سوغات آبادان چیست؟

به گزارش تایمر سرگرمی، آبادان شهری در استان خوزستان، در جنوب غربی ایران است. آبادان به دلیل داشتن پالایشگاه های نفت در طول تاریخ همیشه در مرکز توجه بوده است. این شهر زیبای جنوبی سوغاتی های بسیار خوشمزه ای دارد.

سوغات آبادان چیست؟

آبادان، شهری با مردمان خون گرم و هوایی داغ، یکی از زیباترین شهرهای جنوب کشور است که در بین دو رودخانه اروندرود و بهمنشیر واقع شده است. مساحت آبادان برابر با 2,796 کیلومتر مربع است. آبادان به دلیل داشتن پالایشگاه نفت در طول تاریخ همواره یکی از مهم ترین شهرهای خاورمیانه بوده و در طول جنگ جهانی دوم نقش بسیار مهمی ایفا کرده است.

در بررسی وجه تسمیه کلمه آبادان، به واژه اوپاتان می رسیم. بر اساس باور مردم منطقه آبادان در واقع محلی بود برای پاسداری و نگهبانی آب. آبادان در فارسی میانه به معنای آباد، باصفا و ضد ویرانی است.

آبادان بعد از اهواز پرجمعیت ترین شهر استان و یکی از جاهای دیدنی خوزستان است. در این مطلب به سراغ سوغاتی های خوشمزه آبادان رفته ایم تا درصورتی که به این شهر زیبا سفر کردید سوغاتی های محبوب آن را در یاد داشته باشید.

خوراکی ها

خرما

خرما مهم ترین واصلی ترین سوغاتی شهرهای جنوبی کشور به ویژه آبادان است. خرما انواع مختلفی دارد و در هر ناحیه ای شکل خاصی از آن کاشت و برداشت می شود. از انواع خرماهایی که در آبادان کاشت می شود، می توان به خرما عمران، برخی، کنار، بریم و زاهدی اشاره کرد. در منطقه ای که خرما به عنوان محصول اصلی استفاده می شود، بدون شک فرآورده هایی نظیر حلوای خرما، شیره خرما یا نان خرما هم تهیه می شود.

ماهی

یکی از سوغاتی های محبوب آبادان ماهی است. ماهی های خلیج فارس به طعم لذیذ مشهور هستند و عده ای بر این باورند که ماهی های دریای جنوب از ماهی دریای شمال بسیار خوشمزه تر است. از جمله ماهی هایی که در آب های خلیج فارس و آبادان صید می شود، می توانیم به ماهی حلوا سفید، راش کو، شوریده، شانه، زبان، سنگ سر، میش، امور، کفشک، صبور، باد و شیر اشاره کرد.

ادویه جات

آبادان را می توان یکی از بزرگ ترین مراکز ادویه دانست. ادویه در زبان عربی جمع کلمه دوا است و در واقع به گیاهان و طعم دهنده ها گفته می شود. بسیاری از ادویه ها علاوه بر استفاده های خوراکی، مصرف دارویی هم دارند. جنوبی های خون گرم به خوردن غذاهای تند و پر ادویه عادت دارند و در بازار ادویه جنوب می توانید خوشمزه ترین و تندترین ادویه ها را پیدا کنید. از جمله ادویه های محبوب آبادان می توانیم به ادویه کاری، ادویه مرغ و ماهی، کاری هندی، ادویه ترشی و پاپریکا اشاره کنیم.

صنایع دستی

حصیربافی

یکی از رایج ترین و قدیمی ترین صنایع دستی شهر آبادان حصیربافی است که از گذشته در میان مردم آبادان رایج بوده و بسیاری از روستایی ها با این صنعت روزگار خود را می گذرانند. یکی از پراستفاده ترین محصولات حصیری جارو بهایی است که از برگ درخت نخل تهیه می شود. از دیگر وسایلی که با استفاده از حصیر تهیه می شود، می توانیم به کلاه حصیری، بادبزن، سبد نان و خورجین خرما اشاره کنیم.

کپوبافی

کپوبافی در واقع رایج ترین نوع حصیربافی در استان خوزستان به ویژه شهرهای دزفول و آبادان است. کپو با پیچیدن برگ خرما به دور نی های مردابی به شکل فتیله ای تهیه می شود که قابلیت فرم دهی بالایی دارد. کپو معمولاً به شکل سبدهای دردار و بدون در سینی های گرد در اندازه های مختلف تهیه می شود و استفاده های مختلفی دارد. در ابتدا کپو تنها به شکل گرد بافته می شد، ولی امروز شاهد فرم های بیضی در بافت کپوها هستیم. ذوق و سلیقه جنوبی ها تنها به مدل های مختلف بافت کپو ختم نمی شود، هنرمندان این منطقه کپو را با مواد دیگر از جمله کاموا ترکیب کرده و وسایل زیبایی می سازند.

گلیم بافی

عشایر بختیاری و عشایر عرب در استان خوزستان و شهرآبادان از گذشته در بافت گلیم های زیبا معروفیت داشتند و امروز هم گلیم های این منطقه به دست عشایر بافته می شود. گلیم هایی که در هفتگل بافته می شود نقوشی شبیه به نقوش گلیم های عشایر قشقایی فارس دارد. از رنگ های استفاده شده در گلیم های جنوب کشور می توان به رنگ قرمز، نارنجی، صورتی، مشکی، زرد و سرمه ای و سفید اشاره کرد.

منبع: کجارو / daneshnameh.roshd.ir / سیری در ایران / ahvaz.info / yjc.ir
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1971

به "سوغات آبادان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات آبادان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید