ارزش تولیدات معدنی کشور بیش از 22 میلیارد دلار است

به گزارش تایمر سرگرمی، معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: ارزش تولیدات معدنی کشور بیش از 22 میلیارد دلار است هر چند این مقدار راضی کننده نیست و امیدواریم به نتایج بهتری برسیم.

ارزش تولیدات معدنی کشور بیش از 22 میلیارد دلار است

به گزارش تایمر سرگرمی، جعفر سرقیمی در هفدهمین اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران که در محمودآباد برگزار شد، اظهار کرد: در تولیدات معدنی به جایی رسیده ایم که ظرفیت تولیدی کشور مازاد مصرف است برای مثال ظرفیت تولید سیمان بیش از 87 میلیون تن است اما 40 میلیون تن مصرف داخلی داریم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه تولید فولاد و مس نیز در حال دستیابی به چشم انداز ترسیم شده هستیم، شرح داد: دولت توانست با تولید 120 میلیون تنی، فولاد را به 220 میلیون تن برساند و در حال حاضر در بخش معادن شاهد توسعه پایدار هستیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی ایران با بیان اینکه از ظرفیت 41 میلیون تنی ریلی کشور، 28 میلیون تن در اختیار محصولات معدنی است، گفت: با همکاری تشکل های بخش خصوصی نقشه راه معادن را تدوین کرده ایم که برای اجرای آن نیازمند همکاری نظام مهندسی معدن هستیم.

وی افزود: ارزش تولیدات معدنی کشور بیش از 22 میلیارد دلار است هر چند این مقدار راضی کننده نیست و امیدواریم به نتایج بهتری برسیم.

سرقیمی با اشاره به اینکه وضعیت مسائل فنی در تولید شن و ماسه معادن مازندران خوب نیست، گفت: ساماندهی این موضوع از عهده دولت خارج شده و نیازمند ورود سازمان نظام مهندسی معدن است که نیروهای فنی و تخصصی بسیار خوبی در مازندران دارد.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت شبانه در معادن مازندران ممنوع است اما باز هم شاهد بروز این معضل در استان هستیم، افزود: نیاز است که سازمان صنعت و معدن مازندران برای ساماندهی این مشکل از نیروهای متخصص نظام مهندسی معدن بهره ببرد و با تاکید وزیر صنعت، آماده ایم هر گونه اختیاری که قابل واگذاری باشد به تشکل های بخش خصوصی معدن واگذار کنیم.

مازندران یکی از استان های شناخته شده اقتصادی کشور است

هادی حمیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران در ادامه این اجلاس، این استان را با وجود منابع طبیعی و ذخایر معدنی از استان های شناخته شده اقتصادی کشور دانست و گفت: این استان خواستار توجه بیشتر، بهتر و تخصصی تر به سازمان نظام مهندسی معدن و نقش تعیین کننده و مؤثر آن در ایمنی تولید محصولات معدنی است.

وی گفت: امیدوارم برگزاری این اجلاسیه بسترساز شکوفایی تولید معدنی و توجه به ایمنی فعالیت های معدنی باشد و شاهد شکوفایی بهره برداری کیفی و کمی معادن باشیم.

کشور نیاز مبرم به معادن و محصولات معدنی دارد

عبدالله رزیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور نیاز مبرم به معادن و محصولات معدنی دارد، اظهار کرد: باید زیر ساخت های توسعه صنایع معدنی را در کشور تقویت کنیم هر چند بارها این موضوع تاکید شده است.

وی خاطر نشان کرد: نگاه مجلس به تقویت زیرساخت های معدنی کشور است بنابراین نباید ذخایر بزرگ معدنی کشور به سمت خام فروشی برود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه مازندران در بخش معدن قدرت چندانی ندارد و با چالش ها و مسائل متعددی درگیر است برای مثال همچنان در معدن ذغال سنگ البرز سوادکوه مشکل داریم و حل نشده است در صورتی که ظرفیت های خوبی در این منطقه تولیدی وجود دارد.

به گزارش تایمر سرگرمی مازندران، در هفدهمین اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران که به میزبانی مازندران در محمودآباد برگزار شد فرصت گفت و گو را بین بخش خصوصی و دولتی ایجاد کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 206

به "ارزش تولیدات معدنی کشور بیش از 22 میلیارد دلار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش تولیدات معدنی کشور بیش از 22 میلیارد دلار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید