وین ، مشروح بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام

به گزارش تایمر سرگرمی، دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با صدور بیانیه ای به پایان رسید که در آن تأکید آمده است: فرانسه، آلمان و انگلستان، به اطلاع اعضاء رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی دولت های عضو اتحادیه اروپایی واقع شده است و اولین تراکنش های آن نیز در حال پردازش است.

وین ، مشروح بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام

مشروح کامل این بیانیه ازاین قرار است

1. نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 7 تیرماه 1398 در وین برای بررسی شرایط کنونی و بحث در خصوص تحولات اخیر در هر دو بخش تعهدات رفع تحریم ها و هسته ای برگزار شد. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را بر عهده دارد.

2. نشست به ریاست خانم هلگا اشمید، به نمایندگی از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپایی، و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران، در سطح معاونین وزرای خارجه / مدیران سیاسی برگزار شد.

3. برجام همچنان یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه می باشد که بر اساس قطعنامه 2231 به اتفاق آرا مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرارگرفته است. مضافاً اینکه در پرتو تنش های جدید، صیانت از برجام همچنان برای امنیت و ثبات منطقه ای اساسی است.

4. با توجه به تحولات و بیانیه های نگران نماینده اخیر، اعضا اهمیت ادامه اجرای کامل و مؤثر این توافق از سوی تمامی طرف ها را خاطرنشان ساختند. هم زمان، اعضا یادآور شدند که رفع تحریم ها یک بخش اساسی از برجام است و در این خصوص تعهدات مربوطه خود را مرور کردند. آن ها همچنین تلاش های معطوف به کاهش آثار منفی خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها، که مکرراً نسبت به آن ابراز تأسف کرده اند، را موردتوجه قراردادند. فرانسه، آلمان و انگلستان، به اطلاع اعضاء رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی دولت های عضو اتحادیه اروپایی واقع شده است و اولین تراکنش های آن نیز در حال پردازش است. همکاری های تکمیلی جاری با نهاد متقابل تأسیس شده ایرانی (سازوکار تجارت و تأمین اقتصادی ایران و اروپا) تسریع خواهد شد. آن ها تائید کردند که برخی دولت های عضو اتحادیه اروپایی در حال پیوستن به سهامداران اینستکس، که یک سازوکار خاص معطوف به تسهیل تجارت قانونی با ایران است، می باشند. آن ها همچنین در حال تلاش هستند تا اینستکس را به روی فعالان اقتصادی کشورهای ثالث نیز باز نمایند.

5. اعضا همچنین در میان سایر موضوعات مختلف مطرح، پیشرفت خوب در پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و پروژه تبدیل تأسیسات فردو برای تولید ایزوتوپ های پایدار، آن گونه که در برجام پیش بینی شده، را موردتوجه قراردادند. اعضا بر اهمیت این پروژه ها از منظر عدم اشاعه هسته ای تأکید کردند. در خصوص پروژه اراک، اعضا، مشخصاً از پیشرفت های حاصله توسط روسای مشترک کارگروه اراک یعنی چین و انگلستان، ازجمله امضاء قرارداد تجزیه وتحلیل حالات گذرای رآکتور بین ایران و چین، استقبال کردند. کمیسیون مشترک مجدداً تعهد قاطع خود برای حمایت کامل از این پروژه های هسته ای، ازجمله تکمیل به موقع پروژه مدرن رآکتور تحقیقاتی اراک و تأمین تجهیزات لازم برای آن را مورد تأکید قرارداد. اعضاء همچنین در جریان گزارش فعالیت های جاری در حوزه همکاری هسته ای صلح آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام نیز قرار گرفتند.

6. اعضا، بر نقش کلیدی آژانس بین المللی انرژی هسته ای، به عنوان تنها نهاد بی طرف که مسئول نظارت بر اجرای تعهدات مرتبط هسته ای ایران ذیل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد به منظور راستی آزمایی ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است، تأکید کردند.

7. به عنوان بخشی از فعالیت های جاری در خصوص موضوعات هسته ای و تحریم ها، کمیسیون مشترک کارشناسان را موظف کرد تا به دنبال راهکارهای عملی به ویژه برای صادرات اورانیم دارای غنای پایین و آب سنگین تحت ترتیبات مناسب باشند. به موازات این، آن ها همچنین از طریق تشکیل جلسات تبادل نظر کارشناسی تخصصی و متمرکز، تلاش های خود را در رابطه با برداشتن تحریم ها همسو با تعهدات مندرج در بند هشتم بیانیه نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام مورخ 15 تیرماه 1397، به منظور ارائه راهکار های عملی در جهت حفظ عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران تشدید خواهند کرد.

8. کمیسیون مشترک، به موجب مفاد برجام، همچنان تنها محل مرتبط برای بررسی و تبادل نظر در خصوص تمام مسائل و نگرانی ها می باشد.

9. اعضا توافق کردند که از نزدیک اجرای برجام را رصد نمایند و تصمیم گرفته شد تا نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک تشکیل شود.

  • لندن - ایرنا
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 222

به "وین ، مشروح بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وین ، مشروح بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید