ترامپ اجرای تعرفه واردات خودرو را به 6 ماه بعد موکول کرد

به گزارش تایمر سرگرمی، تهران-خبرنگاران- دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کوشش برای فشار بر اروپا و ژاپن جهت کسب امتیازات تجاری بیشتر، اعمال تعرفه واردات خودرو را به 6 ماه بعد موکول کرد.

ترامپ اجرای تعرفه واردات خودرو را به 6 ماه بعد موکول کرد

خبرگزاری فرانسه در این باره روز آدینه نوشت: این تصمیم تاخیری موقت در اتفاقی است که می توانست یک تنش بزرگ در جنگ های تجاری ترامپ در چند جبهه با اروپا و ژاپن باشد.

تهدید ترامپ مانعی بزرگ در مقابل فعالیت مالی دنیا است که اختلالات گسترده ای را ایجاد می نماید. سالانه صدها میلیارد دلار صرف فراوری، انتقال و فروش خودرو در دنیا می گردد.

ترامپ به رابرت لایتیزر نماینده تجاری آمریکا دستور داده در مدت 180 روز وی را از نتایج مذاکرات با اتحادیه اروپا، ژاپن و هر کشور دیگری که این مقام آمریکایی برای مذاکره مناسب ارزیابی می نماید، آگاه کند.

اقدام ترامپ تهدید اعمال تعرفه ها را فعلا منتفی نموده است اما کشورهای اروپایی همچنان از اقدام سال گذشته آمریکا در اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از این کشورها عصبانی هستند.

تصمیم اخیر ترامپ با این حال آتش بس اعلام شده با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا را حفظ کرد. دو طرف پیش تر توافق نموده بودند دست از اقدامات خصومت آمیز تجاری بردارند و به کوشش ها در زمینه حل اختلافات در این حوزه ادامه دهند.

اتحادیه اروپا تاکنون در واکنش به تعرفه فلزات، بعضی از صادرات آمریکا از جمله موتورسیکلت،آب پرتقال و شلوار جین را مشمول تعرفه های این اتحادیه نموده است.

سیسیلیا مالمستروم کمیسیونر تجاری اروپا در پیغامی توئیتری تایید نموده که آمریکا اعمال تعرفه خودرو را به 180 روز دیگر موکول نموده است.

وی تایید کرد که اتحادیه اروپا خود را برای انجام مذاکره در زمینه یک توافق تجاری محدود از جمله در زمینه خودرو آماده می نماید.

بعضی از منابع تجاری این هفته در گفت وگو با رسانه ها تایید نموده بودند که ترامپ به طور موقت اعمال تعرفه خودرو را متوقف خواهد نمود؛ موضوعی که رضایت بازارهای این صنعت را که نگران تبعات مالی شدید اقدام احتمالی ترامپ بودند، به دنبال خواهد داشت.

ترامپ در پیغام روز آدینه خود گفت، صنعت خودروی آمریکا به دلیل رقابت خارجی غیرعادلانه روندی نزولی را طی می نماید.

ویلبر راس وزیر بازرگانی در گزارشی نتیجه گرفت که کاهش سهم آمریکا در بازار خودرو روند تحقیقات، توسعه و فراوری را که همگی مسائلی مهم برای امنیت ملی کشور محسوب می شوند، به خطر می اندازد.

ترامپ با اشاره به این نتیجه گیری گزارش وزیر بازرگانی، به افزایش دوبرابری واردات آمریکا در 34 سال گذشته اشاره و اروپا و ژاپن را به ایجاد موانعی مهم در پذیرش صادرات آمریکا در مقابل چنین وارداتی، متهم کرد. ترامپ گفت درست در همین دوره زمانی، سهم بازار داخلی فراوریات آمریکایی از 67 درصد فقط به 22 درصد رسید.

وی اضافه نمود: با توجه به مجموعه ای از چنین عواملی، شرایط رقابت در داخل باید با کاهش واردات تقویت گردد.

بسیاری از خودروسازان آمریکایی هشدار داده اند که جنگ جدید بر سر تعرفه ها توانایی آنها را برای صادرات محصولات ساخت آمریکا در سطح بین المللی به خطر خواهد انداخت و این عامل به خطر انداختن شغل آنها خواهد بود.

اقدامات تجاری ترامپ در سیاست خارجی همچنین شامل توافق بر سر پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی(نفتا) بوده است. آمریکا و کانادا مهر ماه گذشته پس از شش ماه درباره بازنگری در این پیمان توافق کردند. این پیمان حدود 25 سال پیش منعقد اما ترامپ آن را به ضرر منافع آمریکا می دانست و خواهان خروج از آن بود.

ترامپ بارها تهدید نموده بود که اگر اصلاحات در این پیمان صورت نگیرد از آن خرج می گردد و تعرفه هایی را بر واردات دو طرف اعمال خواهد نمود.

اروپام**9158**2040

منبع: ایرنا
انتشار: 1 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 187

به "ترامپ اجرای تعرفه واردات خودرو را به 6 ماه بعد موکول کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ اجرای تعرفه واردات خودرو را به 6 ماه بعد موکول کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید