افزایش دوباره قیمت مرغ در مرکزی

به گزارش تایمر سرگرمی، مریم جباری- اراک- خبرنگار:افزایش قیمت مرغ در چند ماه گذشته یکی از مواردی است که نارضایتی شهروندان را به همراه داشته، چراکه این جهش ناگهانی قیمت، قدرت خرید بسیاری از افراد جامعه را کاهش داده است.

افزایش دوباره قیمت مرغ در مرکزی

این در حالی است که در تأمین نهاده و دارو هیچ مسئله ای در استان وجود ندارد و نهاده ها با قیمت مصوب دولتی به دست فراورینمایندگان می رسد، اما فراوری مرغ در استان کاهش داشته است. بر این اساس، زمانی که عرضه کاهش پیدا کند، افزایش ناگهانی قیمت را نیز شاهد خواهیم بود. در این زمینه متولیان این بخش با بیان این که فصل گرما و کاهش جوجه ریزی توسط مرغداران موجب کاهش عرضه مرغ به بازار شده است افزایش تقاضا را دلیل جهش ناگهانی قیمت مرغ می دانند. البته می گویند که در ماه های آینده و با افزایش جوجه ریزی، کاهش قیمت در این بخش را شاهد خواهیم بود. در حقیقت می توان علت اصلی افزایش قیمت مرغ در بازار را فراوری نکردن مرغ و کاهش جوجه ریزی توسط مرغداران اعلام کرد که در این مورد باید مسئولان تدارکات لازم را در نظر می گرفتند و با توجه به این موضوع که هر سال شاهد آن هستیم با ذخیره سازی مرغ و توزیع به موقع جلوی التهاب بازار را می گرفتند.

  • حذف مرغ از سبد خانوار به دلیل افزایش قیمت

یکی از شهروندان اراکی می گوید: این که قیمت مرغ به صورت ناگهانی افزایش چشمگیری پیدا کرد برای خانواده هایی که از درآمد پایینی برخوردار هستند مشکل ساز شد و با توجه به این وضعیت کم کم مرغ نیز باید از سبد خانوارهای قشر ضعیف حذف گردد. لیلا مشهدی بیان می نماید: در چند ماه اخیر هر روز شاهد افزایش قیمت مرغ بودیم و حتی بعضی از عرضه نمایندگان مرغ نیز این هشدار را می دهند که قیمت مرغ از این هم بالاتر خواهد رفت که اگر این گونه گردد، نارضایتی شهروندان را به همراه خواهد داشت. وی می افزاید: این در حالی است که هیچ کدام از مسئولان در مقابل گران شدن قیمت مرغ عکس العملی از خود نشان نداده اند.

  • کاهش توان خرید قشر متوسط جامعه با افزایش قیمت مرغ

شهروند دیگری با اشاره به قیمت سرسام آور گوشت قرمز می گوید: ستاد تنظیم بازار استان و مسئولان مربوطه باید تدبیری را برای کاهش قیمت مرغ در استان اتخاذ نمایند تا ما بتوانیم حداقل مصرف مرغ را داشته باشیم. مرجان امیری بیان می نماید: با درآمدهای کم و افزایش قیمت ها توان خرید گوشت قرمز را نداریم و اگر افزایش قیمت مرغ هم ادامه داشته باشد توان خرید مرغ را نیز از دست خواهیم داد. وی ادامه می دهد: استفاده از مواد پروتئینی و گوشتی حداقل ماهی یک بار برای فرزندان ما ضروری است که با شرایط ایجاد شده و افزایش قیمت مرغ مصرف یک بار در ماه هم باید حذف کنیم.

  • تعدیل در قیمت مرغ تا ماه آینده

معاون امور دام جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز با بیان این که هیچ مسئله ای در تأمین نهاده وجود ندارد می گوید: نهاده با ارز 4200 تومان وارد و با نرخ مصوب دولتی به دست فراورینماینده می رسد و این مسأله دلیل افزایش قیمت مرغ نیست. مجید آذر بیان می نماید: گرم شدن هوا سبب کاهش عرضه در بازار و افزایش قیمت مرغ شده است. زیرا در این فصل با توجه به این که جوجه ریزی توسط فراورینمایندگان کاهش پیدا می نماید این معضل و مشکل هر سال وجود دارد.

وی ادامه می دهد: علت کاهش جوجه ریزی توسط فراورینماینده در فصل گرما هم تلفات در این بخش است. بنابراین تعداد زیادی از فراورینمایندگان مرغ در این فصل جوجه ریزی را انجام نمی دهند. معاون امور دام جهاد کشاورزی استان مرکزی می افزاید: با سرانجام فصل گرما جوجه ریزی افزایش خواهد داشت و همین مسأله ورود مرغ به بازار مصرف را افزایش و تقاضا را کاهش می دهد و تا یک ماه آینده قیمت مرغ تعدیل خواهد شد.

  • نبود نهاده علت افزایش قیمت مرغ نیست

مدیر کل دفتر هماهنگی امور مالی و بین الملل استانداری مرکزی نیز در این مورد می گوید: شرایط آب و هوایی و گرمای هوا و همچنین کاهش فراوری توسط فراورینماینده سبب جهش ناگهانی قیمت مرغ شده است. زیرا فراورینمایندگان به دلیل احتمال تلفات و ضرر و زیان ناشی از آن در این فصل جوجه ریزی را انجام نمی دهند.

محمود نعمتی بیان می نماید: در تأمین نهاده هیچ مسئله ای وجود ندارد. حتی به دلیل کاهش عرضه و فراوری توسط بعضی از فراورینمایندگان قیمت نهاده ها کاهش هم داشته است. وی ادامه می دهد: در این فصل به دلیل این که ریسک خطر و مرگ و میر بالاست بیشتر مرغداران این یک ماه را فراوری نمی نمایند، اما از 45 روز آینده دوباره جوجه ریزی آغاز می گردد که همین مسأله کاهش قیمت را به همراه خواهد داشت. مدیر کل دفتر هماهنگی امور مالی و بین الملل استانداری مرکزی می افزاید: مرغ اکنون با قیمت 14 هزار تومان یا 14 هزار و 100 تومان در بازار عرضه می گردد که با افزایش جوجه ریزی در یک یا 2 ماه آینده افزایش عرضه و کاهش قیمت را شاهد خواهیم بود.

  • کاهش قیمت مرغ با افزایش عرضه

رئیس اتحادیه مواد پروتئینی اراک با اشاره به این که استان مرکزی یکی از استان های فراورینماینده مرغ است و مازاد احتیاج نیز دارد می گوید: در این موقع از سال و فصل گرما به دلیل این که جوجه ریزی توسط فراورینمایندگان و مرغداران کاهش پیدا می نماید عرضه نیز کم می گردد و شاهد افزایش قیمت مرغ هستیم. قدرت الله مهاجرانی بیان می نماید: با برگزاری جلسه های ستاد تنظیم بازار و عزمی که مسئولان استانی برای کاهش قیمت ها دارند نهاده دامی به دست فراورینمایندگان رسیده و رقابت سالم نیز بین کشتارگاه های مرغ استان ایجاد شده است. وی ادامه می دهد: در یک مقطع زمانی اگر جلوی قیمت مرغ توسط مسئولان و اعضای این ستاد گرفته نشده بود، اکنون قیمت مرغ تا 16 هزار تومان نیز افزایش پیدا نموده بود، اما قیمت مرغ در حال حاضر ثابت است.

رئیس اتحادیه مواد پروتئینی اراک می افزاید: مرغ به قیمت 13 هزار و 500 تومان به واحدهای فروش مرغ عرضه می گردد و فروشندگان با 500 تومان سود مرغ را به مشتریان عرضه می نمایند. البته تعدادی از فروشندگان برای این که بتوانند فروش داشته باشند سود کمتری از مشتریان دریافت می نمایند. مهاجرانی اظهار می نماید: در ماه های آینده اگر همین عزم بین مسئولان استانی و ستاد تنظیم بازار وجود داشته باشد و نهاده ها و دارو نیز تأمین گردد، جوجه ریزی افزایش پیدا می نماید و شاهد کاهش قیمت مرغ در استان خواهیم بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 241

به "افزایش دوباره قیمت مرغ در مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش دوباره قیمت مرغ در مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید