خبرنگاران یک مسوول بهداشتی: مردم از سفرهای غیرضرور نوروزی پرهیز نمایند

به گزارش تایمر سرگرمی، مشهد- خبرنگاران- مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سفر کردن احتمال جابه جایی ویروس کرونا را افزایش می دهد و درخواست ما از عموم مردم این است که از سفرهای غیرضرور در ایام عید پرهیز نمایند.

خبرنگاران یک مسوول بهداشتی: مردم از سفرهای غیرضرور نوروزی پرهیز نمایند

دکتر علی اصغر حسنی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: تجربه چند ماهه پس از شیوع ویروس کرونا نشان داده است که پس از هر مناسبتی که به برپایی اجتماعات و دورهمی های بدون رعایت پروتکل های اجتماعی منجر شده، شاهد اوج گیری ابتلای به کرونا بوده ایم، بنابراین در روزهایی که پیش رو داریم، سفرها و جا به جایی افراد، گسترش کرونا را تشدید خواهد نمود و از شهروندان انتظار داریم تا جایی که می توانند از سفرهای غیرضرور خودداری نمایند.

این مسوول ادامه داد: آنچه که بسیار مهم است، خطر ویروس جهش یافته و گسترش آن به وسیله تجمعات است و امکان دارد افراد بدون علائم ناقل به ویروس باشند و به راحتی ویروس را منتقل نمایند.

دکتر حسنی گفت: سفرها تاثیر بسزایی در این موضوع دارد چون بیماری خیلی راحت منتقل می گردد و مسافرت ها می تواند ویروس را به مناطقی ببرد که به ظاهر اصلا ویروسی آنجا نبوده است و این خطرآفرین است.

وی در خصوص تاثیر محدودیت ها و کنترل هایی مثل ارائه تست منفی برای استفاده از هواپیما یا قطار گفت: هر چیزی که توسط ستاد کرونا اعلام شده برای کنترل بیشتر است و اقداماتی چون تایید تست منفی برای سفر، تکمیل نماینده این فرایند است.

وی گفت: در حال حاضر تنها چیزی که از بقیه مسایل مهم تر است بحث سفرها است که مردم تا می توانند از سفر غیر ضروری خودداری نمایند و موضوع دیگر بحث رعایت پروتکل ها است چون اگر یک گروه رعایت کند اما گروه دیگر رعایت نکند خیلی راحت باعث انتشار بیماری می گردد.

رییس اداره سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بازرسان این اداره پارسال بیش از 530 هزار بازدید از محل های کار و اماکن عمومی داشتند که منجر به معرفی 13 هزار و 200 واحد به دستگاه قضایی، 4767 مورد پلمب و صدور 26 هزار و 500 فقره اخطار شد.

دکتر حسنی اضافه کرد: سال گذشته 34 هزار و 67 بازدید مشترک با همکاری مجموعه های مختلف صورت پذیرفت، ضمن اینکه میزان شکایات ثبت شده در سامانه 190 نیز 62 هزار 272 مورد بود که از این میزان 21 هزار و 254 مورد، معادل 35 درصد مجموع شکایات دریافتی، مربوط به موضوع کرونا و عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی بوده است.

رییس اداره سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد:در طول سال 1399 بالغ بر 15 هزار مورد بازدید و گندزدایی از منازل دارای بیمار و فوتی کرونایی داشتیم و این کار به صورت مستمر انجام می گردد تا آسیبی به خانواده بیمار و متوفی کرونایی وارد نگردد.

وی همکاری مردم و رعایت دستورالعمل های بهداشتی را در کاهش میزان ابتلای به کرونا بسیار موثر خواند و گفت: از مرداد سال گذشته که بازدیدهای مشترک از ادارات از 78.2 درصد به 65.9 درصد، رستوران ها از 66.1 درصد به 80.2 درصد، مراکز خدماتی از 67.9 درصد به 65.3 درصد، اصناف از 76.1 درصد به 69.3 درصد، اماکن زیارتی و مساجد از 87.6 درصد به 62.9 درصد و مناطق حاشیه شهر از 68.7 درصد به 79.4 درصد رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1520

به "خبرنگاران یک مسوول بهداشتی: مردم از سفرهای غیرضرور نوروزی پرهیز نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک مسوول بهداشتی: مردم از سفرهای غیرضرور نوروزی پرهیز نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید