سی ان ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ

به گزارش تایمر سرگرمی، بروز شکاف در ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برای حمله به یمن به تازه ترین دردسر دولت آمریکا تبدیل شده است.

سی ان ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ

به گزارش گروه بین الملل تایمر سرگرمی، یک رسانه آمریکایی در گزارشی به بروز شکاف میان اعضای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی پرداخته و آن را خبر بد برای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا توصیف نموده است.

شبکه خبری سی ان ان در شروع این گزارش، شراکت میان عربستان سعودی و امارات عربی متحده را جزو نزدیک ترین شراکت ها در منطقه غرب آسیا توصیف نموده که شروع آن به چندین دهه قبل برمی گردد که در اثر مسائلی مانند خصومت مشترک در قبال ایران و حمایت از جریان های سنی در سراسر دنیا اسلام قوام یافته است.

سی ان ان پس از این مقدمه می نویسد: بنابراین، هنگامی که محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی عربستان سعودی چهر سال پیش یک ائتلاف نظامی برای حمله به حوثی ها در یمن را شروع کرد جای شگفتی نبود که امارات به آن پیوست. دو کشور، سردمدار اعمال تحریم علیه قطر بوده اند و سرسختانه از تحریم های دولت ترامپ علیه ایران هم حمایت نموده اند.

حمایت دو کشور از عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر و روابط شخصی نزدیک میان محمد بن سلمان و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی از جمله دیگر نقاط اشتراک میان عربستان سعودی و امارات است که رسانه آمریکایی به آن اشاره نموده است.

اما، به نوشته سی ان ان، همزمان با حرکت جنگ یمن به سمت بن بست و بروز اختلاف هایی بر سر نحوه مقابله با رفتار ایران در خلیج فارس نشانه هایی از شکاف در مهم ترین ائتلاف منطقه آشکار شده است و این ممکن است به دردسری تازه برای دولت ترامپ تبدیل گردد که همین حالا هم از تنش های میان عربستان-امارات با قطر ناخرسند است.

رسانه آمریکایی می نویسد: هدف اصلی عملیات حمله به یمن قرار بود کُند کردن نفوذ ایران باشد که به وسیله حوثی ها به یمن گسترانده شده بود. اما آنچه در عملیات طوفان قاطعیت کمتر نشانه هایی از آن یافت می گردد، قاطعیت است. این جنگ، اکنون به یک باتلاق تبدیل شده و به جهت رنج های بشری عظیمی که به جا گذاشته اکنون از جنبه تبلیغاتی آن فاجعه به شمار می رود.

امارات متحده عربی ظاهراً به این نتیجه رسیده که پیروزی در این جنگ که ماندن در آن بسیار پرهزینه است ناممکن است و روند کاستن از نیروهای خود در یمن را از ماه جولای شروع نموده است.

تحلیلگران اقدام امارات را حرکتی برای ارسال این پیغام به محمد بن سلمان می بینند مبنی بر اینکه بهتر است به این جنگ انتها داده گردد. آیهام کمال، تحلیلگر اندیشکده گروه اوراسیا ببه سی ن ان می گوید هدف امارات احتمالا این است که با توجه به آنکه چشم اندازی برای پیروزی وجود ندارد، عربستان سعودی را به آنالیز جدی تر اتمام عملیات نظامی ترغیب نمایند.

کریستین دیوان، تحلیلگر یک اندیشکده عربی هم با این تحلیل که عربستان سعودی اکنون در یمن منزوی تر شده و باید برای تأمین امنیت مرزهای شمالی با حوثی ها سازش کند، موافق است. او می گوید: اختلاف با امارات متحده عربی ممکن است نشان دهد ضروری است این کار با فوریت انجام گردد هر چند که موضع عربستان سعودی در مذاکرات را تقویت نمی کند.

ائتلاف عربستان سعودی-امارات با آنکه موفقیت هایی در کاستن از بعضی دستاوردهای گروه انصارالله داشته نتوانسته به کنترل آنها بر پایتخت یمن و بخش های زیادی از شمال این کشور انتها دهد. نیروهای این گروه هر هفته به مواضع سعودی حمله می نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 262

به "سی ان ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی ان ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید