افتتاح مرکز پژوهش کتیبه شناسی و متون تخت جمشید

به گزارش تایمر سرگرمی، مرکز مطالعات کتیبه شناسی و متون تاریخی با هدف پژوهش و دستیابی به اطلاعات دوران تاریخی ایجاد و با مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افتتاح شد.

افتتاح مرکز پژوهش کتیبه شناسی و متون تخت جمشید

ایسنا: مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، چهارشنبه 16 مهر در حاشیه راه اندازی مرکز پژوهش های کتیبه شناسی این مجموعه جهانی، هدف از این اقدام را تداوم مطالعات و بهره گیری از ظرفیت های پژوهشی دانست و فعالیت های آینده در این زمینه را دستاوردی مهم و موثر برای شناخت بیشتر از گنجینه های باستانی ارزیابی کرد.

حمید فدایی با اشاره به اهمیت زبان های باستانی در هر تمدنی، گفت: زبان مهمترین پایه های فرهنگی هر تمدنی محسوب می گردد و امپراتوری بزرگ هخامنشی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در اوج تمدن این امپراتوری بزرگ، نوشتن از مهم ترین ابزارهای برقراری ارتباط، صدور فرمان و انجام امور اداری بوده است.

وی ادامه داد: فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی پژوهشگران حوزه زبان شناسی تاریخی، کتیبه شناسی و مطالعات متون تاریخی، منجر به پرده برداری از اطلاعات ارزشمند دوران تاریخی ایران باستان خواهد شد.

مدیر داخلی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و مدیر مرکز پژوهش های کتیبه شناسی نیز گفت: در امپراتوری بزرگ هخامنشی، مکاتبات اداری به خط و زبان آرامی و فرمان های شاهی نیز به زبان های پارسی باستان، عیلامی و بابلی و هر یک به خط میخی مربوط به خود نوشته می شده است.

محمدجواد اولاد حسین، راه اندازی مرکز مطالعات کتیبه شناسی و متون را ظرفیت مطالعاتی قابل اهمیت برای شناخت بیشتر میراث فرهنگی دانست و گفت: وجود انواع کتیبه ها و خطوط میخی مذکور، الواح گلی خزانه و باروها و همچنین یادگار نویسی های تاریخی در کاخ های تخت جمشید به زبان ها و خطوط مختلف از دوران ساسانی گرفته تا دوران معاصر، مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید را بر آن داشت که با نگاه به این ظرفیت بزرگ نوشتاری در دوران مختلف، مرکز مطالعات کتیبه شناسی و متون را در این مجموعه بی نظیر تاریخی فرهنگی راه اندازی کند.

اولادحسین اضافه نمود: این مرکز پژوهشی با هدف مطالعات بیشتر بر روی انواع کتیبه ها و متون موجود در مجموعه میراث جهانی تخت جمشید که شامل کاخ ها و محوطه های تختگاه، مجموعه نقش رستم، نقش رجب، شهر استخر و حرائم این آثار شاخص راه اندازی شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1222

به "افتتاح مرکز پژوهش کتیبه شناسی و متون تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح مرکز پژوهش کتیبه شناسی و متون تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید