سهم عجیب ایران از تجارت بیت کوین

به گزارش تایمر سرگرمی، نتایج یک تحقیق نشان می دهد، در حال حاضر حدود 4.5 درصد از کل استخراج بیت کوین در جهان در ایران انجام می شود.

سهم عجیب ایران از تجارت بیت کوین

به گزارش فارس به نقل از رویترز، الیپ تیک، موسسه فعال در حوزه فناوری بلاک چین، می گوید: فرایند استراج بیت کوین به ایران این فرصت را داده که صدها مییون دلار درآمد داشته و از آن برای واردات و صادرات کالاها استفاده کند و از تأثیر تحریم ها بکاهد.

بنا به گفته این موسسه برجسته، با سطح کنونی استخراج بیت کوین در ایران، حجم گردش مالی این صنعت کشورمان سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار است.

البته هنوز مقامات ایرانی آمار دقیقی نسبت به این مساله ارائه نداده اند.

موسسه الیپ تیک مدعی شده که تعیین میزان دقیق این آمار بسیار سخت است و ارقام تقریبی ارائه شده با استفاده از آمارهای جمع آوری شده مربوط به استخراج بیت کوین توسط مرکز فعالیت های مالی جایگزین کمبریج تا ماه آوریل سال 2020 محاسبه شده اند. از طرف دیگر شرکت ملی برق ایران هم گفته که میزان برق مورد استفاده در کشورمان برای استخراج بیت کوین معادل 600 مگاوات است که از این رقم نیز در محاسبات استفاده شده است.

خرید و فروش بیت کوین های استخراج شده در خارج از ایران توسط بانک مرکزی ممنوع شده، اما در بازار سیاه امکان معامله این بیت کوین ها نیز فراهم است.

چند سالی است که استخراج بیت کوین در ایران به عنوان یک صنعت پذیرفته شده و برای آن برق ارزان قیمت در نظر گرفته شده است و قرار بر این شده که استخراج کنندگان بیت کوین، این ارز مجازی خود را به بانک مرکزی بفروشند. این مساله باعث شده که بسیاری از استخراج کنندگان خارجی بیت کوین از جمله چینی ها هم جذب ایران شده و تهران به آنها اجازه داده با استفاده از بیت کوین برای واردات برخی اقلام نیز استفاده کنند.

مطالعه موسسه الیپ تیک نشان می دهد که استخراج بیت کوین برای ایران فرصتی بوده که بتواند از تأثیر تحریم ها بکاهد.

این تحقیق همچنین گفته که میزان برق سالانه مورد استفاده برای استخراج بیت کوین در ایران معادل برقی است که از سوختن 10 میلیون بشکه نفت به دست می آید که برابر با 4 درصد صادرات نفت کشورمان در سال 2020 بوده است.

الیپ تیک می گوید، فضا برای خرید و فروش بیت کوین برای استخراج کنندگان آن در ایران فراهم شده و آنها می توانند از این بیت کوین ها برای واردات استفاده کنند و از این طریق فضا برای دور زدن تحریم های مالی اعمال شده علیه کشورمان باز شده است.

این موسسه در آخر به شرکت های آمریکایی فعال در صنعت ارزهای مجازی توصیه کرده مراقب گرفتار شدن در تله تحریم های آمریکا به خاطر خرید فروش بیت کوین های استخراج شده در ایران باشند.

بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی از طریق یک فرایند با استفاده از رایانه های قوی تولید می شوند که به این فرایند استخراج گفته می شود. در این جهت رایانه ها باید با یکدیگر در حل فرمول های پیچیده ریاضی رقابت می کنند، تا نهایتا پس از حل این مساله ها ارزهای مجازی به دست بیایند. مصرف برق این فرایند بسیار بالاست و عموما برق آن با استفاده از سوخت های فسیلی تولید می شود که از این منظر ایران کشوری غنی به شمار می رود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1639

به "سهم عجیب ایران از تجارت بیت کوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم عجیب ایران از تجارت بیت کوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید