حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها

به گزارش تایمر سرگرمی، تهران (پانا) - هیأت وزیران، آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) را مورد تصویب قرار داد.

حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها

به گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، هیأت وزیران آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) را تصویب و به شماره 136159/ ت 55289 ه مورخ 1399/11/25 ابلاغ کرد. از جمله مهمترین مفاد این مصوبه می توان به بهره گیری از امضای الکترونیکی، انجام معاملات و انتشار فراخوان ها بر بستر ستاد و بالطبع حذف کاغذ و رویه های سنتی و موازی و همچنین حذف آگهی روزنامه برای مزایده ها و مناقصه ها اشاره داشت.

بر اساس ماده 13 این تصویب نامه، دستگاه های مشمول سامانه مکلفند با انجام معاملات در بستر این سامانه، از انجام معامله ذیل قوانین، دستورالعمل ها و آئین نامه مرتبط به صورت کاغذی اجتناب نمایند. آنالیز ها نشان می دهد بهره برداری از قابلیت تجهیز اسناد الکترونیکی به امضای الکترونیکی (اسناد پیشنهاد پاکت های ب و ج) برای امور اجرایی و نظارتی و نیز حذف کاغذ و رویه های سنتی و موازی، منجر به حذف حدود یک میلیارد برگ کاغذ و 150 هزار مراجعه حضوری در سال و به تبع آن کاهش مصرف کاغذ و ارزبری مربوط، حذف عملیات چاپ و اسکن مربوط، کاهش حمل و نقل، کاهش مصرف سوخت و پیشگیری از آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست و از همه مهم تر سهولت امور کاربران بخش خصوصی و دولتی خواهد شد.

همچنین، طبق ماده 14 این تصویبنامه، مبنی بر مکفی، معتبر و مورد پذیرش بودن انتشار الکترونیکی فراخوان ها به وسیله سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، باید از انجام آن به صورت کاغذی خودداری گردد و لذا دیگر احتیاجی به درج آگهی روزنامه در روزنامه های کثیرالانتشار نخواهد بود. بر اساس برآوردهای صورت گرفته در معاملات منتشر شده در سامانه و تخمین هزینه های حداقلی دو نوبت چاپ آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار، پیش بینی می گردد حداقل 500 میلیارد تومان در هزینه های دولت جهت چاپ آگهی صرفه جویی صورت پذیرد. همچنین طبق آنالیز های صورت گرفته، حداقل یک هفته در فرآیند زمانی چاپ آگهی مشتمل بر تکمیل فرم درخواست آگهی و تکمیل مدارک آگهی و نیز ارسال درخواست و اخذ تأییدیه و مجوزهای لازم تا درج دو نوبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار صرفه جویی می گردد.

علاوه بر موارد فوق الذکر، این مهم باعث می گردد با قابلیتی که در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت جهت اعلام و انتشار کلیه معاملات مشمول سامانه ایجاد شده است، کاربران بخش خصوصی اعم از مناقصه گران و مزایده گران بدون احتیاج به ثبت نام و صرف هزینه بتوانند کلیه اطلاعات معاملات منتشر شده در سامانه را مشاهده کرده و در سراسر کشور از این اطلاعات بهره مند گردند.

جهت دریافت متن کامل آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، اینجا کلیک نمائید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1475

به "حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید