برای بازگشت بورس حمایت دولت الزامی است

به گزارش تایمر سرگرمی، کافی است اعتماد مردم را دوباره به این بازار جلب کنیم تا این تصور که بورس، قتلگاه سرمایه های مردم است، از بین برود و بازار فرایند مثبتی در پیش بگیرد.

برای بازگشت بورس حمایت دولت الزامی است

به گزارش خبرنگاران به نقل بورس نیوز ، بورس تهران امروز کمی سبز شده و شاخص کل رشد داشته؛ اما هنوز هم بیشتر سهامداران در فاز زیان هستند و تا برگشت به قیمت های تیز و مرداد، فاصله بسیاری هست.

علی دهدشتی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پارند در گفتگویی در این خصوص بیان نمود: رشد بازار سرمایه، بدون حمایت دولت اصلا امکانپذیر نبود و اگر دولت مداخله ای در فرایند بورس نداشت، رشد 400 درصدی شاخص بورس در چند ماه دور از تصور بود. اما سوال این است که اگر دولت در آن مقطع توانست با حمایت خود، سبب رشد بازار سرمایه شود، چرا حالا هیچ حمایتی نمی کند؟

وی اضافه کرد: دولت در دوران رشد بازار سرمایه، به 3 روش از این بازار حمایت کرد. مدل اول، حمایت های روانی بود و تمام مسوولان مالی کشور در مصاحبه های خود، مردم را به سرمایه گذاری در بورس تشویق می کردند. مدل دوم، تحریک تقاضای سهام بود و سومین مدل حمایت دولت، دستکاری سود شرکت ها و صنایع بورسی بود و با روش های مختلفی از جمله صدور مجوز افزایش نرخ محصول، کاهش نرخ خوراک و... زمینه افزایش سودآوری شرکت ها را فراهم می کرد تا سرمایه گذاران رغبت بیشتری برای ورود به بازار داشته باشند. اما حالا، مدل های حمایتی دولت کاملا معکوس شده و در مصاحبه های مسوولان، مرتبا ذکر می شود که نوسان و ریزش جزو ذات بازار سرمایه است و باید نگاه بلندمدت به بورس داشت و... از سوی دیگر، هیچ تقاضایی از سمت دولت در بازار سرمایه مشاهده نمی شود. شاید بتوان پذیرفت که دولت در حال حاضر امکان اجرای مدل سوم حمایتی خود (افزایش نرخ محصول صنایع بورسی و...) را ندارد؛ ولی حداقل سیاست گذاران می توانستند به لحاظ روانی از این بازار حمایت کنند؛ اقدامی که متاسفانه در رفتار دولتمردان مشاهده نمی شود. در ماه های قبل در مصاحبه های مسوولان و سیاست گذاران مالی، بارها و و بارها گفته شد که بازار سرمایه، بازاری بسیار کم ریسک است و... (که البته معتقدم این صحبت ها اساسا نادرست بود)؛ اما حالا هیچ اظهار نظر مثبتی صورت نمی گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه شرح داد: من هم معتقدم بازار سرمایه باید راستا خود را طی کند و در فرایند این بازار، دستکاری صورت نگیرد؛ اما در شرایطی که رشد این بازار، طبیعی نبود و با مداخله دولت انجام شد و رشد 400 درصدی داشت؛ نمی توان انتظار داشت در منفی ها مداخله ای صورت نگیرد تا بازار فرایند خود را طی کند. یا باید کلا در فرایند بازار سرمایه دخالتی نکرد، یا اگر با مداخله، باعث رشد غیر عادی بازار شدیم و مردم را به سمت این بازار کشاندیم؛ حالا که مردم دچار ضرر و زیان شده اند، آنها را به حال خود رها نکنیم. حساس ترین نقطه بورس، اعتمادسازی بود و سیاست گذاران با مباحثی که در عرضه دارا دوم مطرح شد، دقیقا نقطه ضعف این بازار را نشانه گرفتند و به اعتماد سرمایه گذاران ضربه زدند. کافی است اعتماد مردم را دوباره به این بازار جلب کنیم تا این تصور که بورس، قتلگاه سرمایه های مردم است، از بین برود و بازار فرایند مثبتی در پیش بگیرد.

دهدشتی اضافه کرد: اگرچه بازار سرمایه مناسب ترین گزینه برای سرمایه گذاری بلندمدت است و این بازار، در بلندمدت همواره بازدهی خوبی برای سرمایه گذاران به همراه داشته؛ ولی نباید فراموش کرد که بسیاری از سهامداران بازار، تازه واردهایی هستند که درک چندانی از ماهیت بورس ندارند و هرگز تصور نمی کردند که یک برگه سهم، به آنها ضرر چند ده درصدی تحمیل کند. منطقی است که این گروه از سهامداران، مترصد فرصتی برای خروج باشند تا زیان کمتری متحمل شوند و این نصیحت که در بلندمدت این زیان جبران می شود، برای این گروه از سهامداران قابل درک نیست! آموزش های تئوری هم برای افزایش دانش روانشناسی بازار سرمایه گذاران کافی نیست و پختگی لازم در گرو تجربه کار عملی در این بازار است.

وی در خاتمه در مورد شایعات افزایش نرخ سود بانکی به منظور ایجاد تعادل در بازارها اظهار کرد: قطعا تغییر نرخ سود بانکی، یکی از عوامل مهم و اثرگذار بر فرایند بازار سرمایه بوده و یکی از ریسک های سیستماتیک این بازار محسوب می شود. معتقدم در ماه های گذشته، قبل از رشد شارپ بازار سرمایه، افزایش نرخ سود بانکی اقدام مناسبی برای جلوگیری از بحران امروز بازارهای مالی بود. ولی در آن مقطع، تمرکز سیاست گذاران روی انتشار اوراق بدهی و تامین مالی دولت و جبران کسری بودجه از این محل بود و چون نرخ بهره این اوراق در آن زمان، 15 درصد بود، تغییری در نرخ سود بانکی صورت نگرفت تا فروش این اوراق جذاب باشد. حالا که دولت از بازار سرمایه تامین مالی کرده، به فکر دستکاری نرخ سود بانکی افتاده اند. شاید با توجه به حجم بالای نقدینگی، قدرت پول بخشی از آسیب افزایش احتمالی نرخ سود بانکی را بکاهد؛ ولی در هر حال تغییر احتمالی نرخ سود بانکی، به بازار سرمایه آسیب خواهد رساند. در شرایط فعلی، بورس تهران در فاز ترس قرار گرفته و سرمایه گذاران اعتمادی به این بازار ندارند و کاهش ترس و هیجان بازار زمان بر خواهد بود. در این شرایط، هر تغییری در نرخ سود بانکی، به بی اعتمادی مردم نسبت به این بازار دامن می زند و اوضاع این بازار را بدتر خواهد کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1298

به "برای بازگشت بورس حمایت دولت الزامی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای بازگشت بورس حمایت دولت الزامی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید