چین ماهواره دیگری را برای توسعه اینترنت اشیا در مدار قرار داد

به گزارش تایمر سرگرمی، چین امشب گروه دیگری شامل ماهواره های سه گانه از مجموعه ماهواره های چوانگ ژین-5 (Chuangxin-5) را به همراه یک ماهواره تازه از مجموعه ماهواره های آخرالزمان برای توسعه اینترنت اشیا در مدار قرار داد.

چین ماهواره دیگری را برای توسعه اینترنت اشیا در مدار قرار داد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

این سه ماهواره تحت نام یائوگان وی ژینگ-30 گروه 7 (Yaogan Weixing-30 Group-7) و توسط موشک لانگ مارچ 2-سی (Long March-2C) از مرکز پرتاب LC-3 چین پرتاب شدند. پرتاب امشب در ساعت 15:19 منطقه زمانی شرقی (18:49 به وقت تهران) انجام شد.

همانند مأموریت های گذشته از جمله برنامه گائوفن، این مجموعه هم شامل ماهواره های سنجش از دور جدید چین است که برای انجام کاوش های الکترومغناطیسی و آزمایش های دیگر استفاده می گردد. هرچند به عقیده تحلیل گران این ماهواره ها برای اهداف نظامی هم استفاده می گردد.

ماهواره های چوانگ ژین-5 توسط مرکز ماهواره ای کوچک آموزشگاه علوم چین ساخته شده است و تمامی مأموریت های آن توسط موشک های لانگ مارچ و از مرکز پرتاب های فضایی در شیچانگ (Xichang) انجام می گردد.

اما در این پرواز علاوه بر ماهواره های معمول یائوگان، ماهواره دیگری هم حضور داشت که قرار است کاربردی برای آینده داشته باشد. ماهواره تیانکی-6 (Tianqi-6) که یک ماهواره ارتباطی مدار پایین است برای توسعه ارتباطات سراسری اینترنت اشیا (IoT) توسط Guodian Gaoke اداره می گردد و یک دوربین را هم برای اهداف آموزشی با خود حمل می نماید.

این ماهواره بخشی از صورت فلکی ماهواره ای آخرالزمان (Apocalypse Constellation) است که خدمات جمع آوری و انتقال داده های لازم کاربران برای مناطق کور تحت پوشش شبکه زمینی انجام می دهد که به طور گسترده در مناطق دریایی، حفاظت از محیط زیست، هواشناسی، جنگلداری، زمین شناسی، اورژانس، امداد و نجات و توسعه شهرهای هوشمند استفاده می گردد و پوشش سراسری شبکه داده چین و قابلیت های کاربردی آن را که از اهمیت استراتژیک برخوردار است، گسترش می دهد.

این مجموعه ماهواره های جدید چین که در ابتدا برای آشکارسازی ماده تاریک طراحی شده بودند، اکنون گامی بلندتر برداشته تا هوا، فضا و زمین را برای زیست بوم اینترنت اشیا در ترکیب با یکدیگر شناسایی کند. پروژه صورت فلکی آخرالزمان با استفاده از این ماهواره های جدید دارای پوشش سراسری خواهد بود و با مصرف پایین انرژی برای ارتباطات آنی استفاده می گردد.

عکس کاور: پرتاب ماهواره های چوانگ ژین-5 و ماهواره تیانکی-6 با موشک لانگ مارچ 2-سی

Credit: Guo Wenbin/Global Times

منابع: NASA Space Flight, Tech Genyz

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1256

به "چین ماهواره دیگری را برای توسعه اینترنت اشیا در مدار قرار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین ماهواره دیگری را برای توسعه اینترنت اشیا در مدار قرار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید