این بیماری آبی رنگ و دردناک در پا را جدی بگیرید

به گزارش تایمر سرگرمی، سندرم انگشت آبی عارضه ای است که بر اثر انسداد رگ های خونی کوچک پا ایجاد می گردد.

این بیماری آبی رنگ و دردناک در پا را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، این عارضه باعث کاهش جریان خون در بافت شده و با عنوان ایسکمی شناخته می گردد.

بر اثر این بیماری، ممکن است انگشتان پا رنگ آبی به خود بگیرند. این تغییر رنگ اغلب شبیه به نخ هایی است که در زیر پوست قرار دارند. ممکن است یک یا چند انگشت پا تحت تاثیر قرار بگیرند و همچنین ممکن است در قسمت بالاتر از پا رخ دهد.

سندرم انگشت پای آبی ممکن است دردناک باشد و در صورت عدم درمان، پوست ترک برداشته و زخم ایجاد گردد. اغلب این بیماری با بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

چندین عامل از جمله افزایش سطح کلسترول، دیابت نوع دو و فشار خون بالا منجر به تجمع پلاک در عروق می گردد. تکه های ریزی از بقایای این پلاک ها می تواند به وسیله گردش خون جابجا شده و باعث انسداد در اندام تحتانی شوند. همچنین این عارضه با دیگر مسائل قلبی یا جراحی همراه است که منجر به تشکیل لخته های خون در رگ ها می گردد. تکه های این لخته ها نیز می توانند از هم جدا شده و مجدد باعث انسداد گردد.

همچنین ممکن است این عارضه با تعدادی بیماری نادر سیستم ایمنی که باعث لخته شدن خون می شوند، مرتبط باشد یا یک عارضه جانبی مربوط به مصرف داروهای خاص از جمله وارفارین باشد، گرچه این موارد نادر است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه دیلی میل، درصورتیکه شرایط بیماری تشدید گردد و بافت برای مدت قابل توجهی از اکسیژن بی بهره باشد، آسیب جبران ناپذیری ایجاد می گردد و می تواند به گانگرن (قانقاریا) یا سیاه مردگی منجر گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1647

به "این بیماری آبی رنگ و دردناک در پا را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بیماری آبی رنگ و دردناک در پا را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید