تورهای چین: تخفیف 30 هزار میلیاردی ایران به چین ، ایران روی هر بشکه نفت چقدر تخفیف می دهد؟

به گزارش تایمر سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، رویترز در گزارشی اعلام نموده بود که چین در سه ماه اخیر، روزانه به طور میانه بیش از نیم میلیون بشکه نفت از ایران خریده است. یعنی حدود 15 میلیون بشکه نفت در ماه. نکته مهم ولی این است که ایران مجبور است برای فروش نفت خود به چین تخفیف بدهد. اما چقدر؟

تورهای چین: تخفیف 30 هزار میلیاردی ایران به چین ، ایران روی هر بشکه نفت چقدر تخفیف می دهد؟

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

معامله گران چینی به رویترز گفته اند نفت ایران حدود 6 یا 7 دلار مقرون به صرفه تر از نفت خاورمیانه است و به جز این، ایران حدود 5 یا 6 دلار تخفیفِ نفتی به مشتریانش می دهد.

این یعنی ایران ماهانه 90 میلیون دلار به چین تخفیف می دهد تا این کشور نفت ایران را بخرد. با دلار 28 هزار تومانی، تخفیف نفتی ایران ماهانه دو هزار و 500 میلیارد تومان است.

رویترز اعلام نموده که ایران در سه ماه گذشته، روزانه بیش از نیم میلیون بشکه نفت به چین داده است. اگر این فرایند در کل سال ادامه پیدا کند، ایران سالانه 30 هزار میلیارد تومان به چین تخفیف می دهد تا این کشور مشتری نفتی ایران باقی بماند.

ایران مجبور به تخفیف نفتی است؟

حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان قیر و فرآورده های نفتی تخفیف نفتی ایران به چین را تایید می نماید و می گوید: ایران مجبور است به مشتریانش تخفیف نفتی بدهد.

به نظر می رسد تحریم های آمریکا چنان سفت و سخت است که کشورها حاضر نیستند ریسک تجارت با ایران را به جان بخرند. حسینی شرح می دهد: با توجه به وجود تحریم ها، ایران مجبور است تخفیف هایی اعمال کند تا خرید نفت از ایران برای مشتریان مجذوب کننده بماند و خریداران هم حاضر شوند ریسک تحریم ها را بپذیرند.

اما نکته جالب تر اینکه به گزارش رویترز، نفت ایران به نام نفت عمان، عمارت متحده و مالزی به چین صادر می گردد.

به عبارتی ایران به خاطر دور زدن تحریم و فروش بیشتر نفت، هم به ازای هر بشکه، حدود 5 تا 6 دلار تخفیف می دهد.

اما آیا ایران تنها به چین تخفیف نفتی می دهد؟

حسینی می گوید: این تخفیف تنها مختص به چین نیست و به همه خریداران داده می گردد. اکنون کشورهای دیگر مانند ونزوئلا، نیجریه و لیبی نیز نفت خود را با تخفیف به فروش می رسانند. پس ایران ناچار است نفتش را با تخفیف های زیاد نفتی بفروشد تا مشتریان اندک خود را نگه دارد.

؟منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1875

به "تورهای چین: تخفیف 30 هزار میلیاردی ایران به چین ، ایران روی هر بشکه نفت چقدر تخفیف می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای چین: تخفیف 30 هزار میلیاردی ایران به چین ، ایران روی هر بشکه نفت چقدر تخفیف می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید