گزارشی از وحشتناک ترین شکنجه ها در زندان های آل سعود

به گزارش تایمر سرگرمی، شکنجه های غیرانسانی در زندان های رژیم عربستان علیه فعالان سیاسی یکی از روش ها متدوال سعودی ها برای سرکوب آزادی بیان است.

گزارشی از وحشتناک ترین شکنجه ها در زندان های آل سعود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از الواقع السعودی، به مناسبت روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، جنایت رژیم سعودی علیه مخالفان و بازداشت شدگان در زندان های آل سعود مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش سازمانهای حقوق بشری، شکنجه نشان دهنده یک سیاست سیستماتیک در زندان های رژیم های سرکوبگر است که عامدانه بازداشت شدگان ،بچه ها، زنان و بزرگسالان را شکنجه می کنند. شکنجه یکی از فجیع ترین موارد نقض حقوق بشر و حمله به آزادی و عدالت و کرامت انسانی است.

جامعه جهانی در اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1948 شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز را محکوم کرد. مجمع عمومی ، سال 1975 در واکنش به فعالیت شدید سازمانهای غیردولتی قانونی مربوط به حمایت از همه افراد در معرض شکنجه و سایر رفتارها یا مجازات های بیرحمانه ، غیرانسانی یا تحقیرآمیز را تصویب کرد.

طی دهه های 1980 و 1990 ، پیشرفت هایی در زمینه ایجاد استانداردها و ابزارهای قانونی و اجرای ممنوعیت شکنجه حاصل شد. مجمع عمومی، صندوق داوطلبانه سازمان ملل متحد را برای قربانیان شکنجه در سال 1981 تأسیس کرد تا سازمانهایی را که به قربانیان شکنجه و خانواده های آنها کمک می کنند، تأمین کند.

مجمع عمومی کنوانسیون مقابله با شکنجه و سایر مجازات های بیرحمانه ، غیرانسانی یا تحقیرآمیز را در سال 1984 تصویب کرد و در سال 1987 به اجرا درآمد.

کمیسیون حقوق بشر در سال 1985 اولین گزارشگر ویژه شکنجه را منصوب کرد. در همان دوره، مجمع عمومی قطعنامه هایی را مبنی بر محافظت از زندانیان در برابر شکنجه تصویب و اصول کلی را برای رفتار با افراد بازداشت شده تعیین کرد. مجمع عمومی 26 ژوئن 1997 را به نام روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه سازمان ملل گفت.

سازمان ملل بارها نقش مهمی را که سازمان های غیردولتی در مبارزه با شکنجه ایفا کرده اند، برجسته کرد.کارشناسان فردی، از جمله گزارشگر ویژه در خصوص شکنجه و گزارشگر ویژه در خصوص خشونت علیه زنان به اطلاعات ارائه شده به سازمان های غیردولتی تکیه می کنند.

رژیم آل سعود برجسته ترین اشکال شکنجه در زندان های عربستان را علیه زندانیان اعمال می کند از جمله این شکنجه ها سلول انفرادی، محرومیت از دسترسی به وکیل، گرفتن اعترافات اجباری قبل از دادرسی است.

عربستان چندین نوع شکنجه را که علیه بازداشت شدگان آزادی بیان در زندان های رژیم سعودی تحمیل می کند. این اشکال شکنجه شامل حبس در کمد لباس کوچک برای چند روز، جلوگیری از استحمام، محرومیت از خواب، آویزان شدن از سقف، ضرب وشتم تا غش کردن، گرسنگی و تمسخر است.

مقامات آل سعود از شکنجه به نام نوع مجازات در حین بازداشت استفاده می کنند و باوجود گزارش بازداشت شدگان در خصوص شکنجه، آنان بدون هیچ اتهامی مورد محاکمه قرار گرفتند و مسئولان هیچ گونه تحقیقی در خصوص اتهام اجرا شده علیه آن ها انجام ندادند.

بازداشت شدگان در زندان های آل سعود با تن برهنه مورد ضرب و شتم قرار می گیرند و مقامات سعودی قربانیان را در هنگام بازپرسی به صندلی می بندند و ماه ها پاهای قربانی را غل و زنجیر می کنند.

ضرب و شتم بازداشت شدگان با استفاده از عصا و سیم برق ، ضرب و جرح تا مرحله بیهوشی، تهدید به مرگ، سهل انگاری پزشکی به قصد آسیب رساندن به قربانی و آزار جنسی از جمله شکنجه های دیگر در زندان های آل سعود است.

یکی از روش های غیرانسانی شکنجه زندانیان زن و مرد در عربستان استفاده از روش شوک الکتریکی است. سازمان عفو بین الملل سال گذشته میلادی در گزارشی گفت، برخی از زندانیان آزادی بیان که به تازگی از زندان های آل سعود رها شده اند در پی آزار و اذیت های همچون آویزان شدن از سقف و شوک الکتریکی نمی توانند روی پای خود بایستند و یا راه بروند.

قابل توجه است که خطرناک ترین و نگران کننده ترین نکته این است که شکنجه در زندان های آل سعود از طریق اقدامات فردی انجام نمی شود، بلکه از طریق ریاست امنیت کشور انجام می شود که با دستور سلطنتی در 20 ژوئیه 2017 ایجاد شد.

به دلیل فقدان دادگستری مستقل و عادل در عربستان، جبران خسارت به قربانیان شکنجه غیرممکن است.

سازمان عفو بین الملل گفت که رژیم سعودی از روش های وحشیانه شکنجه و سایر بدرفتاری ها برای گرفتن اعتراف از بازداشت شدگان استفاده می کند تا به نام مدرک علیه آنها در دادگاه مورد استفاده قرار گیرد. زنان بازداشتی در عربستان هم در حالی که در غل و زنجیر هستند، مورد آزار جنسی قرار می گیرند. مقامات زندان ها با فیلم برداری از زنان، آنها را وادار به اعتراف می کنند.

این سازمان در ادامه افزود: رژیم سعودی اغلب متهمان را بر اساس اعترافات اعتراض آمیز در بازداشت قبلی دادگاه محکوم کرده است.

سازمان حقوق بشری سعودی اروپا 86 جسد بازداشت شدگان را در زندان های عربستان پس از کشته شدن آنها در زمان ملک سلمان پادشاه عربستان و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی (2015-2020) مستند کرد.

این سازمان حقوق بشری سعودی اروپایی گفت که تعداد اجساد بازداشت شده در سال 2019، 52 تن بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1732

به "گزارشی از وحشتناک ترین شکنجه ها در زندان های آل سعود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشی از وحشتناک ترین شکنجه ها در زندان های آل سعود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید