خبر جدید در خصوص سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس

به گزارش تایمر سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، میثم فدایی، در خصوص سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت در بورس گفت: تجربه چند سال قبل صندوق های با درآمد ثابت نشان داده آنهایی که در سهام سرمایه گذاری نموده بودند، در بلندمدت توانسته بودند، سودهای بالاتری به مشتریان خود یعنی دارندگان واحدهای سرمایه گذاری بپردازند.

خبر جدید در خصوص سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس

مدیر نظارت بر نهادهای اقتصادی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: طبق قانونی که قبلا وجود داشته، صندوق های با درآمد ثابت، می توانستند در بازار سهام سرمایه گذاری نمایند، اما پارسال به دلیل شرایط بازار صعودی و جو هیجانی بازار سرمایه، سازمان بورس به صندوق های با درآمد ثابت الزام کرد که سهام خود را بفروشند تا قدری از عطش تقاضا در بازار کاسته گردد و آنها نیز اقدام به فروش سهام کردند. البته بخشی از سهام خود را همچنان نگه داشتند.

فدایی گفت: بعد از این که بازار ریزش پیدا کرد و شاخص کل کاهش یافت، بیشتر سهام ارزنده شدند و به قیمت کف رسیدند، بنابراین هیأت مدیره سازمان بورس تصویب کرد، صندوق های با درآمد ثابت می توانند سهام بخرند و اجباری برای فروش سهام آنها وجود ندارد و هر فصل می توانند 3 درصد از پرتفوی خود را سهام بخرند که این مصوبه از زمستان آغاز شد، به گونه ای که در آخر فصل زمستان صندوق های با درآمد ثابت حدود 8 هزار میلیارد تومان سهام خریدند.

وی این را هم گفت: هر صندوق با درآمد ثابت می تواند تا مجموع 15 درصد از پرتفوی صندوق خود را به خرید سهام در بازار اختصاص دهد.

مدیر نظارت بر نهادهای اقتصادی سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه نمود: در حال حاضر تعداد 85 صندوق با درآمد ثابت در بازار سرمایه حضور دارند که تعیینات و آدرس این صندوق ها در سامانه سازمان بورس به نام فیپ ایران وجود دارد و توصیه می گردد، کسانی که تازه وارد به بازار سرمایه هستند و یا دانش کافی و وقت کافی برای رصد بازار را ندارند، به وسیله صندوق های با درآمد ثابت که مورد تأیید سازمان بورس هستند، به صورت غیرمستقیم سرمایه گذاری نمایند.

فدایی در خصوص این که آیا شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت هم می توانند در سهام و یا صندوق های سرمایه گذاری نمایند، گفت: شرکت سرمایه گذاری استانی ابتدا باید طبق مصوبه شورای عالی بورس ابتدا باید مجمع تشکیل دهد. هیأت مدیره انتخاب کند و بعد از آن که پرتفوی نقدی تهیه کردند، می توانند با پرتفوی نقد در اوراق و یا سهام سرمایه گذاری نمایند.

وی اضافه نمود: به کسانی که در بازار سرمایه هستند و یا تازه وارد می شوند توصیه می گردد فعلا تا تعیین شدن شرایط مذاکرات هسته ای و همچنین تعیین شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بهتر است، در صندوق های با درآمد ثابت سرمایه گذاری نمایند، زیرا این صندوق ها به طور میانگین در سال گذشته 20 تا 22 درصد سود به مشتریان خود داده اند که این رقم بالاتر از سود شبکه بانکی است. البته در صندوق های مختلط و صندوق های سرمایه گذاری در سهام بستگی به اوضاع بازار بازدهی متفاوت است به گونه ای که بعضی صندوق ها حتی بازدهی 500 و 600 درصد در سال داشته اند.

مدیر نظارت بر نهادهای اقتصادی سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: به کسانی که دانش و تجربه کافی ندارند، توصیه می گردد، به روش غیرمستقمی و به وسیله صندوق های با درآمد ثابت در بورس سرمایه گذاری نمایند و نشانی این صندوق ها هم در سامانه فیپ ایران به مردم معرفی شده است.

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1578

به "خبر جدید در خصوص سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر جدید در خصوص سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید