نشانه های مسمومیت دارویی را بشناسید

به گزارش تایمر سرگرمی، الناز ذوقی، با بیان اینکه مسمومیت انواع مختلفی دارد، در مصاحبه با رادیو سلامت اضافه کرد: هنگامی که دوز یک دارو یا یک ماده مصرفی، از دوز درمانی بیشتر می شود؛ مسمومیت رخ می دهد که می تواند به طور عمدی یا اتفاقی باشد.

نشانه های مسمومیت دارویی را بشناسید

وی ادامه داد: از مسمومیت هایی دارویی که به طور ناگهانی و اتفاقی رخ می دهد می توان به مسمومیتی اشاره کرد که بیمار در ناحیه کبد و کلیه اختلال عملکرد پیدا کرده باشد.

ذوقی اضافه نمود: همچنین مصرف دارو ها در دو طیف سنی بچه ها و سالمندان به دلیل فاکتور های فیزیولوژیکی که دارند، می تواند با احتمال بیشتری منجر به مسمومیت شود. تهوع و استفراغ جز علائم شایع مصرف دارو ها هستند که البته می توان برخی دارو ها را با مصرف غذا، میل کرد تا این علائم را کنترل نمود.

وی در خصوص نشانه های مسمومیت دارویی، گفت: اغلب مسمومیت های دارویی نشانه دارد و بسته به دارویی که مصرف می شود ممکن است علائم متفاوت باشد؛ اما علائم گوارشی مشترک همچون حالت تهوع، استفراغ، دل درد و ضعف، ممکن است برای بسیاری از دارو ها رخ دهد. به خصوص در مسمومیت با دارو هایی که کاربرد های اعصاب و روان دارند یا آرام بخش هستند.

این متخصص داروسازی بالینی شرح داد: اختلال هوشیاری، تنگی نفس، کاهش تنفس و تشنج نیز از نشانه های جدی مسمومیت دارویی هستند، که فرد با این علاوم باید هرچه سریع تر به اورژانس مراجعه کند.

وی ادامه داد: افراد در حد مسمومیت های دارویی ساده می توانند همه روزه از ساعت 8 الی 20 با شماره تلفن 190 تماس بگیرند و نشانه های بیماری را شرح دهند تا اگر خطر جدی باشد به اورژانس انتقال داده شوند و اگر جدی نبود، از طریق متخصص داروساز، دستورالعمل های کنترل در خانه ارائه می شود.

ذوقی گفت: اگر افراد بعد از مصرف دارو همچون دارو های سرماخوردگی یا استامینوفن، بدن یا صورت شأن ورم می کند، این عارضه مسمومیت دارویی نیست، ولی عارضه جدی و حساسیتی است و باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2185

به "نشانه های مسمومیت دارویی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های مسمومیت دارویی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید