جشن غدیر را به مساجد بیاوریم

به گزارش تایمر سرگرمی، عید سعید غدیرخم یکی از بزرگ ترین عیدهای شیعیان است که به فرموده بزرگان، بزرگداشت آن برابر است با تبلیغ دین، اصل ولایت و امامت حضرت علی ابن ابیطالب(ع).

جشن غدیر را به مساجد بیاوریم

عید سعید غدیر در ایران اسلامی از دیرباز تاکنون هم از بُعد مذهبی و فرهنگ دینی مورد توجه مردم بوده است، هم از بُعد اجتماعی. اعتقادات مذهبی و باورهای دینی مردم ایران به سادات، همیشه موجب احترام ویژه مردم به این قشر شده است احترامی که ریشه در عشق و علاقه شیعیان به پیامبر اکرم(ص) و منتسبان به ایشان دارد.

در گذشته سادات ریش سفید همیشه حکم کدخداهای محلی را داشته و این صندلی موجب می شد تا بخش قابل توجهی از گره ها و مسائل اهالی محله به دست این افراد باز گردد. در دورانی که محله ها هنوز شکل و شمایل سنتی خود را حفظ نموده بودند، همزمان با عید سعید غدیر خم، دیدار سادات ریش سفید به عنوان معتمدان و بزرگان هر محله از جمله اقداماتی بود که همسایه های آنها در نخستین ساعت های روز عید، در قالب دسته های گروهی با هم انجام می دادند.

دورهمی اهالی محله به بهانه عید دیدنی سادات محلی، فرصتی را فراهم می کرد تا همسایه ها ضمن ادای احترام به سادات از احوال همدیگر آگاه شده و در راستای حل مسائل پیش روی اهالی نیازمند قدم بردارند. برگزاری مراسم گلریزان به نفع نیازمندان محلی از سوی سادات محلی در گود زورخانه های قدیمی یکی از کارهای زیبایی بود که در تهران برگزار می شد.

آداب و رسومی که این روزها کمی در سایه تغییر شکل و شمایل ساختمان ها و فرهنگ اجتماعی جدید غالب بر محله، کمی کمرنگ شده است اما فراموش نشده و می توان در بعضی از کوچه پسکوچه های تهران شاهد آن بود. موضوعی که باید امروز در آستانه فرا رسیدن عید سعید غدیرخم از سوی ائمه جماعات محله به مردم گوشزد گردد و چه خوب است با دعوت از اهالی محله و سادات محلی، بستر برگزاری مراسم عید دیدنی سادات در روز عید غدیر در مساجد با حضور مردم محله برگزار گردد. برگزاری مراسم عید غدیر در مساجد محله با حضور سادات و مردم موجب می گردد تا ضمن ترویج دین و اصل ولایت شاهد تقویت تعاملات اجتماعی مناسب در سایه اجرای این مراسم مذهبی باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 290

به "جشن غدیر را به مساجد بیاوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن غدیر را به مساجد بیاوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید