بریگزیت؛ لندن به ترک مذاکرات با اتحادیه اروپا تهدید کرد

به گزارش تایمر سرگرمی، بریتانیا امروز (پنجشنبه) اتحادیه اروپا را تهدید به ترک مذاکرات تجاری از ماه ژوئن کرد.

بریگزیت؛ لندن به ترک مذاکرات با اتحادیه اروپا تهدید کرد

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرانسوی لو فیگارو، بریتانیا به دلیل نبودن چشم انداز جدی برای رسیدن به توافق در روابط پسا بریگزیت با اتحادیه اروپا، این اتحادیه را تهدید به ترک مذاکراتی کرد که می بایست تا آخر سال میلادی کنونی به طول بیانجامد.

دولت بریتانیا در دستور کار مذاکره خود با اتحادیه اروپا، امیدوار است که تا ماه ژوئن خطوط اصلی یک توافق ترسیم شوند. اگر چنین نگردد، دولت لندن تصمیم خواهد گرفت که آیا از مذاکرات دور گردد و تمرکزش را بر روی مقدمات خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق در 31 دسامبر بگذارد.

دولت بریتانیا قرار است امروز اهداف و انتظارات خود از مذاکرات تجاری پسا بریگزیت با اتحادیه اروپا را اعلام کند.

دو روز پیش، وزرای بازرگانی 27 کشور عضو اتحادیه اروپا موافقتنامۀ مذاکره اروپا با بریتانیا را تصویب کردند و اکنون نوبت رهبران بریتانیاست تا اولویت های خود را برای گفت وگوهای تجاری پسابریگزیت با اتحادیه اروپا که قرار است روز دوشنبه شروع گردد، آشکار نمایند.

بریتانیا روز 31 ژانویه به طور رسمی اتحادیه اروپا را ترک کرد. اما طبق توافق بریگزیت، بریتانیا تا خاتمه سال 2020 میلادی همچنان تابع مقررات تجاری اروپاست. بریتانیا تا آن موقع همچنان بخشی از بازار مشترک اتحادیه اروپا محسوب شده و تجارت آزاد کالا، خدمات و انتقال آزاد نیروی کار و سرمایه میان این کشور و اتحادیه اروپا برقرار خواهد بود. این دوران گذار موقت که اینک 10 ماه از آن باقی مانده، شرایط انتقالی خوانده می گردد.

کارشناسان اروپا از هم اکنون در خصوص گفت وگوهای روز دوشنبه نظر بدبینانه ای دارند.

یکی از مسایلی که به بدبینی ها دامن می زند خواست مقام های بروکسل است که می گویند بریتانیا باید حتی پس از دوران گذار نیز بعضی از مقررات مالی اتحادیه از جمله در زمینه حمایت های دولتی، محیط زیست و مالیات را رعایت کند. آن ها البته می گویند که در عوض این پایبندی بریتانیا به مقررات شان، به این کشور اجازه خواهند داد تا به همکاری های مالی گسترده و دسترسی به بازار واحد اروپا ادامه دهد.

27 کشور اروپایی بیم آن را دارند که اقتصاد بریتانیا با بریدن مطلق از اتحادیه، سبب ایجاد رقابت تجاری ناعادلانه گردد. اما بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا ادامۀ پیروی از مقررات اروپا را برنمی تابد و می گوید که هدف بریگزیت دقیقاً تضمین استقلال مالی و سیاسی بریتانیاست.

یکی دیگر از موارد جدی اختلاف موجود، مسئله حساس ماهیگیری است.

اتحادیه اروپا می خواهد که دسترسی متقابل به آب های سرزمینی اروپا و بریتانیا برای هر دو طرف حفظ گردد. با آنکه اتحادیه اروپا امضای توافق مشارکت تجاری با بریتانیا را منوط به امضای توافقنامه شیلات نموده است، اما لندن به این خواسته تن نمی دهد.

اتحادیه اروپا برای مذاکرات توافق تجاری با بریتانیا آماده می گردد

بوریس جانسون بارها گفته است که می خواهد روابط تجاری کشورش با اتحادیه اروپا را در حد روابطش با کانادا پایین بیاورد تا سیاست استقلال مالی مد نظرش را پیش ببرد. اما برای بروکسل، حفظ پیوند با بریتانیا به عنوان کشوری که در همسایگی است و به مدت حدود 5 دهه با آن روابط تجاری نزدیک داشته است، امری حیاتی محسوب می گردد.

دو طرف گفته اند که در صورت دست نیافتن به توافق تجاری هر چقدر هم که شرایط فاجعه بار باشد، برای رویارویی با پیامدهای مالی آن آمادگی دارند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 820

به "بریگزیت؛ لندن به ترک مذاکرات با اتحادیه اروپا تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بریگزیت؛ لندن به ترک مذاکرات با اتحادیه اروپا تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید