قیمت سوخت در کشورهای اطراف ایران چقدر است؟

به گزارش تایمر سرگرمی، اقتصاد نیوز: ایران در حالی دومین بنزین ارزان جهان را به فروش می رساند که بررسی ها نشان می دهد قیمت بنزین در ایران حداقل فاصله ای 4800 تومانی با ارزان ترین کشور همسایه دارد. ترکمنستان ارزان ترین بنزین پس از ایران را در میان همسایگان عرضه می کند، قیمت بنزین در این کشور 5805 تومان است.

قیمت سوخت در کشورهای اطراف ایران چقدر است؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین، هر چند وضعیت اقتصادی ایران و موج تورمی رخ داده در سال گذشته سبب شده است اما و اگرهایی متعددی در مورد افزایش قیمت بنزین به گوش برسد اما برآوردها نشان می دهد تداوم اعطای یارانه پنهان به بنزین خود می تواند زمینه ای بروز بحران در اقتصاد را تشدید نماید.

مصرف بالای بنزین در ایران تحت تاثیر به روز نبودن استانداردهای مصرف سوخت در ایران از یک سو و نبود توجیه اقتصادی برای توسعه حمل و نقل عمومی، از سوی دیگر رخ داده است اما یارانه اعطایی بابت پایین نگه داشتن قیمت بنزین در ایران نیز اتفاقا سفره قاچاقچیانی را رنگین می نماید که از قاچاق هر لیتر سوخت به افغانستان حداقل بیش از 9 هزار تومان سود می برند.

قیمت سوخت در کشورهای اطراف ایران چقدر است؟

قیمت سوخت در کشورهای اطراف ایران مولفه مهمی است که در این حوزه می تواند به عنوان یک المان مورد بررسی قرار گیرد. گران ترین بنزین در میان کشورهای اطراف ایران در دو کشور ترکیه و ارمنستان به فروش می رسد. نرخ هر لیتر بنزین در ترکیه برابر با یک دلار و 23 سنت و در ارمنستان برابر با یک دلار و 18 سنت است.

به این ترتیب قاچاق هر لیتر بنزین به این دو کشور حداقل سودی برابر با 15 هزار تومان را به همراه دارد.

سومین بنزین گران در میان همسایگان اطراف در افغانستان به فروش می رسد. نرخ هر لیتر بنزین در این کشور به 75 سنت می رسد. قیمت بنزین در عراق و پاکستان نیز به ترتیب 63 سنت 70 سنت برآورد شده است.

آذربایجان و ترکمنستان نیز بنزین را به قیمت هر لیتر 47 سنت و 43 سنت عرضه می کنند. این آمار سود بالای قاچاق بنزین به این کشورها را تایید می نماید از این رو بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که اصلاح قیمت بنزین در درازمدت می تواند زمینه را برای بازتوزیع مناسب تر یارانه تخصیصی به بنزین فراهم نماید.

این وضعیت البته تنها در مورد حامل سوختی بنزین صدق نمی نماید، تفاوت نرخ گازوییل در ایران و کشورهای اطراف نیز به حدی بالاست که قاچاق این فرآورده را نیز به شدت توجیه پذیر می نماید.نکته مهم اینجاست که قیمت بنزین و گازوییل در کشورهایی که درآمد سرانه کمتر از ایران را نیز دارند، تفاوتی آشکار با ایران دارد. ایران در رده کشورهایی با درامد متوسط رو به بالا در رده بندی های جهانی قرار می گیرد.

بررسی وضعیت گازوییل

برآوردها نشان می دهد نرخ گازوییل در ترکیه یک دلار و 12 سنت و در ارمنستان 1 دلار و 9 سنت است. جدول زیر نشان دهنده نرخ گازوییل و بنزین و حداقل سود حاصله از قاچاق هر لیتر از این فرآورده های سوختی از ایران به کشورها اطراف است.

پیش از این ایران در سال 1389 یک بار به موضوع اصلاح قیمت سوخت ورود کرد و در قالب طرح هدفمندی یارانه ها در کنار تخصیص سهمیه به خودروها، دست به اصلاح قیمتی زد اما عدم تغییر قیمت ها در این سال های طولانی، با وجود رشد تورم از یک سو و شوک ارزی رخ داده در سال گذشته از سوی دیگر، سبب شد بار دیگر فاصله قیمتی بنزین در ایران و سایر کشورها افزایشی عمیق را تجربه کند.

طبق محاسبات ایران در حال حاضر، پس از ونزوئلا، ارزان ترین بنزین جهان را به شهروندانش عرضه می نماید.

بسیاری از کارشناسان معتقدند سیاست قیمتی، با توجه به وضعیت موجود اقتصادی نمی تواند جوابگوی حل مسائل باشد از این رو ضرورت دارد در کنار سیاست قیمتی، سیاست های غیر قیمتی نیز با هدف بهبود وضعیت مصرف، رشد تکنولوژی در اقلام تولیدی مرتبط نظیر خودرو و البته گسترش حمل و نقل عمومی اتفاق بیفتد.

بنزین در حال حاضر به قیمت لیتری هزار تومان به صورت آزاد به شهروندان عرضه می شود. از نیمه مرداد استفاده از کارت سوخت شخصی برای خرید سوخت الزامی شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 414

به "قیمت سوخت در کشورهای اطراف ایران چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت سوخت در کشورهای اطراف ایران چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید