تصمیمات بایدن نمادین است ، لزوم اقدامات اجرایی برای لغو تحریم ها

به گزارش تایمر سرگرمی، رئیس بخش ایران شورای آتلانتیک آمریکا معتقد است که اقدامات شعارگونه و نمادین دولت جدید ایالات متحده موجب شده تا وعده های جو بایدن در قبال ایران محقق نشوند.

تصمیمات بایدن نمادین است ، لزوم اقدامات اجرایی برای لغو تحریم ها

به گزارش خبرنگاران از مهر، بیش از دو ماه از شروع به کار دولت جدید آمریکا گذشته و به رغم آنکه جو بایدن در زمان رقابت های انتخاباتی وعده های زیادی در مورد تغییر رویه دولت خود و دوری جستن از سیاست های ترامپ را داده بود، اما در دو ماه گذشته چنین تغییری از سوی کاخ سفید مشاهده نشده است.

یکی از وعده های داده شده از سوی بایدن در مورد بازگشت به برجام و لغو تحریم های ایران بوده، اما تا کنون این امر محقق نشده و دولت آمریکا همانند همواره با بهانه جویی اعلام می نماید که در ابتدا ایران باید به تعهدات خود در برجام عمل کند.

نکته ای که دولت جدید آمریکا به هیچ وجه به آن اشاره نمی نماید این است که در ابتدا این واشنگتن بود که با بدعهدی از عمل به تعهدات خود سرباز زده و با مشکل آفرینی مانع تحقق اهداف برجام شده است.

در همین رابطه در آخرین مورد از فرافکنی های مقامات آمریکایی، رابرت اقتصادی نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران طی سخنانی بار دیگر بر ادعای مقام های آمریکایی در مورد کوشش های دولت بایدن برای بازگشت به برجام و توافق هسته ای با ایران تاکید نمود و گفت: برجام نشان داده که یک توافق شکننده و ضعیف است و ما معتقدیم که (این توافق) می تواند با یک توافق تکمیلی (بعدی) تقویت گردد.

این در حالیست که اقتصادی در بخش دیگری از سخنان خود بدون توجه به عدم قبول پیش شرط برای مذاکرات از سوی تهران، بار دیگر بر لزوم بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود به عنوان پیش شرط واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران تاکید نموده و گفت: آمریکا در صورت بازگشت ایران (به تعهدات برجامی) آمادگی دارد که فوراً به این توافق بازگردد.

وی همچنین در مورد نظر دولت آمریکا در مورد شرایط توافق جدید با ایران گفت: ما خواهان توافقی هستیم که به نفع هر دو طرف و همچنین کشورهای منطقه باشد و چنین توافقی پایدارتر خواهد بود.

در همین رابطه برای تحلیل بهتر رفتار دولت جو بایدن، با باربارا اسلاوین رئیس بخش ایران شورای آتلانتیک آمریکا، به تبادل نظر نشستیم.

اسلاوین در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود آنکه دولت بایدن اعلام نموده قصد احیای برجام را دارد اما تا کنون اقدامی عملی در این رابطه انجام نداده، گفت: برای شروع مذاکرات، ایران خواهان لغو تحریم های خود است اما خودداری آمریکا از این کار موجب شده تا تهران با خواسته اتحادیه اروپا برای برگزاری نشستی جهت آنالیز راه های ممکن برای برداشتن گام های متقابل جهت احیای برجام موافقت نکند.

به گفته اسلاوین، دولت بایدن در مورد احیای برجام، فقط اقدامات سمبلیک انجام داده و همین امر موجب شده تا اتفاق مثبتی در این رابطه رخ ندهد.

رئیس بخش ایران شورای آتلانتیک آمریکا، در مورد اینکه چرا دولت بایدن برطرف تحریم های ایران را به تأخیر می اندازد نیز گفت: دولت بایدن نمی خواهد کنگره بویژه سنا را که هم اکنون کاملاً دو قطبی شده از خود دور کند و این در حالی است که وی افرادی را که دارای سابقه کار در دولت اوباما و در مورد برجام هستند، تائید می نماید.

این کارشناس آمریکایی در ادامه اضافه کرد: ما خواهان آن هستیم که دولت بایدن اقدامات بیشتری را در مورد لغو تحریم های ایران انجام دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1526

به "تصمیمات بایدن نمادین است ، لزوم اقدامات اجرایی برای لغو تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیمات بایدن نمادین است ، لزوم اقدامات اجرایی برای لغو تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید