علل و روش درمان آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران

به گزارش تایمر سرگرمی، آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران از جمله مصدومیت های شایع ورزشی است که با شناخت دلایل بوجود آمدن آن می توانید از بروز آن جلوگیری کنید و یا در صورت بروز، به درمان آن بپردازید. علائم آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران کدامند؟ روش های درمان آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران چیست؟

علل و روش درمان آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران

خبرنگاران | سرویس ورزش - عضلات چهار سر ران از چهار عضله جدا از هم تشکیل شده اند. شایع ترین آسیب عضلات چهار سر ران آسیب عضله راست رانی است که در جلوی ران پا واقع شده است. این آسیب ممکن است در حین انجام ورزش ایجاد گردد و از نشانه های آن احساس درد در قسمت جلوی ران پا است. آسیب های دیگری نیز در رابطه با عضلات چهار سر ران وجود دارند که شامل کشیدگی تاندون، پارگی تاندون، پارگی عضله در اثر کشش و پارگی غلاف عضلانی می شوند.

تشریح ماهیچه چهار سر ران

در اطراف استخوان ران سه ناحیه عضلانی داریم که در قسمت جلو آن عضلات چهار سر ران، در داخل آن عضلات جمع نماینده به داخل و در قسمت عقبی عضلات پشت ران (همسترینگ) قرار گرفته اند. عضلات چهار سر ران به عنوان باز نماینده مفصل زانو و به عنوان خم نماینده ران پا عمل می نمایند. این عضلات خود متشکل از چهار عضله کوچک تر هستند که به مجموع آن ها عضلات چهار سر ران گفته می گردد. عضله راست رانی (Rectus femoris)، عضله پهن میانی (Vastus intermedius)، عضله پهن داخلی (Vastus medialis) و عضله پهن خارجی (Vastus lateralis).

آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران در ورزش

در آنالیز های اجرا شده توسط محققان مشاهده شده است که بیشترین فعالیت عضلات چهار سر ران در زمان باز شدن زانو مانند پرتاب پا در ورزش های رزمی یا ضربه زدن به توپ در ورزش فوتبال است. عضله چهار سر ران می تواند نیرویی به اندازه 7 برابر وزن بدن اعمال کند. کشیدگی و پارگی عضله معمولا در ورزشکارانی دیده می گردد که در حین باز کردن زانو در حال ضربه زدن به جسمی بوده اند. پارگی این عضله می تواند جزیی یا کامل باشد و حتی ممکن است در یک ضربه ناگهانی قوی رباط عضله از محل اتصالش به استخوان جدا گردد.

علائم آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران

مهم ترین علامت آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران که به کشیدگی این عضله نیز شناخته می گردد، احساس درد در قسمت جلوی ران است. در موارد شدید کشیدگی بر روی پوست ممکن است خون مردگی ایجاد گردد. در این حالت معمولا بیمار در عضله چهار سر ران خود احساس خشکی، سفتی و ضعف می نماید. این کشیدگی به وسیله مراجعه به پزشک و ام آر آی راحت تر تشخیص داده می گردد.

روش درمان کشیدگی عضله چهار سر ران

در حالت های حاد کشیدگی باید فورا اقداماتی انجام دهید که شامل موارد زیر می گردد:

  1. بلافاصله پس از بروز کشیدگی باید فعالیت بدنی یا ورزشی خود را متوقف کنید.
  2. برای سرد کردن عضله از کیسه یخ بهره ببرید.
  3. در صورت امکان از دارو های ضد درد و ضد التهاب بهره ببرید.

پس از گذشت چند روز از کشیدگی عضله، تحت نظر پزشک متخصص و فیزیوتراپیست انجام نرمش های سبک را آغاز کنید. این نرمش ها به انعطاف پذیری عضله یاری می نمایند. بعد از گذشت چند هفته، انجام نرمش های سنگین تر را آغاز کنید. تقویت عضلات چهار سر ران نقش مهمی در پیشگری از آسیب دیدگی ایفا خواهد نمود. با افزایش قدرت عضله از وقوع مجدد این آسیب جلوگیری کنید.

روش پیشگیری از وقوع کشش عضله چهار سر ران

یکی از بهترین روش های پیشگیری از آسیب های عضلانی، کشش و نرمش صبحگاهی است. البته باید از انجام ورزش های مضر برای زانو نیز اجتناب کنید. مهم ترین اقدامات برای جلوگیری از وقوع آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران عبارتند از:

  1. با انجام مداوم نرمش های تقویتی و انعطافی، آمادگی عضله چهار سر ران خود را حفظ کنید.
  2. قبل از آغاز ورزش بدن خود را به خوبی گرم نموده و به انجام حرکات کششی بپردازید.
  3. پس از خسته شدن در ورزش به استراحت بپردازید و به ورزش ادامه ندهید.
  4. در صورت احساس سرما ورزش نکنید.
  5. با پوشیدن لباس مناسب ورزشی از خود محافظت کنید.

پارگی تاندون عضله چهار سر ران

میزان بروز آسیب این عضله در ورزش های مختلف متفاوت است به طوری که مقدار آن در ورزش کاراته 3.2 درصد، جودو 4.2 درصد، فوتبال 6.1 درصد و در سایر ورزش ها کمتر از 1 درصد در سال است. پارگی تاندون در افراد سالمند و افراد جوان شایع است. میانگین سنی پارگی تاندون عضلات چهار سر ران 65 سال است، اما در ورزشکاران این میانگین سنی بین 30-15 سالگی است. پارگی تاندون معمولا در ورزش های وزنه برداری و ورزش های پرشی مانند پرش ارتفاع رخ می دهد.

درمان پزشکی آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران

درمان پزشکی شامل استراحت، عدم تحرک و ایجاد فشار موضعی به محل آسیب دیده با استفاده از بانداژ است. در مواردی مانند پارگی تاندون، جدا شدگی تاندون از استخوان، پارگی عضله و خونریزی داخل عضله به عمل جراحی احتیاج است. در موارد له شدگی، زانو را در زاویه 120 درجه غیر متحرک نگه داشته و با بانداژ محکم ببندید. سپس به مدت 24 ساعت، 2 تا 3 بار و هر بار به مدت 20 دقیقه یخ درمانی کنید. بعد از 24 ساعت پای خود را از این شرایط خارج نموده و ماساژ دهید. پس از چند روز که احساس درد کمتر شد می توانید بایستید و وزن خود را تحمل کنید. پس از بهبود نیز باید از عادات خطرناک قبلی پرهیز کنید.

برگرفته از: سایت فیزیکال اجو، ایمن سی ام اس، ایران اورتوپد

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1426

به "علل و روش درمان آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل و روش درمان آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید