معنی ضرب المثل فارسی؛ قربون بند کیفتم، تا پول داری رفیقتم

به گزارش تایمر سرگرمی، در این سری از معانی ضرب المثل ها می خواهیم به معنا و تاریخچه ضرب المثل قربون بند کیفتم، تا پول داری رفیقتم اشاره کنیم که داستانی بسیار شیرین و خواندنی دارد. با خبرنگاران همراه باشید.

معنی ضرب المثل فارسی؛ قربون بند کیفتم، تا پول داری رفیقتم

تاریخچه ضرب المثل قربون بند کیفتم، تا پول داری رفیقتم

آورده اند که در زمان های دور، مرد بسیار پولداری زندگی می کرد. او پسری به شدت خوشگذران و ولخرج داشت و همواره در حال پند دادن به فرزندش بود و او را از همنشینی با دوستان بدکردار و سودجو منع می کرد. اما پسرش از او حرف شنوی نداشت و یکسره در پی عیش و نوش بود و افرادی هم که با او دوست بودند فقط در پی پول و ثروتش بودند.

روزی پدر به شدت بیمار می گردد و او بلافاصله طبیب را خبر می نماید. طبیب بعد از معاینه به او می گوید چند روز بیشتر زنده نمی مانی. اگر وصیتی داری بگو. مرد ثروتمند به یکی از نوکرانش می گوید پسرم را نزد من بیاورید.

پسرش و وقتی حال و روز پدر را از طبیب جویا می گردد بسیار ناراحت می گردد. مرد ثروتمند به او می گوید:

پسرم؛ من چند روز بیشتر از عمرم باقی نمانده است و در این لحظات آخر وصیتی دارم. از تو می خواهم هر زمان که احساس کردی به ته خط رسیدی و هیچکس در کنارت نماند به سمت آشپزخانه برو و وقتی وارد آنجا شدی طنابی از سقف آویزان است. آن را بر گردنت بینداز و خودت را خلاص کن و بدان این جهان دیگر به تو احتیاجی ندارد.

پسرش تمام سخنان پدرش را شنید و با چشمانی گریان به او گفت که صحبت های شما را به ذهنم می سپارم.

بعد از چند روز مرد ثروتمند از جهان رفت و پسرش مانند قبل به خوشگذرونی و عشق و حال با دوستانش پرداخت. او روز به روز بر ولخرجی هایش می اضافه کرد تا جایی که تمام ثروتش را خرج عیش و نوشش کرد و دیگر پولی برایش باقی نماند. تمام دوستانش از او فاصله گرفتند و هنگامی از آن ها یاری خواست هیچکدام دست او را نگرفتند و او را طرد کردند.

پسر جوان از رفتار و برخورد دوستانش متعجب شد و به یاد پدرش افتاد که چقدر او را نصیحت می کرد، ولی او توجهی به حرفهای پدر نمی کرد.

یک روز پسر جوان که خیلی گرسنه بود، برای خودش تخم مرغی درست کرد و کمی نان هم برداشت و به صحرا رفت. در بین راه رودی را دید و در کنار آن نشست. کفش هایش را از پا درآورد و داخل آب رفت تا سر و صورتش را بشوید.

ناگهان کلاغی کنار رود خانه نشست و دستمالش را با خود برد. پسر بیچاره دستش به کلاغ نرسید و خسته و گرسنه به راه افتاد. در بین راه دوستانش را دید که مشغول خوشگذرانی بودند. به آنها که رسید و سلام کرد و برایشان تعریف کرد که کلاغ دستمالش را برده است. آن ها هم او را مسخره کردند و به او گفتند اگر غذا می خواهی به تو می دهیم. دلیلی ندارد به ما دروغ بگویی!!

پسر جوان از حرف های دوستانش بسیار ناراحت شد و بلافاصله به خانه برگشت و یاد نصیحت پدرش افتاد، پس طبق گفته پدرش عمل کرد و وقتی که طناب را به گردنش انداخت، سقف مطبخ به لرزه عایدی و کیسه ای از آنجا به زمین افتاد. داخل کیسه را نگاه کرد و طلا و جواهرات بسیاری در آن بود.در همان لحظه خدا را شکر کرد و زیر لب گفت پدر خدا تو را رحمت کند که به فکر من بودی و می دانستی روزی آنقدر فقیر می شوم که حتی پولی برای خریدن نان هم نخواهم داشت.

پسر جوان فردای آن روز، مهمانی ترتیب داده و همه دوستانش و بعلاوه تعدادی از مردان قوی و نیرومند را هم به مجلسش دعوت کرد.

دوستانش که متوجه می شوند پسر جوان دوباره صاحب مال و ثروت شده است دعوت او را پذیرفتند و هنگامی که وارد خانه او شدند با زبان چرب و نرم از او معذرت خواهی کردند.

مدتی از مهمانی گذشت و پسر جوان رو به دوستانش کرد و گفت خاطره جالبی دارم و دوست دارم برای شما تعریف کنم. امروز هنگامی که برای خرید به بازار رفته بودم در بین راه کلاغی را دیدم که با پاهای خود گوسفندی را گرفت و پرواز کرد. دوستانش بلافاصله حرف او را تایید کردند و گفتند که حرف شما کاملا درست است.

در همان لحظه پسر جوان گفت، یادتان می آید آن روز برایتان تعریف کردم که کلاغی دستمال مرا از کنار رودخانه برداشت و رفت، شما به من تهمت دروغ زدید و مرا به سخره گرفتید؟ اکنون چرا حرف های مرا تایید می کنید؟

سپس به آن مردان قوی هیکل فرمان داد تا دوستانش را به شدت کتک بزنند و از خانه بیرونشان نمایند. پسر جوان متوجه تمام اشتباهاتش شد و فهمید که دوستانش، به خاطر پول با او دوستی می کردند.

از آن دوران تا به امروزه اگر بخواند به کسی بگویند که با دوستان ناباب رفت و آمد نکن، این ضرب المثل را برایش بکار می برند:

قربون بند کیفتم، تا پول داری رفیقتم

منبع: کجارو / jazzaab.ir / راسخون / بیتوته
انتشار: 4 خرداد 1401 بروزرسانی: 4 خرداد 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2021

به "معنی ضرب المثل فارسی؛ قربون بند کیفتم، تا پول داری رفیقتم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی ضرب المثل فارسی؛ قربون بند کیفتم، تا پول داری رفیقتم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید