مراسم نوروز در برخی کشورها

به گزارش تایمر سرگرمی، خبرنگاران/خراسان رضوی نوروز یکی از قدیمی ترین مراسم باستانی است و گرچه ممکن است آن را سال نو پارسی بنامند، اما قبل از امپراطوری پارس بوده و از 5000 سال پیش در تمدن های سومر و بابل مشاهده شده است. نوروز با بیش از 3000 سال سابقه، یک جشن اجدادی است که اولین روز بهار را رقم می زند و تجدید طبیعت نمادی از شروع سال نو است.

مراسم نوروز در برخی کشورها

نوروز امسال مصادف با 21 مارس (30 اسفندماه) بوده و نمادی از شروع یک سال جدید، تولد دوباره طبیعت و شروع یک فصل کاشت جدید است. قطعنامه نوروز ابتکاری از سفارت ایران در سازمان ملل بود که با همکاری کشورهای آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان ارائه شد. نوروز به عنوان مراسم رسمی سازمان ملل اعلام شده است که باعث ایجاد صلح و همبستگی در میان افراد و به ویژه خانواده ها می گردد. این روز به آشتی، کمک به تنوع فرهنگی و دوستی در میان افراد و جوامع مختلف توجه دارد.

شاهنامه، کتاب مشهور شعر فارسی که حداقل قدمت آن به 1000سال پیش باز می گردد، به جشنواره نوروز اشاره دارد. به گفته شاهنامه، پادشاهی به نام جمشید، اولین کسی است که سال جدید پارسی را وارد ایران کرد. این روزی است که پادشاه جمشید با شکست دادن شیاطین بد روی زمین، صلح و شادی را به زمین بازگرداند.

برنامه های نوروز در گذشته از یک ماه پیش از نوروز شروع می شد و چهار سه شنبه قبل از نوروز به عنوان روزهای خاص بودند؛ سه شنبه اول، سه شنبه آبی که آب طبیعت را تجدید می کند، بعدی سه شنبه آتش که به عنوان تولد دوباره است، بعدی سه شنبه زمین به مناسبت احیای زمین و آخرین سه شنبه، معروف به سه شنبه باد است که باد جوانه ها را باز کرده و رسیدن فصل بهار را نشان می دهد.

برگزاری مراسم نوروز در برخی کشورهای مختلف

هند

در کشور هند، اگرچه تعطیل عمومی نیست، اما جوامع پارسی در بمبئی و گجرات که از آیین زرتشت پیروی می کنند نوروز را جشن می گیرند.

افغانستان

نوروز در افغانستان یک سنت باستانی و مهم ترین تعطیلات است که در شروع سال نو در یک جشن خاص در بلخ به عنوان زادگاه این رسم توسط هزاران نفر برگزار می گردد.

در افغانستان به جای استفاده از چیدمان سفره هفت سین، از چیدمان سفره هفت میوه استفاده می کنند. اغلب هفت ظرف روی میز با یک سینی بزرگ نقره ای، شمع و تخم مرغ رنگی و سالاد میوه ای از هفت میوه خشک و آجیل را قرار می دهند. این میوه ها کشمش، زردآلو خشک، زیتون ایرانی، فندق، گردو، پسته و بادام هستند. غذاهای دیگری که ممکن است در نوروز سرو شوند عبارتند از: آجیل، باقلوا، نقل، مرغ (chicken farcha)، ماهی سرخ شده، رشته پلو، سبزی چلاو(sabzi chalaw)، نان برنجی و شکربوره(shekerbura).

بر اساس سنت های افغانستان، شروع سال نو در چند روز قبل از آن شروع می گردد. جشنواره باستانی نوروز، بخشی مهم از فرهنگ و سنت های مردم افغانستان است. این مناسبت باستانی فرصتی را برای افراد ایجاد می کند تا روابط گذشته را فراموش کرده، دیگران را ببخشند و روابط قوی تری را در سال جدید در پیش بگیرند. بااین حال، دولت افغانستان متعهد شده که همه مراسم بزرگداشت نوروز را به درستی مدیریت و محافظت کند.

بیشتر افراد در افغانستان، نوروز را یک رویداد فرهنگی می دانند که بخشی از تاریخ آن هاست. در افغانستان، کامپیراک یک مرد ریش دار است که لباس هایی با رنگ روشن می پوشد و برای نوروز هدایای خیرخواهانه توزیع می کند و همانند حاجی فیروز در ایران است.

آمریکای شمالی

فدراسیون انجمن های زرتشتیان آمریکای شمالی گفت: زرتشتیان در سراسر آمریکای شمالی نوروز را جشن می گیرند. در حالی که زرتشتیان به طور معمول نوروز را با تشریفات دعا، اجتماعات، شرکت در رژه های نوروز، نمایشگاه های موزه، درختکاری و گردهمایی جشن می گیرند، امسال به دلیل بیماری همه گیر کووید- 19 و رعایت فاصله اجتماعی این مراسم بدون تجمع انجام خواهد شد.

مردم در این سرزمین برای برادران زرتشتی و غیر زرتشتی خود نوروزی بسیار فرخنده آرزو می کنند. زرتشتیان پیرو یکی از قدیمی ترین آیین های توحیدی جهان هستند که توسط پیامبر زرتشت بیش از 3000 سال پیش در ایران باستان بنا شد. زرتشتیان مدت طولانی به عنوان واسطه گفتگوهای بین ادیان بوده و به حقیقت، درستی، خیرات، احسان، احترام و مراقبت از محیط زیست و پیروزی نهایی خیر و شر اعتقاد داشته اند.

قرقیزستان

خانواده ها در کشورهای مختلف در این روز وعده غذایی مشترک دارند که معمولا متشکل از برنج و سبزی است. در قرقیزستان، این وعده غذایی یک مراسم عمومی است.

جمهوری آذربایجان

خانچا در جمهوری آذربایجان، یکی از سنت های خاص نوروزی است که در آن سفره ای با هفت ظرف تنظیم شده و سینی بزرگ نقره یا مسی به نمایش گذاشته شده است. این سینی برای هر میهمان گندم جوانه زده و تخم مرغ رنگی دارد.

برگزاری مراسم نوروز در ایام کرونایی

به دنبال یک سال همه گیری در سراسر جهان با بیماری، مرگ و از دست دادن عزیزان، مناسبت نوروز امید و نوید یک روز جدید را ارائه می دهد. نوروز بیانگر جوان سازی و شروع است، اما با توجه به شیوع بیماری همه گیر با عدم برگزاری مراسم مرتبط با این روزها، به روزهای بهتر و روشن آینده احترام می گذاریم. امسال نیز همه گیری ویروس کرونا تهدیدی برای این عید باستانی است و افراد باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

منابع

new.spinchem.com

officeholidays.com

timeanddate.com

chiff.com

holidayscalendar.com

delgarm.medium.com

surfiran.com

fezana.org

parade.com

presstv.com

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1515

به "مراسم نوروز در برخی کشورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم نوروز در برخی کشورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید