الاخبار: عربستان به دنبال برکناری سعد الحریری است

فارس نوشت: همزمان با فشارهای آمریکا علیه لبنان و سعد الحریری ، یک روزنامه لبنانی گفت، عربستان در کوشش است الحریری را مجبور به استعفا کند زیرا از عملکرد وی در قبال حزب الله و رئیس جمهور لبنان راضی نیست.

الاخبار: عربستان به دنبال برکناری سعد الحریری است

لبنان از هفته پیش شاهد بعضی تظاهرات ها در اعتراض به وضعیت موجود بود و همزمان با این موضوع، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خبری درباره پرداخت 16 میلیون دلار به مدلی اهل آفریقا توسط سعد الحریری نخست وزیر لبنان منتشر کرد که در وضعیت بد مالی موجود بر تنش ها اضافه نمود.

روزنامه الاخبار در گزارشی به همین موضوع پرداخت و نوشت: برآوردهای طرف های سیاسی عالی رتبه نشان به وجود تضاد ولو محدود در دیدگاه آمریکا و عربستان برای چگونگی حل بحران لبنان اشاره می نماید، هر دو طرف موافق هستند که دولت بیروت در دسترس نیست و نفوذ دشمنان در آن پررنگ است اما درباره حل این موضوع هم نظر نیستند. آمریکا به ابزار فشار و محاصره و تحریم متوسل شده اما سعودی راهی جز زیر سلطه بردن نمی شناسد حال هزینه آن هر چه باشد.

در ادامه این گزارش آمده است: آمریکایی ها معتقدند حزب الله از آرامش در لبنان همراه با نظم سیاسی، مالی و امنیتی بهره می برد تا به نبرد خود در لبنان و منطقه ادامه دهد در حالی که سعودی ها معتقدند ثبات لبنان به معنای راحتی دشمن سرسختشان حزب الله است و سوق دادن حزب الله به مقابله با چالش های داخلی باید فراتر از تحریم ها یا انزوای سیاسی باشد؛ مشکل (اختلاف نظر دو طرف) در همین جاست.

الاخبار در ادامه نوشت، آمریکا به وسیله عملکرد نظام بانکی لبنان در قبال تحریم های آمریکا علیه حزب الله راضی است اما این بدان معنا نیست که با سیاست کلی دولت لبنان موافق است. واشنگتن میشل عون رئیس جمهور و تیم سیاسی او را دشمن خود به معنای واقعی می داند، رابطه مافوق ضرورت با این دولت را رد می نماید و هر از گاهی نارضایتی خود از دولت عون را بیان می نماید. اما عملکرد آمریکا در مورد سعد الحریری متفاوت است، وی را تحریم نمی نماید اما به اعمال فشار و سرزنش او به دلیل عدم مخالفت با ائتلاف عون-حزب الله کفایت می نماید با این حال واشنگتن ترجیح می دهد سعد الحریری همچنان نخست وزیر بماند زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که جانشین وی با حزب الله همبستگی بیشتری نداشته باشد.

در ادامه این گزارش آمده، اما عربستان نظری متفاوت دارد، سعودی ها طوری رفتار می نمایند که گویا سعد الحریری را مانعی در برابر اجرای سیاست هایشان می دانند. مقامات سفارت عربستان در لبنان الحریری را نمی پسندند و حرف هایی از زبان آنها علیه الحریری دائما به گوش وی می رسد. ریاض همچنان از تمرد الحریری برای کناره گیری در دو سال پیش عصبانی است، روزی که وی با همراه شدن با طرح مصالحه پذیرفت که میشل عون رئیس جمهور گردد. خشم ریاض بیشتر هم شده زیرا الحریری در اتخاذ مواضع سیاسی و اقدامات عملی علیه مداخله حزب الله و نقش آن در سوریه، عراق و لبنان شکست خورده است؛ دیگر اینکه برای توقف حملات سیاسی و رسانه ای به عربستان کاری نکرده همچنان که جرأت به تحریم قطر نکرده است.

الاخبار تأکید کرد: آمریکایی ها خواهان فروپاشی کامل (وضعیت لبنان) نیستند اما ریاض معتقد است در ثباتی که حزب الله و میشل عون از آن بهره می برند، فایده ای وجود ندارد.

این روزنامه سپس نوشت: تنش و خالی شدن (سِمت نخست وزیر از الحریری)، این بهترین گزینه مورد نظر سعودی هاست. ریاض امروز کوشش می نماید سعد الحریری را به استعفا مجبور کند، همه آنچه سعودی ها از وی می خواند رفتن است.

از سوی دیگر سعد الحریری، نماینده مجلس نهاد المشنوق را در پشت پرده گزارش روزنامه نیویورک تایمز می داند و معتقد است وی کوشش می نماید با تخریب وجهه الحریری صندلی وی را بگیرد.

در همین ارتباط، محافل سیاسی مربوطه از برآورد اشتباه بعضی محافل نزدیک به میشل عون درباره احتمال کنار گذاشتن سعد الحریری هشدا داده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 14 آبان 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 405

به "الاخبار: عربستان به دنبال برکناری سعد الحریری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الاخبار: عربستان به دنبال برکناری سعد الحریری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید