چک حامل ممنوع نیست

به گزارش تایمر سرگرمی، خبرنگاران : تا قبل از این اعلام شده بود چک در وجه حامل از روز شنبه 22 آذر ممنوع است اما اطلاعات خبرنگاران نشان می دهد که به بانک ها ابلاغ شده است که کماکان چک در وجه حامل را قبول کنند.

چک حامل ممنوع نیست

به گزارش اقتصاد نیوز، در حالی که پیش از این اعلام شده بود از 22 آذر چک در وجه حامل ممنوع می شود، اطلاعات خبرنگاران نشان می دهد که برخلاف اعلام برخی خبرگزاری ها، بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ کرده که کماکان چک در وجه حامل را قبول کنند، در نتیجه تا زمانی که دسته چک های جدید براساس ابلاغیه عرضه شود، چک در وجه حامل مورد قبول بانک هاست و در صورت عرضه دسته چک های جدید، امکان تبادل آن در بستر الکترونیک فراهم است.

اجرای دستورالعمل بانک مرکزی تدریجی خواهد بود و تا زمان عرضه چک های جدید، مردم می تواندد به روال عادی چک ها در وجه حامل صادر و یا وصول کنند.

بیشتر بخوانید؛

جزئیات الزامات صدور چک جدید/ صدور چک حامل آزاد است

الزامات صدور چک جدید

بر اساس قانون جدید چک که به تصویب مجلس در آبان 97 رسیده است به نظام بانکی دو سال مهلت داده شد تا زمینه بازگشت اعتبار به چک از طریق کاهش چک های برگشتی و سخت تر شدن کلاه برداری از طریق این ابزار فراهم شود. بانک مرکزی پس از آماده سازی زیرساخت ها در مرحله آخر به سمت راه اندازی چک الکترونیک می شود و ثبت جابجایی چک های فیزیکی گام برداشت. تکالیف در قالب بخشنامه ای 19 بندی به بانک ها ابلاغ شده و بانک ها ملزم به رعایت تدریجی آن از فردا شده اند.

در طراحی های جدید در قالب اجرای این قانون دسته چک هایی که از سوی بانک ها صادر می شوند با مدت اعتبار حداکثر 3 سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا و با قابلیت ثبت در سامانه صیاد خواهند بود.

در قالب جدید پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده را به همراه اطلاعات دریافت کننده چک در سامانه صیاد ثبت کند. ثبت اطلاعات از طریق به کارگیری یکی از کارت های بانکی که توسط بانک صادرکننده چک در اختیار وی قرار گرفته و با استفاده از سیم کارت ثبت شده به نام وی، اقدام در سامانه صیاد ممکن است.

از سوی دیگر دریافت کننده چک نیز می تواند صحت اطلاعات را از طریق همین سامانه سنجش کند.در واقع به منظور بررسی صحت اطلاعات چک ثبت شده، دریافت کننده چک امکان اخذ استعلام از سامانه صیاد را دارد و پس از حصول اطمینان از تطبیق اطلاعات ثبت شده با اطلاعات مندرج در برگه چک نسبت به تائید اطلاعات چک دریافتی اقدام می کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1369

به "چک حامل ممنوع نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک حامل ممنوع نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید