از پیش بینی 70 هزار میلیارد تومانی تا نقش بورس در فروش نفت

به گزارش تایمر سرگرمی، دولت در لایحه بودجه سال 1400، 70 هزار میلیارد تومان برای پیش فروش نفت در نظر گرفته که به نظر می رسد قرار است این موضوع در قالب فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی یا انتشار اوراق اسلامی اجرایی شود.

از پیش بینی 70 هزار میلیارد تومانی تا نقش بورس در فروش نفت

به گزارش خبرنگاران، دولت با نقشی که در لایحه بودجه سال آینده برای نفت در نظر گرفته است، گرد و خاک زیادی به پا کرد. بسیاری از صاحب نظران پیش بینی دولت مبنی بر فروش روزانه 2.3 میلیون بشکه نفت را غیر ممکن می دانند و بر این باورند از آنجایی که این پیش بینی به وقوع نخواهد پیوست، دولت بعدی با کسری بودجه روبرو خواهد شد.

اگر بخواهیم از نگاه آمار و ارقام به پیش بینی دولت نگاه کنیم، باید گفت از 841 هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت در لایحه بودجه سال آینده، 199 هزار میلیارد تومان به فروش نفت و فراورده های نفتی اختصاص داده شده است. دولت برای فروش نفت کف یک میلیون بشکه و سقف 2.3 میلیون بشکه با قیمت 40 دلار را پیش بینی کرده و در آن سوی ماجرا، سقف پیش فروش نفت یا انتشار اوراق اقتصادی اسلامی در سال آینده را به 70 هزار میلیارد تومان افزایش داده است.

درواقع در سال 1398، 5000 میلیارد تومان، در سال 1397، 3000میلیارد تومان و در سال 1396 نیز 500 میلیارد تومان اوراق نفتی منتشر شده است؛ بنابراین میزان اوراق منتشر شده جمعا 8500 میلیارد تومان است و این میزان برای سال آینده 70 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. البته این 70 هزار میلیارد تومان در صورتی محقق خواهد شد که دولت پیروز به فروش نفت به میزانی که پیش بینی کرده است نشود؛ بنابراین میزان اوراق بستگی به میزان فروش نفت دارد.

آنطور که محمد باقر نوبخت-رئیس سازمان برنامه و بودجه-توضیح داده است درصورتی که امکان فروش نفتی که در لایحه پیش بینی شده است هم فراهم نشود، طبق برنامه ریزی اجرا شده از طریق پیش فروش نفت در داخل این عدد محقق خواهد شد. دراین راستا می توان در قالب یک صندوق ETF قابل معامله و فروش واحدهای آن به مردم یا انتشار و فروش اوراق از نقدینگی انبوهی که در کشور وجود دارد، استفاده کرد.

به گفته وی هرچه نتوانیم نفت بفروشیم با فروش اوراق آن را جبران می کنیم و اگر فروش نفت محقق شود، اوراق کمتری فروخته می شود.

دولت به پشتوانه خود در نفت، اوراق منتشر می کند

در این راستا، مژگان خانلو -سخنگوی لایحه بودجه 1400- در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه از 841 هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت، 371 هزار میلیارد تومان در درآمد عمومی، 225 هزار میلیارد تومان در واگذاری دارایی سرمایه ای و 298 هزار میلیارد واگذاری دارایی های اقتصادی دیده شده است، اظهار کرد: در بخش اقتصادی 70 هزار میلیارد تومان از محل پیش فروش داخلی نفت یا انتشار اوراق پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در جزء 2 بند ب تبصره 1 به دولت اجازه داده شده است نسبت به پیش فروش نفت با اولویت پیش فروش داخلی یا انتشار اوراق اقتصادی اسلامی اقدام کند. این منبع ممکن است پیش فروش نفت و سلف ارزی باشد یا می تواند در قالب انتشار اوراق اسلامی تامین شود اما به طور کلی تا کنون هم سلف موازی منتشر شده است. این فرایند معمولا در بورس انرژی انجام می شود. برای مثال شرکت نفت هم به عنوان یک شرکت دولتی از طریق نسبت به انتشار اوراق اقتصادی اقدام می کند.

به گفته وی بر اساس لایحه بودجه سال 1400 نیز یا پیش فروش داخلی نفت به پشتوانه نفت، یا اوراق سلف نفتی در بورس انرژی یا اوراق اقتصادی منتشر می شود.

خانلو با تاکید بر اینکه طرح فروش اوراق نفتی به پشتوانه نفت صورت می گیرد، ابراز کرد: قرار است همانطور که شرکت نفت به عنوان شرکت دولتی برای تامین اقتصادی خود به پشتوانه 14.5 درصد سهم نفتی خود اوراق منتشر می کند، دولت هم به پشتوانه سهم خود اوراق منتشر کند.

وی درمورد میزان اوراق نفتی منتشر شده در سال های گذشته توضیح داد: در سنوات گذشته نیز به استناد قوانین بودجه سنواتی و با استفاده از ظرفیت بورس انرژی، دولت نسبت به تامین اقتصادی از طریق انتشار اوراق سلف موازی اقدام کرده است.

تعهد دولت در بازخرید اوراق ابهام دارد

در این راستا، مرتضی دلخوش-کارشناس اقتصادی- نیز در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به پیش بینی 70 هزار میلیارد تومان پیش فروش نفت یا انتشار اوراق اسلامی در لایحه بودجه ، اظهار کرد: دولت فعلی با این پیش بینی، تعهد خود را به دولت بعدی انتقال می دهد. درواقع پول را دولت فعلی می گیرد و تامین اقتصادی می کند و تعهد بازخرید برای دولت بعدی است؛ به همین دلیل ممکن است مجلس با این رقم موافقت نکند.

وی با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در روز را پیش بینی کرده است، اظهار کرد: فکر می کنم دولت پیش بینی کرده تحریم های نفتی درحال برطرف شدن است و ایران می تواند 2.3 میلیون بشکه در روز نفت بفروشد و از محل فروش نفت می تواند این تعهد را جبران کند. البته در این بین مسائل فنی نیز مطرح است و اینکه آیا ایران می تواند در صورت برداشته شدن تحریم ها روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت به فروش برساند؟

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه در همه کشورهای دنیا، فروش اوراق و تعهد اقتصادی مرسوم است، گفت: این موضوع مهم است که آیا دولت می تواند در موعد مقرر، اوراق را بازخرید کند یا خیر. این موضوع درحال حاضر در لایحه بودجه 1400 ابهام دارد. اگر تحریم ها برداشته نشود و دولت نتواند در زمان سررسید، اوراق را بازخرید کند، باید از بانک مرکزی تقاضای نقدینگی کند که این فرایند منجر به تورم می شود و درواقع دولت آینده باید ضمن هزینه های خود، تعهدات دولت فعلی را هم انجام دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1377

به "از پیش بینی 70 هزار میلیارد تومانی تا نقش بورس در فروش نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پیش بینی 70 هزار میلیارد تومانی تا نقش بورس در فروش نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید