تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون

به گزارش تایمر سرگرمی، آیا تا به حال به تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون فکر کرده اید؟! برای تهیه سالاد، برشته کردن و پختن غذاهای خود از کدام روغن استفاده می کنید؟ گزینه های زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها به عنوان یک روغن سالم در تهیه غذاهای مختلف استفاده کنید. 2 نمونه از بهترین روغن ها، روغن زیتون و روغن آووکادو هستند. اگر دوست دارید تفاوت های این 2 روغن را بدانید، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون

تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون؛ کدام یک بهتر است؟!

2 نمونه از سالم ترین روغن ها برای پخت غذا و تهیه سالاد، روغن آووکادو و روغن زیتون هستند. بارزترین تفاوت این دو که در نگاه اول توجه بیشتر افراد را به خود جلب می کند، تفاوت در طعم آن هاست. این که کدام یک از این دو روغن بهتری هستند، بستگی به شما و هدف شما از استفاده از روغن دارد. در ادامه برای روشن شدن بهتر تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون، هر یک را با جزئیات معرفی خواهیم کرد.

روغن زیتون و ویژگی های آن

روغن زیتون یکی از پرمصرف ترین روغن ها برای پخت و پز است که امروزه بیش از گذشته جای خود را در سفره های ایرانی ها پیدا کرده است. روغن زیتون از زیتون فشرده ساخته می شود. زیتون میوه کوچکی است که از درخت بومی منطقه مدیترانه به دست می آید و یکی از اجزای اصلی رژیم غذایی مدیترانه ایست. از این روغن برای تهیه سالاد، پختن گوشت، پخت سبزیجات و در برخی موارد پخت وپز استفاده می شود. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون حاوی این موارد است:

 • کالری: 120
 • پروتئین: 0g
 • کربوهیدرات: 0g
 • فیبر: 0g
 • شکر: 0g
 • چربی: 14g
 • چربی تک غیراشباع: 10g
 • چربی غیراشباع چندگانه: 8g
 • چربی اشباع شده: 2g
 • کلسترول: 0mg
 • سدیم: 0mg

روغن آووکادو و ویژگی های آن

روغن آووکادو از آووکادو، یک میوه هسته دار بومی مکزیک و آمریکای مرکزی به دست می آید. یک قاشق غذاخوری روغن آووکادو حاوی موارد ذیل است:

 • کالری: 124
 • پروتئین: 0g
 • کربوهیدرات: 0g
 • فیبر: 0g
 • شکر: 0g
 • چربی: 14g
 • چربی تک غیراشباع: 10g
 • چربی غیراشباع چندگانه: 2g
 • چربی اشباع شده: 2g
 • کلسترول: 0mg
 • سدیم: 1mg

شباهت های روغن آووکادو و روغن زیتون در چیست؟

همان طور که اطلاعات تغذیه ای ارائه شده در بخش های قبلی نشان می دهد، این 2 روغن از نظر ارزش غذایی بسیار به هم نزدیک هستند. یکی از متخصصان تغذیه در مرکز پزشکی رونالد ریگان UCLA می گوید که این 2 روغن به جز محتوای ویتامین E در بقیه موارد تفاوت چندانی ندارند.

 • نتایج یکی از مطالعات نشان داد که یک قاشق غذاخوری از روغن زیتون، قادر است 33% از نیاز روزانه بدن به ویتامین E را تأمین کند. این در حالی است که یک قاشق غذاخوری روغن آووکادو 23% از نیاز روزانه به ویتامین E را تأمین می کند. هر 2 منبع خوبی هستند، اما از نظر ویتامین E روغن زیتون اندکی برتری دارد.
 • از نظر دیگر موارد 2 روغن بسیار به هم شبیه هستند. هانسک (متخصص تغذیه در مرکز پزشکی رونالد ریگان UCLA) می گوید: نسبت اسید اولئیک و سایر اجزای اسید چرب در هر 2 روغن یکسان است. اسیدهای چرب واحدهای تشکیل دهنده چربی در غذا و بدن هستند. در صورت مقایسه فرم های پرس سرد با فرم های بیشتر پردازش شده تفاوت های جزئی دیگری نیز یافت می شوند.
 • این 2 روغن به یک میزان منابع عالی چربی های تک غیراشباع (خوب) و پلی فنول های آنتی اکسیدانی هستند. رژیم های غذایی که در آن ها چربی های غیراشباع تک به فراوانی یافت می شوند (مانند رژیم غذایی مدیترانه ای)، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خون را کاهش و کلسترول خوب را افزایش می دهند. چربی های خوب برای سلامت هورمون ها، سلامت مفاصل و حفظ پوست در شرایط مناسب ضروری هستند.
 • روغن زیتون و روغن آووکادو هر 2 حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که بدن را در مبارزه با رادیکال های آزاد یاری داده و موجب کاهش التهاب می شوند.
 • از آنجا که تعیینات غذایی این 2 روغن به هم شبیه است، ارزش تغذیه ای و خواص آن ها نیز به هم شباهت بسیار دارد.
 • سلامت قلب: هر 2 روغن حاوی محتوای بالایی از اولئیک اسید هستند. اولئیک اسید نوعی چربی تک غیراشباع است که نقش حمایت کنندگی آن از سلامت قلب به اثبات رسیده است. این اسید در کاهش فشار خون و کاهش التهاب کل بدن تأثیرگذار است.
 • کاهش سطح کلسترول: وقتی چربی اشباع شده با چربی تک غیراشباع جایگزین شود، سطح کلسترول معمولاً بهبود پیدا می کند.
 • بهبود شرایط پوست و بینایی: هر 2 روغن میزان زیادی آنتی اکسیدان در ترکیبات خود دارند، مخصوصاً ویتامین E، که به عنوان محافظی در سلامت چشم و پوست عمل می کند.

مطلب پیشنهادی:کاشت آووکادو در باغچه

تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون از نظر مزه

تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون از نظر مزه نیز قابل توجه است. روغن آووکادو روغنی با طعم خنثی است. اگر می خواهید غذایی که می پزید، صرفاً طعم همان غذا را داشته باشد، روغن آووکادو انتخاب خوبی است. روغن زیتون (مخصوصاً اگر از نوع بکر و تصفیه نشده باشد) کمی مزه غذا را عوض خواهد کرد.

مزه خنثی روغن آووکادو آن را برای استفاده در طیف متنوعی از غذاها از جمله نان، شیرینی و … مناسب تر می کند. از طرف دیگر روغن زیتون طعمی قوی دارد که ممکن است هر کسی آن را دوست نداشته باشد! اگرچه افراد زیادی از مزه زیتون در غذا لذت می برند، برخی افراد از تغییر بو و مزه غذا از طریق روغن زیتون گله دارند.

به علاوه روغن زیتون می تواند در برخی دستورالعمل های غذایی اختلال ایجاد کند. وجود آنتی اکسیدان قوی پلی فنول به نام اولئوکانتال در روغن زیتون طعم ویژه ای به آن می دهد. این طعم در روغن زیتون های بکر و با کیفیت بالا بیشتر مشاهده می شود. روغن آووکادو همه کاره تر است و نسبت به روغن زیتون کاربرد گسترده تری دارد.

روغن زیتون به خوبی با غذاهای حاوی سیر، آبلیمو و گیاهان موجود در رژیم غذایی مدیترانه ای مانند پونه کوهی، جعفری و آویشن جفت می شود. روغن آووکادو به دلیل طعم خنثی در بیشتر غذاهای بومی قابلیت استفاده دارد.

تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون از نظر نقطه جوش

روغن آووکادو نقطه جوش بالاتری نسبت به روغن زیتون دارد؛ بدین معنی که قبل از تجزیه و انتشار قادر است دمای بالاتری را تحمل کند. در نتیجه برای غذاهایی که به پختن یا تفت دادن بیشتر نیاز دارند، مناسب تر است. این یک تمایز مهم است؛ زیرا کاربردهای این 2 روغن را تعیین می کند.

روغن زیتون برای سرخ کردن مناسب نیست. بهتر است از روغن زیتون در تهیه سالاد و پخت و پز در دمای پایین تا میانه استفاده کرد. تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون از نظر نقطه جوش، کاربرد آن ها را متفاوت می کند. روغن زیتون در دمای بالا از چربی تک غیراشباع (چربی خوب) به چربی ترانس (چربی بسیار بد) تبدیل می شود.

همچنین روغن آووکادو در دمای بالا نیز پایدار می ماند و ترکیبات خود را تغییر نمی دهد. بنابراین می توان از آن برای سرخ کردن و پخت وپز در دمای بالا نیز استفاده کرد.

تفاوت روغن زیتون و روغن آووکادو از نظر قیمت

این 2 روغن از نظر قیمت تفاوت چندانی با هم ندارند. در واقع قیمت آن ها بیش از این که به نوع روغن بستگی داشته باشد، به میزان تصفیه و فرایندهایی که روی آن ها در زمان تهیه صورت می گیرد، بستگی دارد. می توان روغن های زیتون یا آووکادویی با قیمت فوق العاده گران پیدا کرد که به صورت سرد فشرده شده و به سختی لمس می شوند.

نسخه های ارزان تر از آن ها نیز در دسترس هستند. به طور کلی روغن آووکادو حدود 50% قیمت بالاتری نسبت به روغن زیتون با همان کیفیت و همان میزان پردازش دارد. بنابراین این طور نتیجه گرفته می شود که روغن آووکادو قیمت بالاتری نسبت به روغن زیتون دارد. هزینه واقعاً به کیفیت روغن بستگی دارد.

روغن های ارزان قیمت خیلی راحت در دسترس هستند، اما فواید این 2 روغن ارزش هزینه کردن برای خرید انواع با کیفیت و گران قیمت تر آن ها را دارد.

مطلب پیشنهادی:بهترین روغن های بعد از اپیلاسیون

روغن آووکادو و روغن زیتون به چه میزان باید استفاده شوند؟

این 2 روغن هر دو جزء روغن های سالم و با ارزش غذایی بالا به حساب می آیند و در دمای اتاق مایع هستند؛ بنابراین باید به میزان کم استفاده شوند. البته برخی متخصصان معتقدند ما اصلاً نیازی به مصرف روغن به این شکل در رژیم غذایی نداریم!

در واقع پیروی از رژیم غذایی سالم که حاوی مقادیر مناسبی از غذاهای کامل مانند انواع آجیل، دانه ها، آووکادو، زیتون و … باشد، چربی موردنیاز بدن را تأمین خواهد کرد. با این وجود ما برای پخت وپز، تهیه غذاهای سرخ کردنی و … ناچار به استفاده از روغن ها هستیم و چه بهتر که نمونه های سالم آن ها را انتخاب کنیم.

روغن آووکادو یا روغن زیتون؟

هر 2 روغن انتخاب های خوبی برای افزودن به رژیم غذایی هستند و مطمئناً از روغن های سرخ کردنی موجود در بازار گزینه های بهتری خواهند بود. از روغن های گیاهی مانند ذرت، سویا یا کانولا که باعث ایجاد التهاب در بدن می شوند، دوری کنید. بسیاری از افراد با حذف روغن های گیاهی و افزودن روغن هایی مانند زیتون و آووکادو به رژیم غذایی خود، بهبود چشمگیری در شرایط سلامتی خود مشاهده می کنند.

این به خاطر اضافه شدن مقادیر زیادی از چربی تک غیراشباع (چربی خوب) به رژیم غذایی است. نتایج در برخی موارد کاملاً قابل توجه است. به عنوان مثال بسیاری از زنانی که از اختلالات و دردهای قاعدگی رنج می بردند، گزارش داده اند که با حذف روغن های گیاهی و اضافه کردن روغن های زیتون و آووکادو در رژیم غذایی خود، دردهای آن ها از بین رفته است

سایر بیماران مبتلا به بیماری خودایمنی گزارش داده اند که علائم آن ها با مصرف این روغن ها بهبود یافته و نشانگرهای خونی التهاب و سطح آنتی بادی در بدنشان کاهش یافته است. در واقع این جمله که شما همان چیزی هستید که می خورید صحت دارد! واقعاً قابل توجه است که غذا در بدن باعث بهبود و معکوس کردن بیماری می شود.

یکی از پزشکان معتقد است که از غذا به عنوان دارو برای بهبودی و معکوس کردن بسیاری از بیماری های رایج استفاده می کند.

جمع بندی

در این مطلب به بیان تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون از جنبه های مختلف پرداختیم. با وجود فواید زیاد روغن های آووکادو و زیتون برای سلامتی، کیفیت تهیه آن ها نیز بسیار اهمیت دارد. اگر فرایند تصفیه روغن در شرایط مناسبی انجام نشده باشد، بسیاری از مواد مغذی و آنتی اکسیدان های آن ها از بین می رود. ترجیحاً روغن هایی را خریداری کنید که در بطری هایی به رنگ تیره فروخته می شوند. معمولاً کم ترین تصفیه روی روغن های فوق بکر و پرس سرد اجرا شده است؛ در نتیجه بهترین و سالم ترین گزینه برای انتخاب هستند.

منبع: آچاره
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2097

به "تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت روغن آووکادو و روغن زیتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید