چرا امام حسین (ع) تفسیر نفس مطمئنه است؟

به گزارش تایمر سرگرمی، خداوند در آیات 27 تا 30 سوره مبارکه فجر خطاب به نفس مطمئنه او را به وارد شدن به جمع بندگانش و در بهشت دعوت می نماید. حال سؤال است که منظور آیه از نفس مطمئنه چیست و خطاب آن به کیست؟

چرا امام حسین (ع) تفسیر نفس مطمئنه است؟

به گزارش گروه رسانه های تایمر سرگرمی، خداوند در آیات 27 تا 30 سوره مبارکه فجر خطاب به نفس مطمئنه او را به وارد شدن به جمع بندگانش و در بهشت دعوت می کند .

این دعوت نه یک دعوت عادی بلکه دعوت از کسی است که خداوند از او راضی است و او هم از خدا راضی است .

حال سؤال است که منظور آیه از نفس مطمئنه چیست و خطاب آن به کیست؟

به این آیات توجه کنید:

یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ( 27 )

ارْجِعِى إِلَى رَبِّکَ رَاضِیَةً مَّرْضِیَّةً ( 28 )

فَادْخُلِى فِى عِبَادِى ( 29 )

وَادْخُلِى جَنَّتِى ( 30 )

ترجمه

ای جان آرام گرفته و اطمینان یافته!

به سوی پروردگارت در حالی که از او راضیی و او هم از تو راضی است ، باز گرد.

پس در میان بندگانم درآی

و در بهشتم وارد شو.

نفس مطمئنه چیست و چگونه بدست می آید؟

نفس مطمئنه نفسی است که صاحب آن به عقاید حقّه و ثواب و عقاب اطمینان یافته و آرامش دارد، چنان که امیرالمؤمنین (علیه السّلام) در وصف اهل تقوا می فرماید: فَهُمْ وَالْجَنَّةُ کَمَنْ قَدْ رَآها فَهُمْ فِیها مُنَعَّمُونَ، وَهُمْ وَالنّارُ کَمَنْ قَدْ رَآها فَهُمْ فِیها مُعَذَّبُونَ پرهیزکاران نسبت به بهشت مانند کسانی هستند که آن را دیده و به نعمت آن نایل شده باشند و نسبت به آتش، مانند کسانی هستند که آن را دیده و در آن معذب شده باشند .

دل آرام و نفس مطمئنه، با ذکر خدا به دست مى آید. الا بذکراللّه تطمئنّ القلوب و بهترین ذکر خدا نماز است. اقم الصّلاة لذکرى(طه، 14) راضى بودن و مرضى بودن، نشانه نفس مطمئنه است که او از خدا راضى است و خدا نیز از او راضى است .

از امام صادق علیه السلام سؤال شد که آیا مؤمن از جان دادن خود راضى است؟ حضرت فرمود: در لحظه اول راضى نیست ولى فرشته قبض روح به او دلدارى مى دهد که من از پدر به تو مهربان ترم، چشمت را باز کن. او چشم باز مى کند و پیامبرصلى الله علیه و آله و على و فاطمه و حسن و حسین و سایر امامان علیهم السلام را مى بیند. فرشته مى گوید: اینان دوستان تو هستند. مؤمن هم با دیدن این صحنه راضى مى گردد و در این هنگام خطاب یا ایّتها النفس المطمئنّة را مى شنود .

امام حسین (ع) صاحب بالاترین مرتبه نفس مطمئنه

بدیهی است این نفس مطمئنه نیز مراتب متعددی دارد، چنان که یقین نیز دارای مراتب و درجاتی است تا برسد به مرتبه بلند سیّدالشهدا امام حسین (ع) که بالاترین مراتب اطمینان نفس را دارا بود و در حرکت تاریخی کربلا، از شروع تا خاتمه، بر سر موضع الهی خود ایستاد و مصائب جانکاه، که شجاع ترین و دلاورترین افراد را سست می کند و از انجام تصمیم و تعقیب هدف باز می دارد، او را از انجام تصمیم و تعقیب هدف مقدسش باز نداشت. لذا آیات آخر سوره فجر: (یا اَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ) به نام آن حضرت نام گذاری شده است. و در روایتی از امام صادق (ع) است: اِقْرَؤُوا سُورَةَ الْفَجْرِ فِی فَرائِضِکُمْ وَنَوافِلِکُمْ؛ فَاِنَّها سُورَةُ الْحُسَیْنِ (علیه السّلام): بخوانید سوره فجر را در فریضه ها و نافله هایتان؛ زیرا آن، سوره حسین (علیه السّلام) است .

در تفسیر البرهان ذیل این آیه آمده است: مراد از نفس المطمئنه که از خداوند راضی و خداوند نیز از او راضی است، حسین بن علی(ع) است در این آیات، کلمة نفس المطمئنه نقش کلیدی و محوری دارد به طوری که فهم معنای آیه تا حدود زیادی به روشن شدن معنای این واژه بستگی دارد، و چه بسا وجود این کلمه در این آیه موجب تفسیر و بیان شأن نزول آیه، درباره حسین بن علی(ع) شده و آن حضرت مصداق اتم و اکمل آن به حساب آمده است .

میزان تسلیم و صبر امام در واقعه سهمگین کربلا ناشی از اطمینان و آرامش نفس بود

از اتفاقات سهمگین و تزلزل آفرین آن حادثه در چهره امام، ذره ای سستی و ضعف و یا بی صبری و جزع و ناراحتی دیده نشد و در عوض در این ماجرا از ابتدا تا پایان میزان تسلیم و صبر آن حضرت که ناشی از اطمینان و آرامش نفس بود، افزوده تر می شد. و این جمله آخر آن حضرت در لحظات خاتمهی عمر شریفش شنیدنی و زیباست: صبراً علی قضائک یا ربّ لا اله سواک یا غیاث المستغیثین، اقتصادی ربّ سواک و لا معبود غیرک، صبراً علی حکمک، بر قضای تو صبور هستم! پروردگارا! معبودی جز تو نیست، ای پناه بی پناهان! من غیر از تو پروردگار و معبودی ندارم، برخواست و اراده تو صبور هستم .

منابع :

تفاسیر نور، نمونه، البرهان

ثواب الاعمال

مجمع البیان

بحارالانوار

منبع:فارس

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 312

به "چرا امام حسین (ع) تفسیر نفس مطمئنه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا امام حسین (ع) تفسیر نفس مطمئنه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید