چرا افراد چاق بیشتر مستعد ابتلا به کرونا هستند؟

به گزارش تایمر سرگرمی، باید توجه کرد که شرایط وزنی فرد در ریسک ابتلای او به کرونا دخیل است. افرادی که دچار چاقی هستند نسبت به بزرگسالان با وزن سالم، بیشتر مستعد ابتلا به COVID-19 شدید و مرگ و میر ناشی از COVID-19 هستند.

چرا افراد چاق بیشتر مستعد ابتلا به کرونا هستند؟

به گزارش ایسنا، تغذیه یکی از عوامل بسیار مهم است که سطح پاسخ ایمنی را مشخص می نماید و تغذیه خوب در حمایت از پاسخ ایمنی مهم است. ایمنی ممکن است در افراد مسن، به ویژه در افرادی که ضعیف هستند و در افرادی که مبتلا به چاقی هستند، در افرادی که دچار سوءتغذیه بوده و کمبود ریزمغذی دارند، مختل گردد.

باید توجه کرد که اختلالات ایمنی مرتبط با سوءتغذیه، حساسیت به عفونت را افزایش می دهد و به عفونت ها اجازه می دهد تا شدیدتر و حتی کشنده شوند. تغذیه خوب بعلاوه در ترویج باکتری های مفید متنوع روده مهم است که به نوبه خود از سیستم ایمنی بدن حمایت می نماید.

باید توجه داشت بیماری های غیرواگیر (NCD) حدود 70 درصد از کل مرگ و میر ها را در سراسر دنیا تشکیل می دهند. حال بیماری همه گیر کرونا با اختلالاتی که در خدمات بهداشتی در کشور های سراسر دنیا ایجاد نموده است، بر توانایی مقابله با بیماری های غیرواگیر تأثیر گذاشته است؛ لغو مراقبت های انتخابی، کمبود نیروی انسانی برای رسیدگی به تعداد بسیار زیاد موارد و تعطیلی خدمات بیمارستانی از جمله دلایل آن ذکر شده بود. همراه با سایر عوامل خطر - رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل، عدم فعالیت بدنی و استرس - بیشتر افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر را در معرض خطر قرار می دهد.

تغذیه سالم به تقویت سیستم ایمنی یاری می نماید و برعکس، فقدان یک رژیم غذایی سالم می تواند منجر به تضعیف ایمنی ذاتی و اکتسابی گردد و فرد را مستعد ابتلا به عفونت ها کند.

با این حال، می توان با اصلاح الگوی غذایی سیستم ایمنی را تقویت کرد. راهنمای الزامات سلامت مرتبط با سیستم ایمنی، ویتامین ها و عناصر کمیاب خاصی مانند روی، آهن، سلنیوم و مس را برای نقش آن ها در عملکرد سیستم ایمنی شناسایی نموده است. آنالیز ریزمغذی ها و تأثیر آن ها بر سیستم ایمنی، نقش ویتامین های C و D و روی را در تقویت حمایت ایمنی و کاهش خطر عفونت ها نشان می دهد. بنابراین، مصرف یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی برای حمایت از سیستم ایمنی و مقابله با عوامل بیماری زا عاقلانه است.

تغذیه نامناسب مقادیر کافی از مواد مغذی مورد احتیاج سیستم ایمنی را برای عملکرد خوب فراهم نمی نماید و این امر با افزایش حساسیت به عفونت و ناتوانی در مبارزه با ویروس ها و باکتری ها وارد بدن می گردد.

در این رابطه نقش ریزمغذی ها در حمایت از سیستم ایمنی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات بسیاری ثابت نموده اند ریز مغذی های متعدد نقش حیاتی در حمایت از پاسخ ایمنی دارند. نقش ویتامین های مختلف همانند A، C و D و مواد معدنی همانند روی، مس و آهن به خوبی آنالیز شده است و نشان می دهد که کمبود چندین مورد از این ریزمغذی ها بسیاری از جنبه های ایمنی ذاتی و اکتسابی را مختل می نماید و حساسیت ابتلا به عفونت ها را افزایش می دهد.

به عنوان مثال نتایج چندین مطالعه نشان داده است که پایین بودن سطح ویتامین D خطر ابتلا به SARS-CoV-2 و افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان با COVID-19 و حتی مرگ را افزایش می دهد. در مورد عنصر روی نیز این عنصراز فعالیت بسیاری از سلول های سیستم ایمنی پشتیبانی می نماید، به کنترل استرس اکسیداتیو و التهاب یاری می نماید و دارای اثرات ضد ویروسی از جمله مهار تکثیر کروناویروس ها خاصی است؛ که از منابع مهم روی انواع گوشت، حبوبات و مغز دانه است.

باید توجه داشت شرایط وزنی فرد نیز در ریسک ابتلای او به کرونا دخیل است. افرادی که دچار چاقی هستند نسبت به بزرگسالان با وزن سالم بیشتر مستعد ابتلا به COVID-19 شدید و مرگ ومیر ناشی از COVID-19 هستند. به عنوان مثال، یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز اخیراً منتشر شده از 22 مطالعه از هفت کشور در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا گزارش داد که چاقی با افزایش شانس 3 برابری احتمال بروز علائم شدید COVID-19 مرتبط است. بعلاوه احتیاج به بستری شدن 1.6 برابر، بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه 1.3 برابر، تحت تهویه مکانیکی تهاجمی 1.7 برابر و ابتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد 2.8 برابر در مقایسه با بیماران با وزن طبیعی است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2026

به "چرا افراد چاق بیشتر مستعد ابتلا به کرونا هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا افراد چاق بیشتر مستعد ابتلا به کرونا هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید