوخت مایع کم شده است.

با وجود افزایش 91 درصدی گازرسانی به نیروگاه های کشور، اما در روزهایی از سال 99 که هوا سرد بود، نیروگاه ها به جای گاز از مازوت استفاده می کردند. آمارهای شرکت ملی گاز از 10 روز اول بهمن ماه سال 99 که سردترین روزهای سال نیز به شمار می فرایند، نشان می دهد که مصرف سوخت نیروگاه ها در سال 99 در مجموع رشدی 6.3 درصدی داشته و در این میان گازرسانی به نیروگاه ها به تنهایی 25.5 درصد نسبت به سال پیش از آن بیشتر شده است.

با این حال در تمام این سال ها اقدامی برای افزایش راندمان نیروگاه های کشور انجام نشده است تا آنجا که بازدهی تحویل گاز به نیروگاه های فراوری برق تا زمان رسیدن به دست مصرف نماینده تنها 28 درصد است و عملا 782 درصد از ارزش گاز تحویلی به نیروگاه ها به هدر می رود.

ایران در حال حاضر 83 نیروگاه متصل به شبکه گاز دارد که از این تعداد 17 نیروگاه در دولت تدبیر و امید گازرسانی شده اند و این بدان معنا است که نیروگاه های گازرسانی شده در طول 7 سال گذشته 25 درصد افزایش داشته اند.

گازرسانی به نیروگاه ها علاوه بر آنکه هزینه تمام شده فراوری برق را به شدت کاهش داده در عین حال از حوادث جاده ای نیز کاسته است.

با گازرسانی به 17 نیروگاه یاد شده، سهم سوخت مایع از سبد سوخت نیروگاه ها از 42 درصد در سال 92 به حدود 10 درصد در شرایط فعلی رسیده است.

این اقدام باعث شده تا حفاظت از محیط زیست نیز با دقت و جدیت بیشتری انجام گردد و انتشار گازهای گلخانه ای که به واسطه سوزاندن سوخت مایع در هوا منتشر می شد، کاهش داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1532

به "افزایش ظرفیت فراوری گاز در نیروگاه ها به 65 میلیارد مترمکعب در سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ظرفیت فراوری گاز در نیروگاه ها به 65 میلیارد مترمکعب در سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید