تاریخچه گنبد طلایی حرم مطهر رضوی، گنبد 900 ساله حرم امام رضا علیه السلام چندبار مرمت شده است؟

به گزارش تایمر سرگرمی، همزمان با شیوع ویروس کرونا و کم شدن سفرها در سطح کشور به نقاط مختلف حرم مطهر رضوی سر زده و قصد داریم به وسیله خواندن سطور مختلف فرشته خیال در آن حریم امن به پرواز درآوریم.

تاریخچه گنبد طلایی حرم مطهر رضوی، گنبد 900 ساله حرم امام رضا علیه السلام چندبار مرمت شده است؟

جهت دریافت خدمات بازسازی مطب با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگار حوزه معارف اسلامی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، فرا رسیدن ایام نوروز برای بسیاری از ایرانیان فرصتی برای مسافرت و گردش را فراهم می نماید. سفرهایی که شمار بالایی از آن به مشهد الرضا علیه السلام منتهی شده و شوق زیارت امام هشتم رنج پیمایش راه طولانی را بر مسافران کم می نماید.

سال جاری اما آخرین عید نوروز قرن چهاردهم هجری شمسی همزمان با شیوع ویروس منحوس کرونا در سراسر جهان و به ویژه ایران شده و همین موضوع سبب ساز قرنطینه خانگی و کاهش چشمگیر مسافرت ها تا نزدیک صفر شده است. بر همین اساس گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران تصمیم دارد هر روز صبح به معرفی گوشه ای از بهشت آستان مقدس رئوف اهل بیت حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف تحیه و ثنا بپردازد و روح مخاطب را بدین وسیله به سمت قبله هفتم روانه کند. با ما در پرونده باز هم زائرتان نیستم از دور سلام همراه باشید، تا در دوازدهمین شماره این پرونده سری بزنیم به گنبد طلایی امام رضا علیه السلام و بیشتر با آن آشنا شویم.

گنبد طلایی بارگاه منور رضوی، از زیباترین جلوه های هنری و مذهبی است که چشمان هر زائر بی قرار را مست خود می نماید. گنبدی که فقط خدا می داند چه چشمانی که در طی تاریخ و قرن های ماضی رو به سمت آن نمناک شده و به عشق بازی و درد و دل با رئوف اهل بیت علیه السلام پرداخته است.

گنبد در چه سالی ساخته شده است؟

این گنبد در اوایل قرن ششم احداث شد و حالا نزدیک به هزار سال سال از عمر شریف آن می گذرد. شرف الدین ابوطاهر قمی، وزیر سلطان سنجر سلجوقی، با مباشرت ابوالقاسم احمد بن علی بن احمد العلوی الحسینی که از نقیبان و بزرگان ناحیۀ طوس بود، ضمن تعمیر روضۀ منوره، به احداث گنبد بر فراز قبه اولیه اقدام کرد و حالا آنچه ما می بینیم این همان گنبدی است که بالغ بر 900 سال از بنای آن می گذرد.

ویژگی های ظاهری و ابعاد گنبد طلایی

گنبد ازنظر ساختمان و ارتفاع، درنهایت زیبایی و هنرمندی طراحی شده است و دو پوشش دارد. پوشش اول گنبد، همان سقف حرم و روضه منوره به حساب می آید که مقعر و مقرنس بوده و به آن قبه گفته می شود. پوشش دوم که بر فراز قبه پایدار شده است، گنبد طلاست.

بین این دو پوشش، سیزده متر فضای خالی وجود دارد. ارتفاع گنبد طلا از کف روضۀ منوره 31متر، محیط دور گنبد 42/10 متر و ارتفاع آن از اول طلاکاری تا تیزۀ گنبد 16/10 متر است.

گنبد و حوادث ناگوار

پس از طلاکاری گنبد در زمان شاه طهماسب، چند رخداد متوجه آن شد: در فتنۀ ازبک ها در سال 997 هجری قمری، عبدالمؤمن خان ازبک، ضمن تاراج نفایس آستان قدس رضوی، به طلاهای گنبد نیز دستبرد زد؛ تا اینکه شاه عباس طی سفری که با پای پیاده از اصفهان به مشهد آمد، در حوالی سال های 1010 تا 1016 قمری، به مرمت و تزیین مجدد گنبد باخشتهای طلا اقدام کرد.

این ماجرا را علیرضا عباسی، خطاط معروف عصر صفوی، در کتیبۀ دور گنبد، با خط بسیار زیبای ثلث نوشته است که متن آن در کتاب شریف مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی آمده است. کار معماری و کاشی کاری گنبد را هم کمال الدین یزدی برعهده داشته است.

حادثه بعدی گنبد و مرمتی که در پی آن رخ داد مربوط به بعد از زلزلۀ 1084 قمری مشهد است. در زمان شاه سلیمان صفوی گنبد دوباره تعمیر شد و پس از دو سال یعنی در سال 1086 قمری کار طلاکاری آن به خاتمه رسید.

این واقعه، در یکی از چهار ترنج اطراف گنبد، با خط زیبای محمدرضا امامی اصفهانی درج شده است.

واقعه دیگری که باعث آسیب به گنبد شد به سال 1291 شمسی بر می شود. روس های تزار، مسجد گوهرشاد و نیز گنبد طلا را به توپ 95 بستند. تا اینکه گنبد برای چندمین بار، در عصر پهلوی مرمت شد.

دست آخر و پس از پیروزی انقلاب اسلامی خشت های قدیمی که به علت ضخامت کم و گذشت زمان و تأثیر حوادث طبیعی، ساییده و بدنما شده بودند، در 1358 شمسی برچیده شدند و خشت هایی از ورقه های مسی با روکش طلا و با ضخامتی چهار برابر قبل، با روش الکترولیت جانشین آنها شدند.

انتهای پیغام/4139/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 889

به "تاریخچه گنبد طلایی حرم مطهر رضوی، گنبد 900 ساله حرم امام رضا علیه السلام چندبار مرمت شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه گنبد طلایی حرم مطهر رضوی، گنبد 900 ساله حرم امام رضا علیه السلام چندبار مرمت شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید