نتیجه عجیب تحقیق IIHS: خودروهای کانورتیبل ایمن تر از خودروهای سقف ثابت هستند

به گزارش تایمر سرگرمی، خودروهای کانورتیبل یا همان سقف بازشونده به دلیل ارائه تجربه ای متفاوت از رانندگی، هواداران خاص خود را دارند. اما بعضی معتقدند این خودروها به خاطر نداشتن سقف فلزی ثابت، در تصادفات خطرآفرین بوده و ممکن است صدمات بیشتری را به سرنشینان خود وارد نمایند.

نتیجه عجیب تحقیق IIHS: خودروهای کانورتیبل ایمن تر از خودروهای سقف ثابت هستند

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

اگر چه این برداشت روی کاغذ درست و منطقی به نظر می رسد، ولی تحقیق اخیری که توسط موسسه بیمه و امنیت بزرگراه های آمریکا موسوم به IIHS صورت گرفته، کاملا خلاف آن را اثبات می نماید. ارزیابی های این موسسه نشان می دهد خودروهای کانورتیبل نه تنها از مدل های دارای سقف ثابت فلزی چیزی کم ندارند، بلکه حتی ضریب اطمینان آنها اندکی بهتر است.

بر اساس آمار IIHS، در هر 10 میلیارد مایل مسافت پیموده شده، میزان مرگ و میر رانندگان خودروهای کانورتیبل به اندازه 11 درصد کمتر از مدل های سقف ثابت بوده است؛ همچنین این خودروها در هر 10 میلیون مایل 6 درصد تصادف کمتری داشته اند. نکته تامل برانگیز دیگر اینکه میزان صدمه در خودروهای کانورتیبل مجهز به سقف پارچه ای (نرم) در مقایسه با خودروهای سقف ثابت سه درصد کمتر بوده است.

همانطور که قابل پیش بینی است، در خودروهای کانورتیبل به خاطر نبود سقف احتمال پرت شدن راننده به بیرون بیشتر است. طبق آمار 21 درصد از افرادی که هنگام رانندگی با یک خودروی کانورتیبل جان خود را از دست داده اند، به بیرون پرت شده اند؛ این رقم برای خودروهای سقف ثابت فلزی 17 درصد اعلام شده است. در تصادفات منجر به واژگونی نیز، احتمال پرت شدن راننده یک خودروی کانورتیبل به بیرون از کابین 43 درصد و در یک خودروی مسقف معمولی 35 درصد برآورد شده است.

به گفته IIHS کمتر بودن میزان تصادفات و مرگ و میر خودروهای کانورتیبل در مقایسه با مدل های معمولی ریشه در چند عامل دارد. شاید بدانید که این خودروها دارای وزن بیشتری هستند و تحقیقات قبلی نشان داده اند در تصادفات مدل های سنگین تر ایمنی بهتری ارائه می نمایند.

مساله دیگر اینکه کانورتیبل ها در مقایسه با اتومبیل های معمولی گران قیمت تر هستند. از این رو محققان عقیده دارند رانندگان چنین مدل هایی از نظر صندلی اجتماعی و مالی به طبقه های بالاتر تعلق داشته و از لحاظ سن نیز بالغ ترند. با توجه به این فاکتورها دارندگان خودروهای کانورتیبل هنگام رانندگی کمتر به انجام حرکات خطرناک اقدام می نمایند.

علاوه بر موارد یاد شده، باید گفت نحوه استفاده از خودروهای کانورتیبل متفاوت از اتومبیل های معمولی بوده و مالکان بیشتر برای تفریح و لذت بردن از آنها استفاده می نمایند تا جابجایی های روزمره، به همین جهت احتمال می رود این دسته بیشتر به اطراف خود توجه داشته و اتفاقات موجود را دقیق تر تحت نظر بگیرند.

عامل بعدی که IIHS به آن اشاره نموده اینست که خودروهای کانورتیبل معمولا در شرایط جوی مساعد مورد استفاده قرار می گیرند، در نتیجه از احتمال حضور آنها در آب و هوای بد و وقوع تصادف کاسته می گردد.

آنطور که موسسه بیمه و امنیت بزرگراه های آمریکا اعلام نموده، داده های این تحقیق از تصادفات اتفاق افتاده بین سال های 2014 الی 2018 استخراج شده است. برای اینکه نتایج تحقیق قابل استنادتر باشد، فقط مدل هایی با عمر پنج سال که هم در نسخه کانورتیبل و هم در نسخه مجهز به سقف ثابت فراوری می شوند، آنالیز شده اند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 993

به "نتیجه عجیب تحقیق IIHS: خودروهای کانورتیبل ایمن تر از خودروهای سقف ثابت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه عجیب تحقیق IIHS: خودروهای کانورتیبل ایمن تر از خودروهای سقف ثابت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید