سن تزریق واکسن به بچه ها

به گزارش تایمر سرگرمی، خبرنگاران : واکسیناسیون در بچه ها اهمیت دارد.

سن تزریق واکسن به بچه ها

بچه ها از مهم ترین اقشار هر جامعه ای هستند. سلامت جسمی و روانی بچه ها باید جدی گرفته شود. کرونا حتی در کمین بچه ها هم است بنابراین واکسن کرونا باید به بچه ها هم تزریق شود. در این مطلب به شما می گوییم که سن تزریق واکسن به بچه ها چه سنی است؟

به گزارش خبرنگاران، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: افراد بالاتر از 18 سال می توانند نسبت به تزریق دوز سوم واکسن کرونا اقدام کنند. پیشنهاد در مورد کاهش سن واکسیناسیون و تزریق واکسن به گروه سنی 5 تا 11 سال به کمیته ملی واکسن داده شده است که پس از تصویب، اجرایی خواهد شد.

پیشنهاد واکسیناسیون بچه ها 5 تا 11ساله

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: افراد بالاتر از 18 سال می توانند نسبت به تزریق دوز سوم واکسن کرونا اقدام کنند. پیشنهاد در مورد کاهش سن واکسیناسیون و تزریق واکسن به گروه سنی 5 تا 11 سال به کمیته ملی واکسن داده شده است که پس از تصویب، اجرایی خواهد شد. واکسن های مورد نظر برای گروه سنی 5 تا 11 سال در ایران، سینوفارم و پاستوکووک است و این دو واکسن، تأییدیه های لازم از سازمان غذا و دارو برای تزریق به این گروه سنی را دارند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به پیشنهاد واکسیناسیون بچه ها 5 تا 11 ساله از تأیید داروی پکسلووید در کمیته علمی کرونا خبر داد.

حمیدرضا جماعتی در حاشیه پنجاه و چهارمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار گشت، گفت: مهمترین و بهترین واکسن، در دسترس ترین آن است. اگر زمان واکسیناسیون باشد و انجام نشود می تواند باعث اوج گرفتن بیماری شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: افراد بالاتر از 18 سال می توانند نسبت به تزریق دوز سوم واکسن کرونا اقدام کنند. پیشنهاد در مورد کاهش سن واکسیناسیون و تزریق واکسن به گروه سنی 5 تا 11 سال به کمیته ملی واکسن داده شده است که پس از تصویب، اجرایی خواهد شد. واکسن های مورد نظر برای گروه سنی 5 تا 11 سال در ایران، سینوفارم و پاستوکووک است و این دو واکسن، تأییدیه های لازم از سازمان غذا و دارو برای تزریق به این گروه سنی را دارند.

وی افزود: سویه دلمیکرون، قوی و قدرتمند است اما بیشتر فعلاً جنبه تئوریک دارد و دانشمندان براساس اینکه هم ویروس دلتا و هم اومیکرون در جهان وجود دارد و با احتمال ترکیب این دو سویه، صحبت از احتمال مشاهده جهش دلمیکرون می کنند که از نظر سرایت زایی به اومیکرون و از نظر شدت و درگیری ریه و مرگ ومیر، می تواند شبیه دلتا باشد.

جماعتی ابراز کرد: امروز جلسه کمیته علمی در مورد درمان سرپایی بیماران مبتلا به کرونا بود، با توجه به اینکه چندین دارو برای بیماران کرونا مورد تصویب سازمان غذا و دارو در سایر کشورها قرار گرفته بود بحث ما این بود که آیا این داروها در مورد بیماران سرپایی مورد استفاده قرار گیرد یا خیر.

استفاده از رمدسیویر در دوره سه روزه

وی افزود: یکی از داروهای مطرح، رمدسیویر است که قبلاً در کشور استفاده شده بود اما در مطالعات اخیر ثابت شده بود که اگر رمدسیویر در یک دوره 3روزه به جای 5 روز، مورد استفاده قرار گیرد و در بیماران سرپایی که واکسینه نشده و در مراحل اولیه بیماری اند و بیماری های زمینه ای یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می تواند به مقدار زیادی یعنی بیش از 70 درصد، جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد و از بستری شدن بیماران در بیمارستان ها و بخش های مراقبت های ویژه، پیشگیری کند.

مولنوپیراویر تأیید نشد

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در جلسه امروز در مورد داروی مولنوپیراویر نیز بحث شد اما هنوز اطلاعات کافی در مورد این دارو در دسترس نیست. در مطالعات اخیر، نشان داده شده است که دارو حدود 30 درصد در جلوگیری از پیشرفت بیماری و بستری شدن بیماران، اثربخشی داشته است بنابراین مورد تصویب قرار نگرفت و مقرر شد که اگر اطلاعات بیشتری در مورد آن در سایر کشورها وجود داشته باشد، در هفته های آینده مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که نتایج بهتری داشت، دوباره در کمیته علمی مطرح شود.

داروی پکسلووید به تأیید کمیته علمی کرونا رسید

جماعتی یادآور شد: در مورد داروی پکسلووید نیز ـ که سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان اولین داروی خوراکی ضد کرونا ویروس برای بیماران سرپایی به آن مجوز داده است ـ بحث و بررسی های زیادی شد. اگرچه سازمان غذا و داروی آمریکا این دارو را تأیید کرده است اما هنوز در آمریکا مورد استفاده قرار نگرفته است و مقرر شد باتوجه به احتمال پیک ششم کرونا، کمیته علمی باتوجه به مطالعات اثربخشی بالا، این دارو را برای بیماران زمینه ای و تجویز و استفاده در 5 روز اول بیماری، تأیید کند.

پیشنهاد ورود داروی پکسلووید به فهرست دارویی ایران

وی ادامه داد: کمیته علمی به سازمان غذا و دارو پیشنهاد می دهد که داروی پکسلووید را به فهرست دارویی کشور اضافه کند و در صورتی که مطالعات بیشتری از این دارو منتشر شد و با پیک های کرونا روبه رو شویم، ساخت آن در کشور آغاز شده باشد و مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار گیرد. این دارو می تواند به صورت مطالعات بالینی و آزمایشی برای پژوهش و یا پس از تأیید این دارو از طریق سایر کشورها، بر اساس پروتکل هایی که تهیه می شود، مورد استفاده قرار گیرد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا شرح داد: باتوجه به شناسایی 34 مورد ابتلا به سویه اومیکرون در کشور و پراکندگی آن، هنوز الگوی خاصی را برای این سویه متصور نیستیم اگرچه از نظر مطالعات اپیدمیولوژی می گوییم که یک مورد معادل بیش از 10 مورد ابتلا است بنابراین مقدار ابتلا به اومیکرون در کشور بیشتر است.

جماعتی یادآور شد: اومیکرون بیشتر در افراد جوان گزارش شده است اما شیوع آن بین دانش آموزان، مورد تأیید نیست. از نظر کمیته علمی، بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در صورتی مورد تأیید است که پروتکل های بهداشتی به طور کامل رعایت شود و وزارت علوم و آموزش و پرورش باید پایش های لازم را داشته باشند که پروتکل ها رعایت شود چون در غیر این صورت، مدارس و دانشگاه ها می توانند عاملی برای پیک بیماری کرونا با اومیکرون باشند چراکه این سویه نسبت به دلتا، بیشتر در جوانان و نوجوانان و اطفال دیده می شود.

وی گفت: پیگیری افراد در ارتباط با مبتلایان بیشتر در مورد ویروس هایی مورد ارزیابی قرار می گیرد که زمان تکثیر آنها، از یک هفته بیشتر باشد، چون زمان دوبرابر شدن اومیکرون، یک و نیم تا سه روز است عملاً از نظر سازمان جهانی بهداشت و مجامع علمی، پیگیری افراد در ارتباط با مبتلایان خیلی عملیاتی نیست بنابراین انجام نمی شود و بر اساس علائم بیماران، پیگیری ها انجام می شود.

بررسی واکسن آنفلوآنزا در بچه ها

مقدار تزریق واکسن آنفلوآنزا در بچه ها چقدر است؟ کدام واکسن ها مناسب بچه ها است؟ واکسن آنفولانزا چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟…..

اینها سؤالاتی است که اغلب والدین می پرسند.

ما در این مطلب به این دسته از سؤالات شما پاسخ می دهیم. و شما را جریان معتبهترین مقالاتِ علمی قرار می دهیم . با ما همراه باشید.

مقدار تزریق واکسن آنفولانزا دربچه ها به سن کودک بستگی دارد.

واکسن آنفولانزا از مهمترین راه هایی پیشگیری از آنفولانزا در بچه ها است. مقدار تزریق واکسن آنفولانزا در بچه ها به سن کودک بستگی دارد.

بچه ها شش ماهه تا 36 ماهه به 25/ میلی لیتر واکسن نیاز دارند. بچه ها بالاتر از 36 ماه و بزرگسالان به دو برابر این مقدار یعنی 5/ میلی لیتر نیاز دارند.

نکته بعد که ، باید بدانید این است که بچه ها شش ماهه تا 12 ساله که نخستین بار واکسن را تزریق می کنند به دو دوز از آن نیاز دارند. به این معنا که اگر کودکتان زیر 9 سال است و تا به امروز واکسن آنفولانزا را دریافت نکرده است، باید دو بار آن را دریافت کند. و باید فاصله این دو تزریق از هم حداقل 4 هفته باشد.

توجه داشته باشید که فقط در اولین سال، نیاز به دو بار تزریق است و در سال های بعد یک دوز کافی است.

معاونت غذا و دارو، واکسن آنفولانزا را از شش ماهگی برای اغلب بچه ها تجویز می کند. این واکسن برای اغلب بچه ها، مخصوصأ بچه های که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بسیار مفید است. با این حال برای بعضی از بچه ها ممنوع است.

این واکسن برای بچه های که آلرژی شدید به موادی همچون تخم مرغ، جنتامایسین، فرمالدهید دارند، ممکن است خطرناک باشد. اگر فرزندتان به یکی از این مواد حساسیت دارد یا اینکه تب یا عفونت شدید دارد، قبل از تزریق واکسن با پزشک مشورت کنید.

سایت مدآوا فهرستی از پزشکان متخصص کودک سراسر کشور را فراهم آورده است. این فهرست شامل شماره تلفن و آدرس پزشک به تفکیک شهر و استان است. درصورت نیاز می توانید به آن مراجعه کنید.

بهتربن زمان تزریق واکسن آنفولانزا اوخر شهریور و ماه های مهر و آبان است. این واکسن به صورت عضلانی تزریق می شود.

از آنجایی که حدود دو هفته طول می کشد تا واکسن اثر کند. بهتر است که قبل از فصل شیوع بیماری، واکسن تزریق شود. با این حال اگر بنا به هر علتی دیرتر واکسن تزریق شود، اشکالی ندارد.

انواع واکسن آنفولانزا

دو نوع واکسن آنفولانزا برای بچه ها و بزرگسالان موجود است. نوع اول آمپول آنفولانزای سنتی است که به شکل تزریقی است. این واکسن حاوی ویروس زنده نیست و موجب آنفوانزا نمی شود. در حال حاضر در کشور ما انواع تزریقی سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی رایج است.

نوع دوم واکسن آنفولانزا به صورت اسپری دماغی است. این واکسن حاوی ویروس ضعیف شده است و برای افراد غیر باردار، افرادسالم و بچه ها بالای دو سال و بزرگسالان تا 49 سال تجویز می شود.

اغلب واکسن های تزریقی سه ظرفیتی، همچنین واکسن چهارظرفیتی lnfluvac 2019- 2020 شرکت سانوفی پاستور فرانسه در صورتی که از مجاری قانونی وارد کشور شوند برای اطفال بیش از 6 ماه مجاز هستند.

واکسن آنفلوآنزای فصلی چهار ظرفیتی با نام تجاری lnfluvac Tetra 2019- 2020 محصول شرکت Abbott هلند، مجوز استفاده در بچه ها کمتر از سه سال را ندارد.

در نهایت بهتر است قبل از تزریق واکسن آنفولانزا با پزشک متخصص بچه ها مشورت کنید.

عوارض واکسن آنفلوآنزا

واکسن آنفولانزا در بعضی از بچه ها عوارض خفیفی دارد. این عوارض گاهی شامل تب، درد، سرخی ، ورم و سختی محل تزریق، و درد عضلات است. این عوارض معمولأ طی یک تا دو روز برطرف می شود.

البته در موارد نادری ، عوارضی همچون تب بالا، تغییر در هوشیاری، کهیر ، سختی در تنفس و ضربان قلب بالا ممکن است رخ دهد. همانطور که گفتیم این عوارض بسیار نادر هستند. ولی اگر فرزندتان هرکدام از این عوارض را نشان داد، فورأ به پزشک مراجعه کنید.

شرایط نگهداری واکسن آنفلوآنزا چیست؟

واکسن آنفولانزا باید در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد (دمای یخچال)، نگهداری شود. باید مراقب باشید که واکسن یخ نزند.

بهتر است که پس از تهیه واکسن از مراکز مجاز، بلافاصله تزریق شود. در غیر این صورت در هنگام جابجایی کنار یخ خشک قرار دهید و در اولین زمان ممکن به یخچال منتقل شود.

آیا واکسن آنفلوآنزا، موجب پیشگیری از سرماخوردگی نیز می شود؟

بر اساس صحبت های رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو، واکسن آنفولانزا تنها موجب پیشگیری از آنفولانزا می شود.

بنابراین این واکسن نقشی در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد.

آیا واکسن آنفلوآنزا، باعث بیماری آنفلوآنزا می شود؟

واکسن تزریقی آنفولانزا ، حاوی ویروس کشته شده است، و تزریق آن موجب بروز آنفولانزا نمی شود، اما گاهی اوقات ممکن است موجب عوارض خفیفی مانند تورم، تب جزئی و درد بدن شود.

آیا بعد از تزریق واکسن آنفلوآنزا، باز هم امکان ابتلا به آنفلوآنزای فصلی وجود دارد؟

بله. در واقع اثر بخشی واکسن آنفولانزا از سالی به سال دیگر، فرق دارد. هر چه قدر تشابه ویروس های استفاده شده در ساخت واکسن، با ویروس های شیوع یافته در جامعه بیشتر باشد، تأثیر واکسن بیشتر است.

تأثیر واکسن در پیشگیری از آنفولانزا، به عوامل مختلفی از جمله سن و شرایط سلامت فرد بستگی دارد.

منبع: رکنا
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2033

به "سن تزریق واکسن به بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن تزریق واکسن به بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید