بیانیه تروئیکای اروپا درخصوص لغو اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران

به گزارش تایمر سرگرمی، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان روز سه شنبه با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران درباره توقف پروتکل الحاقی، حمایت خود را از تفاهم به دست آمده با آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تداوم نظارت و راستی آزمایی های ضروری در ایران اعلام کردند.

بیانیه تروئیکای اروپا درخصوص لغو اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران

با ما سفر کنید و با هزینه های سفر به اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد آمده است: ما وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس عمیقا متاسفیم که ایران از امروز اجرای پروتکل الحاقی و تدابیر شفاف سازی تحت برجام را متوقف کرد.

این بیانیه بدون اشاره به نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا می افزاید: اقدامات ایران نقض بیشتر تعهداتش ذیل برجام است و به طور قابل توجهی نظارت های پادمانی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش می دهد.

سه کشور اروپایی عضو برجام، ماهیت تصمیم ایران را خطرناک توصیف نموده و توضیح دادند که این اقدام به طور قابل توجهی دسترسی های آژانس را به سایت های اتمی و اطلاعات مرتبط پادمانی ایران محدود می نماید. همچنین توانایی آژانس را برای نظارت و راستی آزمایی برنامه های اتمی و فعالیتهای مرتبط هسته ای ایران را محدود می نماید.

در ادامه این بیانیه می خوانیم: ما از کوشش های مدیرکل و دبیر خانه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نظارت و راستی آزمایی های ضروری از تعهدات اتمی ایران تحت برجام در چارچوب کنونی، و آنچنان که در سفر مدیرکل آژانس به تهران در 20 و 21 فوریه مورد تاکید قرار گرفته تقدیر و کاملا حمایت می کنیم.

تروئیکای اروپایی از ایران خواسته اند تا تمام تدابیری را که باعث کاهش کاهش شفافیت می شود را به عقب برگردانده و همکاری های کامل و به موقع را با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عمل آورد. آن ها تاکید کردند: هدف ما همچنان حفظ برجام و حمایت از کوشش های جاری دیپلماتیک برای رسیدن به راهکار مذاکره محوری است که امکان بازگشت ایران و آمریکا به رعایت کامل تعهدات برجامی شان را فراهم می نماید.

جمهوری اسلامی ایران از امروز در چارچوب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، اقدامات داوطلبانه تحت برجام را متوقف کرد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین دوشنبه هفته گذشته نامه ایران در این زمینه را به مدیر کل آژانس تسلیم کرد.

به گفته او، این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای 26 و 36 برجام و به علت عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت برطرف تحریم های غیرقانونی، انجام شده و از آژانس خواسته شده تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

این دیپلمات ارشد کشورمان توضیح داد که از این پس، همکاری های ایران و آژانس صرفا بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه خواهد یافت تا زمانی که با لغو تحریم ها به صورت عملی و ملموس، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای مجدد این اقدامات فراهم شود.

در همین پیوند مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی روز یکشنبه در تهران با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه کشورمان پیرامون آخرین تحولات برجام گفت وگو کرد. این دیدارها منجر به صدور بیانیه ای مشترک بین ایران و آژانس شد که بر اساس آن فعالیت های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه در ایران پیدا کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1465

به "بیانیه تروئیکای اروپا درخصوص لغو اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه تروئیکای اروپا درخصوص لغو اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید