معصومی: ارتقا سینمای ایران در گرو تربیت خوب تماشاچی است

به گزارش تایمر سرگرمی، کارگردان فیلم تابو که تنها نماینده ایران در جشنواره فیلم مونترال بود در جلسه نقد فیلمش تابو را کامل ترین فیلم خود دانست و گفت: وظیفه کارگردان و سینما تربیت تماشاچی خوب است.

معصومی: ارتقا سینمای ایران در گرو تربیت خوب تماشاچی است

به گزارش تایمر سرگرمی از شیراز، فیلم تابو اثر خسرو معصومی که در جشنواره فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو 4 جایزه اصلی را از آن خود کرد روایت قدیمی عشق پیرانه سر سالار به بهار است هر چند بهار خود دل در گرو معلم ساده روستا دارد اما علی رغم میل اش مجبور به پذیرش پیشنهاد سالار می شود.

شامگاه چهارشنبه نشست نقد فیلم تابو پس از اکران آن در سالن هنر و تجربه شیراز برگزار گشت و در این نشست یکی از تماشاگران از خسرو معصومی کارگردان فیلم درباره چهار زنه بودن یکی از شخصیت های این فیلم آن هم در دنیا مدرن و پذیرش این امر از سوی زنان فیلم پرسید.

معصومی در پاسخ به این سوال گفت: درست است که امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت است اما تفکر سنتی و فئودالیته هنوز در برخی از نقاط ایران وجود دارد و من در این فیلم به دنبال نشان دادن این عقب ماندگی فکری بودم.

وی بر این باور است که عقب ماندگی به ویژه اگر در حوزه تفکر باشد بلایی بر سر جامعه است بنابر این در فیلم اش با هدف نشان دادن عواقب این عقب ماندگی بوده است.

کارگردان فیلم تابو معتقد است که مطرح کردن این موضوع از لحاظ جامعه شناسی کار درستی است اما از نظر هم خوانی با سلیقه و جذب مخاطب نمی توان با قطعیت پاسخ گفت چرا که در نهایت این مخاطب است که باید فیلمی را بپذیرد یا رد کند.

وی با تاکید بر نقش مخاطب در سینمای امروز از تماشاچیان درخواست کرد که سینمای مستقل را حمایت کنند و شرایط سینما را تابع نظر مخاطب دانست.

کارگردان فیلم باد در علفزار می پیچد کار کارگردان در سینما را به کار یک معدن کار تشبیه کرد و گفت: با وجود مسائل بسیاری که برای ساخت یک فیلم وجود دارد اما معتقدم که باید با فیلم خوب تماشاچی تربیت کنیم و این درواقع هنر و رسالت یک کارگردان است.

وی گفت: با وجود اینکه پس از ساختن 12 فیلم و 60 سال سن هنوز مستاجر هستم اما حاضر به ساختن فیلم های گیشه پسند نیستم چرا که این امر را خیانت به سینما می دانم.

تابو فیلمی است که علاوه بر قصه گویی می توان رگه های سینمای مستند را در آن دید. معصومی درباره این امر گفت: تابو کامل ترین فیلم من است با وجود اینکه کاستی هایی دارد که آن را می پذیرم و قبول دارم.

معصومی درباره انتخاب الناز شاکردوست برای نقش بهار در این فیلم افزود: بارها گفته ام که انتخاب ایشان برای نقش اول فیلم یک اشتباه بود چرا که روح و ظاهر شاکردوست به یک دختر روستایی هم خوانی نداشت.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود اطلاع از این اشتباه حاضر به پذیرش شاکردوست در فیلم اش شد شرح داد: اگر زمان و بودجه برای ساخت فیلم داشتم هرگز الناز شاکردوست را برای بازی در این نقش انتخاب نمی کردم.

در یک نگاه کلی می توان گفت که این فیلم استانداردهای فیلم سازی را رعایت کرده و فیلمی است که در غیر از سالن های هنر و تجربه هم قابلیت اکران را دارد.

این فیلم که تنها کننده ایران در بخش اصلی جشنواره مونترال بود و در جشنواره کوچی هند جشنواره لندن و جشنواره راه ابریشم ایرلند حضور داشته است. در هشتمین جشنواره فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو پیروز به دریافت چهار جایزه اصلی این جشنواره شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 842

به "معصومی: ارتقا سینمای ایران در گرو تربیت خوب تماشاچی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معصومی: ارتقا سینمای ایران در گرو تربیت خوب تماشاچی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید