افتتاح نمایشگاه آثار مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع دستی در موزه ملی

به گزارش تایمر سرگرمی، پویا محمودیان در حاشیه افتتاح این نمایشگاه گفت: نخستین بار است که چنین اتفاقی در حوزه باززنده سازی رشته های صنایع دستی در حال فراموشی اتفاق افتاده است.

افتتاح نمایشگاه آثار مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع دستی در موزه ملی

جهت دریافت مشاوره خدمات محاسبه هزینه چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

او اضافه کرد: بسترسازی برای برگزاری این نمایشگاه از خردادماه امسال انجام شد، فراخوان مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع دستی از مردادماه به صورت رسمی در فضاهای مختلف منتشر شد و ما حصل آن نمایش 253 اثر از 62 پیشه فراموش شده است که در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است در حقیقت نتیجه زحمات هنرمندان و صنعتگرانی بوده که در این حوزه ها کار کردند.

محمودیان توضیح داد: به وسیله فراخوان عمومی 170 اثر از استان های مختلف به دبیرخانه رسید و 20 اثر نیز از آثار پیشکسوتان رشته های مختلف در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اعلام کرد: درصدد بودیم تا رشته هایی را که در حال فراموشی هستند، با نگاه جدید و با طراحی های مبتکرانه و خلاقانه دوباره به چرخه فراوری بازگردانیم و رشته های در حال فراموشی را احیا کنیم، استان هایی که در این رشته ها در گذشته فعال بوده اند اما اکنون بنا به دلایلی از فعالیت خود جامانده اند.

او ادامه داد: میبد را به عنوان شهر جهانی زیلو ثبت کردیم اما در کاشان هم سابقا زیلوبافی یکی از رشته های صنایع دستی بوده که بنا به دلایل مختلف به فراموشی سپرده شده است اما در این نمایشگاه همان طور که می بینید زیلوی کاشان دوباره احیا شده است.

محمودیان هدف از برگزاری این نمایشگاه را احیای رشته های باززنده سازی و تجاری سازی محصولات صنایع دستی دانست و توضیح داد: به امید خدا این نمایشگاه بتواند برای تمامی کسانیکه در کسب و کارهای مالی این حوزه کار می نمایند، الگوی مناسبی باشد.

او اضافه کرد: چادرشب بافی در قاسم آباد در حال فراموشی بود اما اکنون نه تنها احیا و کاربردی شده بلکه به جایی رسیده که این شهر به عنوان شهر جهانی چادرشب بافی در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه باززنده سازی و احیا، در چرخه فراوری قرار دریافت و تجاری سازی رشته های صنایع دستی از اهدافی است که برای ما محقق شده است، اظهار کرد: امیدواریم با الگوسازی که در این نمایشگاه انجام می گردد و دستاوردهای که دارد بتوانیم در انتها نمایشگاه در اختیار تمامی کسانیکه در حوزه فراوری، فروش و آموزش صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند، قرار دهیم تا رونق و نگاه تازه ای در این رشته ها ایجاد کنیم.

او اضافه کرد: بعد از برگزاری این نمایشگاه تصمیم داریم، میزگردها و نشست ها تخصصی و علمی در راستای نتایج این نمایشگاه با صاحب نظران این حوزه داشته باشیم، همچنین قصد داریم برگزاری یک مسابقه عظیم طراحی را در فضای مجازی بعد از انتها نمایشگاه اعلام کنیم، این مسابقه شامل طراحی و اتود در تمامی رشته های صنایع دستی می گردد که به وسیله فضای مجازی انجام و داوری خواهد شد.

محمودیان توضیح داد: اختتامیه نمایشگاه با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار می گردد و با توجه به تاکیداتی که دکتر مونسان به دو مقوله باززنده سازی و تجاری.سازی داشت، از برگزیدگان تقدیر می گردد.

او ادامه داد: نمایشگاه امروز دستاورد نشست هایی است که از سال 97 به صورت مستمر با 31 استان در حوزه احیا و باززنده سازی رشته های مختلف برگزار شده است، اولویت ما این است تا با استفاده از ابزارهای مختلف مانند برگزاری مسابقات، نمایشگاه ها و نشست های علمی از منسوخ شدن رشته های در حال فراموشی جلوگیری کنیم و به احیا و باززنده سازی آن ها بپردازیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: رشته های صنایع دستی ما را صدر نشین جهانی نموده و گنج پنهان کشورمان است و مثالی برای دستان توانمند صنعتگران و هنرمندانی است که با یک پیشینه چندهزار ساله این هنر را به ما منتقل کردند و وظیفه ماست از این رشته ها پاسداری کنیم و زنده نگه داریم.

علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه آثار مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع دستی می توانند تا هشتم دی ماه سال 99 از ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر با رعایت پروتکل های بهداشتی از این نمایشگاه واقع در خیابان سی تیر موزه ملی ایران بازدید نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1319

به "افتتاح نمایشگاه آثار مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع دستی در موزه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح نمایشگاه آثار مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع دستی در موزه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید